Termometr douszny pomaga skutecznie określić temperaturę ciała w domowych warunkach. Nie ma szkła ani rtęci, przez co cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ze względu na krótki czas pomiaru szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych pacjentów. Dzięki ergonomicznej konstrukcji jest też łatwy w użyciu. Mimo intuicyjności podczas jego obsługi warto przestrzegać kilku ważnych zasad.
Jak przygotować się do pomiaru termometrem dousznym?
Większość producentów rekomenduje, aby przed użyciem termometru zachowywać się w określony sposób i unikać niektórych czynności. Przestrzeganie takich wytycznych jest kluczowe dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i uzyskania prawidłowych wyników.
Zaleca się, by przed pomiarem unikać aktywności, które mogą zaburzyć wynik. Chodzi np. o branie kąpieli, pływanie lub wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego.
Wpływ na zmniejszenie rzetelności wyniku może mieć też przebywanie w miejscu o bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze. Z tego względu zwykle rekomenduje się, aby korzystać z termometru co najmniej po upływie 30 min od powrotu do domu.
Termometry douszne bazują na technologii podczerwieni, dlatego nie powinno się używać ich w okolicy występowania silnego pola elektromagnetycznego, a więc np. w sąsiedztwie telefonów komórkowych czy radia.
Dokładny sposób postępowania w ramach przygotowania do pomiaru jest zawsze określony w instrukcji dołączonej do konkretnego termometru dousznego. Zapoznaj się z nim, aby zapewnić bezpieczeństwo i wiarygodność pomiaru.
Jak wykonać pomiar temperatury?
Wskazówki zawarte w instrukcji znajdującej się w opakowaniu termometru szczegółowo opisują również metodę pomiaru. Sposób postępowania może się nieco różnić w zależności od urządzenia, choć przeważnie odbywa się on wedle dość prostego schematu.
- Przygotowanie urządzenia do pomiaru — niektóre termometry wymagają zdjęcia osłony lub założenia jednorazowej nasadki na czujnik pomiarowy.
- Włączenie urządzenia — po uruchomieniu termometru przeważnie trzeba odczekać kilka sekund. Gotowość do pomiaru jest zwykle sygnalizowana dźwiękiem lub światłem.
- Umieszczenie sondy w uchu — w celu sprawdzenia temperatury trzeba umieścić czujnik termometru w kanale słuchowym. Niektóre modele wymagają, aby w czasie tej czynności lekko naciągać ucho w określoną stronę.
- Wykonanie pomiaru — po prawidłowym ułożeniu sondy trzeba jeszcze wcisnąć i zwolnić odpowiedni przycisk, a następnie przytrzymać urządzenie w bezruchu przez pewien czas.
- Sprawdzenie wyniku — o możliwości odczytania wyniku informuje zwykle krótki sygnał dźwiękowy.
Każdy termometr do ucha powstaje z myślą o szybkich i łatwych pomiarach temperatury w domowych warunkach. Przeważnie użytkowanie tych urządzeń nie sprawia problemów i odbywa się bardzo intuicyjnie.
W razie wątpliwości zawsze warto sięgnąć do instrukcji. Jeśli nie znajdzie się tam odpowiedzi na nurtujące pytania, można wówczas zasięgnąć porady farmaceuty bądź lekarza rodzinnego.