Jak psycholog może pomóc Ci żyć z autyzmem?

200067438 a1d596c5 110c 4830 b413 27f5b154d818

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, przy którym obserwuje się nieprawidłową pracę mózgu. Dotyczy osób w różnym wieku i płci. Jak psycholog może pomóc Ci żyć z autyzmem?

Wsparcie psychologiczne przy autyzmie

Autyzm przez lata diagnozowano głównie u chłopców. U dziewcząt nie dostrzegano jego objawów. Wokół wspomnianego zaburzenia neurorozwojowego narosło wiele mitów, które często okazują się krzywdzące. Psycholog w Empatio pomoże Ci zrozumieć przyczyny i objawy tej przypadłości. Korzystając z jego wsparcia, dowiesz się więcej o sobie i nauczysz się wykorzystywać swoje mocne strony. Popracujesz również nad sprawami, które przysparzają Ci najwięcej trudności. Spotkania w Empatio odbywają się w miłej i wspierającej atmosferze opartej na zrozumieniu.

Autyzm jako spektrum – co to oznacza?

W przypadku autyzmu mamy do czynienia ze spektrum. Oznacza to, że objawy mogą się dość znacznie różnić między poszczególnymi osobami, u których zdiagnozowano tę przypadłość. W skrajnych przypadkach prowadzą do trudności w nauce i niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Jednocześnie wiele osób, u których stwierdzono autyzm, kończy szkołę, robi karierę zawodową i zakłada rodzinę. W tej grupie można też znaleźć wybitnych naukowców i artystów.

9905.jpg

Autyzm to zaburzenie ze spektrum objawów, co oznacza, że zgłaszane symptomy dość znacznie różnią się u poszczególnych osób.

Szczepionki a autyzm – skąd wziął się ten mit?

Przypuszcza się, że autyzm jest dziedziczny. Przy okazji warto obalić jeden z popularnych mitów, który rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych. Wiele osób uważa, że to zaburzenie neurorozwojowe powstaje w wyniku szczepień profilaktycznych. Aby zrozumieć błąd tego założenia, należy sięgnąć do historii. W I połowie XX wieku Amerykanie odkryli autyzm, a austriacki pediatra zespół Aspergera. W tamtych czasach naukowcy nie wymieniali się informacjami podczas międzynarodowych konferencji. Świat był dość mocno podzielony z powodu II wojny światowej. Hans Asperger na dodatek współpracował z nazistami. 

W II połowie ubiegłego wieku utalentowane pracownice naukowe zauważyły, że zespół Aspergera i autyzm ma ze sobą wiele wspólnego. Uznały, że istnieje jedna jednostka, która przyjmuje objawy spektrum. Ich odkrycie zaowocowało tym, że zespół Aspergera został ostatecznie sklasyfikowany jako autyzm. Jednocześnie zmieniono kryteria diagnostyczne. Nagle zaczęto rozpoznawać autyzm nie tylko u chłopców obserwujących pociągi i mających zamiłowanie do liczb, ale też u dziewcząt, które nie wykazywały tak specjalistycznych zainteresowań. 

Wzrost zdiagnozowanych przypadków autyzmu zbiegł się w czasie z wypuszczeniem na rynek szczepionki skojarzonej. Inna firma farmaceutyczna, która chciała pozbyć się rywala, zaczęła rozprzestrzeniać fałszywe informacje. Wmawiała ludziom, że autyzm wynika ze szczepień profilaktycznych. Niestety, do dziś wiele osób wierzy w ten mit. 

2149280821.jpg

Mit nt. szkodliwości szczepień profilaktycznych, które rzekomo mają powodować autyzm, rozpowszechniła jedna z firm farmaceutycznych, zwalczając konkurencję.

Autyzm nie wyklucza potrzeb społecznych

Często mówi się, że osoby, u których zdiagnozowano autyzm, nie odczuwają potrzeby nawiązywania relacji społecznych. W rzeczywistości jednak mają problem z odnalezieniem się w środowisku neurotypowym, gdzie często spotykają się z brakiem zrozumienia i akceptacji. Badania naukowe wykazały, że osoby z autyzmem lepiej dogadują się z innymi osobami neuroróżnorodnymi. Poza tym ich kompetencje społeczne często zależą od postawy rodziców. Im bardziej wspierający, kochający i troskliwi okazują się opiekunowie, tym lepszy start zapewniają swoim dzieciom.

Osoby z autyzmem mają trudności z mówieniem o emocjach

Autyzm utrudnia mówienie o emocjach, co sprzyja impulsywności. Nie wynika to ze złej woli, lecz odmiennego działania mózgu. Osoby z autyzmem mogą nauczyć się rozpoznawać, nazywać i wyrażać emocje w bardziej akceptowalny sposób. Potrzebują jednak wsparcia ze strony psychologa. Autyzm często idzie w parze z ogromną empatią, którą osobom neuroatypowym trudniej wyrażać, co często rodzi fałszywe przeświadczenie, że są jej pozbawione.

Z czego wynikają problemy w nauce u osób autystycznych?

Osoby, u których stwierdzono autyzm, często mają problem, aby skupić się na zadaniu wykonywanym w szkole lub pracy. Nie oznacza to słabszego potencjału intelektualnego, lecz trudności z koncentracją uwagi. Ich mózg wykazuje wysoką wrażliwość na napływające bodźce. Nie umie odsiewać ważnych sygnałów od mało istotnych. Każdy odgłos, zapach czy przebłysk światła go rozprasza. Zauważono również, że osoby z rozpoznanym autyzmem umieją jednocześnie skupić się tylko na jednej rzeczy. Chętniej wykonują zadania, które je interesują. Potrafią się w nie bez reszty zaangażować, popadając w hiperfokus. Psycholog może pokazać Ci, jak zorganizować przyjazne miejsce nauki i pracy. 

2725.jpg

Osoby z autyzmem mają problemy w nauce, ponieważ cierpią na deficyt uwagi i łatwo się przebodźcowują.

Nie każdy autysta ma problemy intelektualne

Wśród autystów zdarzają się ludzie mający problemy intelektualne, ale te dotykają tylko niektóre osoby. Diagnoza tego zaburzenia neurorozwojowego nie oznacza, że nie ukończysz studiów. Możesz nawet zrobić karierę naukową lub założyć własną firmę. Jeśli znajdziesz coś, co lubisz, poświęcisz temu swoje zasoby. Psycholog pomoże Ci dostrzec Twoje mocne strony.

Autyzm a problemy z wykonywaniem codziennych czynności

Wbrew obiegowej opinii, osoby autystyczne nie należą do leniwych. Niektóre codzienne czynności mogą im jednak nastręczać sporo trudności. Ciężko im skupić się na sprzątaniu, gotowaniu czy pielęgnacji ciała, bo cierpią na deficyt uwagi, gdy doświadczają przestymulowania. 

Nietypowe zainteresowania przy autyzmie

Autyzm diagnozuje się m.in. w oparciu o nietypowe zainteresowania. Chłopcy dotknięci tym zaburzeniem uwielbiają oglądać pociągi, zdradzają zamiłowanie do liczb i określonych rytuałów. Dziewczynki rzadko wyróżniały się niecodziennym hobby, dlatego nie rozpoznawano u nich tej przypadłości. Wiele z nich uległo zresztą socjalizacji. Kobiety z autyzmem dość dobrze radzą sobie w relacjach społecznych, bo nauczyły się tego, obserwując koleżanki i krewne. Dziś przy diagnostyce zwraca się uwagę, czy istnieje czynność, w której się zatracasz, np. czytanie książek czy pisanie. Nie ma znaczenia sam rodzaj aktywności, a Twoja pełna koncentracja na zadaniu.

Psycholog pomoże Ci opracować strategię działania przy problemach wynikających z autyzmu

W Empatio gwarantujemy całkowitą dyskrecję. Naszemu psychologowi możesz opowiedzieć o wszystkich trudnościach, których doświadczasz na co dzień. Nasz specjalista podejdzie do Ciebie z akceptacją i zrozumieniem. Razem z Tobą zastanowi się, co możesz zrobić, aby podnieść jakość swojego życia.

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Kłodnicka 2, wejście H
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://empatio.pl/kontakt/

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *