Jak prawidłowo szczotkować zęby – technika, częstotliwość, najczęstsze błędy

Beautiful woman toothbrush in hand, bathroom setting, electric device, smiling face, personal hygiene, dental care, grooming focus, clean lifestyle, oral health, wellness routine, radiant expression.

Stosowanie prawidłowej techniki mycia zębów pomaga zapobiegać próchnicy i powstawaniu ubytków. Jeśli szczotkujesz zęby nieprawidłowo, to nawet najlepsza pasta i szczoteczka nie usuną ze szkliwa płytki bakteryjnej. Jak myć zęby, by efektywnie usuwać z nich resztki jedzenia i bakterie? Wyjaśniamy.

Prawidłowa technika czyszczenia zębów

Rekomendowaną przez dentystów techniką szczotkowania jest metoda obrotowo-wymiatająca (zwana też metodą roll). Jak szczotkować zęby zgodnie z jej zasadami? Technika ta polega na:

  • ustawieniu główki szczoteczki pod kątem 45° w okolicy szyjek zębów tak, aby włosie skierowane było w stronę dziąsła;
  • wykonywaniu ruchu wymiatającego od dziąsła do korony zęba z jednoczesnym lekkim ruchem okrężnym;
  • powtarzaniu tego ruchu trzykrotnie na każdym odcinku uzębienia;
  • przesuwaniu szczoteczki na kolejne zęby, aż do oczyszczenia wszystkich powierzchni.

W ten sposób usuniesz płytkę nazębną z powierzchni policzkowych, wargowych, podniebiennych i językowych zębów dolnych oraz górnych. Płaszczyzny żujące (te, którymi przeżuwasz jedzenie) należy czyścić wykonując szczoteczką ruchy szorujące[1],[2].

Pamiętaj, aby podczas szczotkowania zębów nie pominąć żadnej ich powierzchni. Dobrą praktyką jest podzielenie jamy ustnej na cztery strefy – dwie na górze i dwie na dole. Szczotkuj kolejno każdą z nich, by zmniejszyć ryzyko przypadkowego przeoczenia niektórych zębów podczas mycia.

Jak często i kiedy szczotkować zęby?

Zęby należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie:

  • wieczorem, przed snem – by usunąć resztki jedzenia i ograniczyć tworzenie się płytki bakteryjnej, która może intensywniej gromadzić się w nocy ze względu na mniejszą produkcję śliny w czasie snu;
  • rano – aby usunąć bakterie, które namnożyły się w nocy i odświeżyć oddech.

Zęby należy szczotkować około 2 minut. Aby myć je odpowiednio długo, możesz wspomóc się aplikacją na smartfona z funkcją timera. Jeśli jednak wolisz nie używać aplikacji, świetną alternatywą będzie dla Ciebie pasta ELGYDIUM Timer, która zmienia swój kolor wskazując, że szczotkowanie zębów trwało 2 minuty.

Co warto zrobić przed szczotkowaniem zębów?

Włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Dlatego przed myciem zębów warto użyć nici dentystycznej.

Za jej pomocą skutecznie pozbędziesz się resztek jedzenia i płytki nazębnej nagromadzonej w ciasnych szczelinach międzyzębowych. Gdy je usuniesz, jednocześnie odsłonisz szkliwo zębów do dalszych zabiegów higienicznych. Dzięki temu składniki aktywne znajdujące się w paście (np. fluor) będą mogły efektywniej wesprzeć kondycję tej twardej, ochronnej zewnętrznej tkanki zębowej.

Prawidłowe szczotkowanie to najważniejszy punkt na liście obejmującej dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej. Zastosuj nić dentystyczną i przygotuj zęby do szczotkowania techniką obrotowo-wymiatającą. Myj zęby dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, a w ten sposób wesprzesz profilaktykę próchnicy. Wprowadź te dobre nawyki do swojej codziennej rutyny, a Twoje zęby i dziąsła z pewnością Ci za to podziękują – będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow

[2] https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia-w-zakresie-higieny-jamy-ustnej-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *