Jak za pomocą lustra powiększyć pokój?

Lustereczko powiedz przecie – co jest najpiękniejsze w świecie? Można by rzec, że otwarta, niczym nie ograniczona przestrzeń. Choć zdecydowana większość z nas może sobie tylko pomarzyć o wielkim domu lub apartamencie z ponad 100-metrowym metrażem, to osiągnięty dzięki odpowiedniemu zawieszeniu lustra efekt optyczny pomoże zyskać kilka dodatkowych metrów kwadratowych. Nie będzie można co prawda umieścić tam mebli, ale zmniejszy się wówczas nasze odczucie klaustrofobii, wywoływane przez małe pomieszczenia.

Magiczne zwierciadło odnajdzie swoje miejsce w każdym pomieszczeniu

Lustro ma swoje miejsce w naszych czterech ścianach już od wielu pokoleń. Jego bogato zdobione ramy dopieszczają wnętrze, przez co jest ono cenionym elementem dekoracyjnym, często stosowanym przez aranżerów oraz architektów wnętrz. Powierzchnia lustra, a raczej efekt, jaki ona tworzy, wpływa na naszą percepcję – wydaje nam się, że przestrzeń jest większa, choć to tylko zwykłe złudzenie optyczne. Zawieszone lustro w przedpokoju wydłuży korytarz, a lustro umieszczone nad kanapą sprawi, że salon stanie się od razu wyższy. Lustro ma też sporą wartość użytkową – pozwala przejrzeć się przed wyjściem z domu lub wykonać makijaż na każdą okazję. Lubią się w nim przeglądać nawet małe dzieci, które dopiero poznają otaczający je świat.

Lustro będzie wszędzie!

Klimat pomieszczenia buduje się poprzez nietypowe rozwiązania. Lustro nad kanapą to klasyk – jego górna rama powinna wówczas sięgać wysokości od 1,5 do 1,7 m. Jeśli chcemy pogłębić pomieszczenie, postawmy na szeroką, poziomą taflę lustra, a podwyższając zdecydujmy się na pionową ramę. Niezwykły wizualnie efekt osiąga się umieszczając lustro pomiędzy oknami na wąskiej ścianie, bo wówczas „podwajamy” metraż. Można zagrać również światłem dziennym wpadającym do pokoju i odbijającym się od lustra zawieszonego na ścianie prostopadłej lub tej naprzeciwko okna, balkonu lub tarasu – wówczas dodatkowo wpuszcza się trochę natury do w pokoju i zyskuje się tak jakby kolejne ogromne okno. Polecamy także wieszanie lamp przed lustrem, bo wskutek odbicia lustrzanego światła będzie dwa razy tyle. Czasem montuje się lustro na suficie dla optycznego podwyższenia, ale zaleca się to tylko i wyłącznie w pomieszczeniach o wysokości od 245 do 255 cm. Nie zapomnijmy także o lustrach stojących, które łatwo dopasują się do charakteru i stylu wnętrza.

Szklana tafla w przedpokoju?

Lustro w przedpokoju to doskonałe rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze przejrzymy się w nim przed wyjściem. Po drugie ustawione w pionie na całej ścianie na końcu korytarza spowoduje jego wydłużenie, przy czym najlepiej użyć dużą taflę bez ram czy frezowania. Po trzecie umieszczając je na jednej ze ścian poszerzymy pomieszczenie. Natomiast szklane drzwi przesuwne szafy zrobionej na wymiar dodadzą także głębi, o którą nie tak łatwo w wąskich i długich korytarzach.

By odczarować mały pokój

Lustro w małym pokoju to fantastyczny pomysł. Według wielu architektów, jest to wręcz must have. Dzięki niemu będzie więcej światła, a nasze samopoczucie ulegnie poprawieniu. W tym przypadku polecamy wieszanie luster na przeciwległych ścianach, co zagwarantuje, że mały niegdyś pokój znacznie poszerzy się optycznie.

Różne oblicza lustra

Szeroki wybór luster, dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, ich mnogość kształtów oraz dekoracyjnych wykończeń sprawia, że każdy znajdzie produkt idealny dla siebie. Nie bójmy się grać złudzeniem optycznym. Wystrzegajmy się tylko montażu lustra naprzeciw kanapy lub ulubionego fotela. Takie zestawienie nie jest korzystne – trudniej jest się nam wówczas zrelaksować, bo cały czas mamy wrażenie, że ktoś nas obserwuje.

Lustra dla odważnych

W wyjątkowych projektach wnętrz z tak zwanym „pazurem”, lustra zawiesza się pod sufitem za pomocą łańcuchów lub lin. Kręcące się zwierciadło odbija różne fragmenty wnętrza, jednocześnie dodatkowo je doświetlając – a efekt zaskoczenia na twarzach gości murowany. To jednak nie wszystko, co możemy osiągnąć za pomocą tego funkcjonalnego kawałka szkła. Więcej inspiracji, porad i zaskakujących ciekawostek na temat wystroju wnętrz znajdziesz na stronie https://dommania.pl.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *