Jak przygotować się do jazdy na rowerze? Postaw na dobry sprzęt

Jak przygotować się do jazdy na rowerze - Postaw na dobry sprzęt

Nie ma znaczenia to, czy rowerem jeździsz tylko w okresie wiosenno-letnim, czy przez cały rok. Zawsze do takiej aktywności musisz przygotować siebie i rower. Nie jest to skomplikowane, a tutaj podpowiemy Ci, jak to zrobić w prawidłowy sposób.

Zacznij od roweru

W pierwszej kolejności warto zająć się rowerem, bo to przygotowanie zazwyczaj zabiera więcej czasu. Na początek musisz sprawdzić opony. Czy mają odpowiednie ciśnienie, czy nigdzie nie są przebite i czy nie należy ich trochę napompować? Jeśli szykujesz rower do sezonu zimowego, warto również sprawdzić, czy bieżnik ma odpowiednią głębokość. Kolejną istotną kwestią w rowerze są hamulce. One także powinny być sprawdzone, a jeśli zajdzie taka potrzeba, należy je nasmarować, a czasami nawet wymienić. Jeśli jeździsz rowerem w różnych warunkach atmosferycznych, musisz pamiętać, że deszcz czy śnieg nie sprzyjają prawidłowemu działaniu takich elementów. Dlatego trzeba je co jakiś czas sprawdzać.

Następną niezwykle istotną kwestią, o której nie możesz zapomnieć, jest oświetlenie. Odpowiednie światło z przodu i z tyłu to podstawa, bo bezpieczeństwo powinno być tutaj najważniejsze. Jeśli Twój rower nie posiada oryginalnych lampek, zawsze możesz dokupić takie na baterie. Pamiętaj, aby z przodu była o jasnym świetle, a z tyłu czerwona. Jazda zimą często się wiąże z poruszaniem się w błocie czy śniegu, a wówczas spod kół Twojego roweru będą wylatywały brudne kropelki. Jeśli chcesz zachować czyste ubranie, koniecznie zainwestuj w dobre i pełne błotniki.

Rower gotowy? Czas na Ciebie

Kiedy rower jest już gotowy, wszystkie elementy sprawdzone i odpowiednio nasmarowane, to czas, abyś pomyślała o sobie. Jak już wspominaliśmy, podczas jazdy bardzo ważne jest bezpieczeństwo, a to oznacza, konieczność sprawdzenia czy Twój kask jest w dobrej jakości, czy nic złego się z nim nie dzieje. Nawet jeśli Ci nie upadł, ani nigdzie nim nie uderzyłaś, to i tak mógł popękać od upływu czasu czy działania czynników atmosferycznych. Podczas jazdy na rowerze musisz również zadbać o odpowiedni strój. Taki, który nie będzie krępował ruchów, będzie odprowadzał ciepło, a jednocześnie też będzie dopasowany do aktualnej pogody.

Oczywiście coś innego musisz założyć na siebie podczas letnich wycieczek, a coś innego zimą. Zasada jest jednak taka, że wybrane przez Ciebie rzeczy mają być wykonane z odpowiedniego materiału. Oddychającego, a więc przepuszczającego powietrze, żebyś nadmiernie się nie pociła, ale jednocześnie też takiego, który nie wchłania wilgoci. Jeśli potrzebne są ci spodnie rowerowe damskie, to warto się za nimi rozejrzeć w internecie albo w profesjonalnych sklepach. Proponowane będą zarówno tradycyjne, zaczynające się od pasa, jak i takie ze specjalnymi szelkami.

Gdzie się wybierzesz rowerem?

Kiedy wszystko jest gotowe, należy się zastanowić nad celem rowerowej podróży. Możesz jeździć do pracy, możesz robić wycieczki rowerowe, w czasie których będziesz na mapie tworzyć swoistą pętlę. Po prostu punkt startu i meta będą w tym samym miejscu, w Twoim domu, a na takiej trasie możesz robić krótsze postoje. Rower jest świetnym sposobem na zwiedzanie najbliższej okolicy i różnych leśnych zakamarków, do których nie dotarłabyś samochodem, ze względu na niemożność wjechania w tak wąskie przesmyki czy pieszo – ze względu na zbyt dużą odległość do pokonania.

Ale rowerem możesz wybrać się również na weekendowy wypad nad jezioro. Niewielki namiot, kilka niezbędnych rzeczy zapakowanych w odpowiednie sakwy przymocowane do bagażnika i już możesz wypoczywać nad wodą. Jeśli chcesz, żeby był to wypoczynek aktywny i ciekawy, to możesz spojrzeć na ofertę pontonów. Taki przykład znajdziemy m.in. tutaj: https://sportano.pl/p/53737/ponton-2-osobowy-pure4fun-xpro-velocity-2-3-szary-p4f150110. Może być to propozycja modelu, który po wypuszczeniu powietrza nie zajmuje wiele miejsca, a więc będziesz mogła go spokojnie zabrać ze sobą nawet z pomocą roweru. Co więcej, samo napompowanie pontonu, jak i późniejsze spuszczenie powietrza, nie zabierze wiele czasu.

Jeśli lubisz jazdę na rowerze, to możesz na nim jeździć przez cały rok. Pod warunkiem, że i rower, i Ty odpowiednio się do tego przygotujecie. Jednak sam rower to nie wszystko. Warto spojrzeć na inne aktywności i akcesoria, które możesz wykorzystywać podczas wakacyjnych wypraw.

Jak przygotować się do jazdy na rowerze
5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *