Jak przygotować się do biegania w zimie?

jak przygotowac sie do biegania w zimie wp
jak przygotowac sie do biegania w zimie wp

Miłośnicy biegania doskonale wiedzą, że zima wcale nie musi oznaczać przerwy w treningach. W okresie zimowym codzienny jogging jest również możliwy. Ważne jest tylko, aby się do niego dobrze przygotować. Mowa tu przede wszystkim o konieczności skompletowania odpowiedniego ubioru i sprzętu. Warto zatem wiedzieć, jak się przygotowania do zimowego biegania, aby sprawiało ono przyjemność bez ryzyka kontuzji.

Czy warto biegać zimą i jak to robić?

Wiosna i lato to pory roku, które wydają się idealne do tego, aby rozpocząć trening biegowy. Jesienią pogoda zaczyna się psuć, a zimną przychodzą mrozy. Pojawia się zatem pytanie, czy zima jest dobrym okresem do codziennego biegania. Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna. Jak najbardziej tak. Biegać bez przeszkód można w kilkustopniowym, a nawet w kilkunastostopniowym mrozie. Istotne jest jednak, aby się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby stopniowo adoptować organizm do wysiłku w trudnych, zimowych warunkach. Jak taki trening powinien wyglądać? Na pewno treningi nie powinny być zbyt długie. Ich intensywność powinna być także mniejsza. Same zasady oddychania w trakcie biegu nie ulegają zmianie. Oddychać powinno się przez usta. W ten sposób dostarcza się organizmowi więcej tlenu. Zimą jednak warto owiną twarz chustą, zwłaszcza przy bardzo niskich temperaturach. To skuteczny sposób na to, aby uniknąć przeziębienia. Oczywiście chusta musi być dobrze dobra. Przed samym treningiem nie można zapomnieć o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających. W przeciwnym razie ryzykuje się kontuzję.

Jak się ubrać na trening biegowy zimą?

Wspomniano już, że zimowy jogging wymaga przygotowania. Szczególnie ważne jest tu skompletowanie właściwej odzieży. Ubranie musi cechować się nie tylko odpowiednią długością, ale i dopasowanymi do zimy właściwościami cieplnymi. Istotne jest również, aby strój do biegania wykonany był z oddychających materiałów. Dzięki temu uniknie się przegrzania. Jednocześnie nie może jednak przepuszczać zimnych podmuchów powietrza. Idealnym rozwiązaniem jest ubranie się na tzw. cebulkę. Na stopy założyć powinno się ciepłe i długie skarpetki, które zapewnią odpowiedni komfort cieplny. Obowiązkowo włożyć trzeba buty do biegania zimą, czyli takie, które wyposażone są w agresywny bieżnik. Takie buty zapewnią bezpieczeństwo podczas biegania na śliskiej nawierzchni. Spodnie powinny być długie i ocieplane. Na górę najlepiej jest założyć podkoszulek i lekką, ale ciepłą bluzę. Jeśli na zewnątrz jest naprawdę zimno, to dobrym rozwiązaniem będzie założenie dodatkowo lekkiej kurtki. Poza tym nie można zapomnieć o rękawiczkach, czapce i chuście. Oczywiście każdy element garderoby wykonany powinien być z materiałów wysokiej jakości i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Spełniające te warunki elementy stroju do biegania oferuje m.in. Nessi Sportswear.

jak-sie-ubrac-na-trening-biegowy-zima.jpg

Jak biegać w niskich temperaturach?

Bieganie w niskich temperaturach nie jest łatwe. Większa utrata ciepła zmniejsza zdolność do wysiłku. Obniżeniu ulega siła mięśniowa. To niestety może doprowadzić do przeziębienia, a nawet do urazu. Warto zatem uchronić się przed takich ryzykiem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych ocieplaczy oferowanych choćby przez Issen.pl. To skuteczna forma ochrony ciała przed nadmierną utratą ciepła. Na rynku nie brakuje elementów odzieży i akcesoriów, które są niezwykle przydatne w trakcie zimowego joggingu. Dzięki nim bieganie nawet przy bardzo niskich temperaturach jest zarówno przyjemne, jak i bezpieczne.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *