Zmiany pór roku dla wielu oznaczają początek zmagania się z alergią sezonową. Wiosną są to przede wszystkim pyłki roślin wiatropylnych, latem jad owadów błonkoskrzydłych, a jesienią i zimą kurz i pleśń. Alergią całoroczną jest m.in. alergia na składniki pokarmowe. O czym należy pamiętać, planując podróż, gdy jesteś alergikiem? Czy podróże wpływają na nasilenie objawów alergicznych?
Kiedy podróże zmniejszają objawy alergii?
Dobrą informacją jest to, że czasem wyjazd nie tylko nie zaostrzy objawów choroby, a może je nawet zminimalizować. Taką korzyść odniosą osoby z uczuleniem na pyłki roślin wiatropylnych. Wystarczy śledzić kalendarz pyleń i czas oraz miejsce podróży korelować z tym, gdzie jakie rośliny pylą w danym momencie. Częstym kierunkiem jest północ Polski. Nadmorski klimat sprzyja alergikom – chłodny i wilgotny wiatr rozwiewa pyłki, więc ich stężenie w powietrzu jest dużo mniejsze niż w innych regionach kraju. [1]
Podróże alergika – jakie są zagrożenia?
Z urlopowymi wyjazdami nierzadko wiąże się stres, a działa on stymulująco na wyzwalanie objawów alergicznych. Zmęczenie spowodowane podróżą może nasilać symptomy skórne pod postacią wysypek lub pokrzywki. Złe warunki klimatyzacji pojazdów zwiększają świąd i uczucie zatkania nosa, a intensywne światło słoneczne w połączeniu z brakiem okularów przeciwsłonecznych może podrażniać spojówki.
Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku alergii pokarmowych. Podczas urlopów rzadko mamy okazję, aby samodzielnie przygotowywać posiłki. Robienie zakupów z nienależytą starannością i niedopytywanie o składniki pokarmowe dań spożywanych w hotelach i restauracjach może mieć dla Ciebie groźne konsekwencje.
Przygotowanie do wyjazdu
Przed wyjazdem, zwłaszcza dłuższym lub w rejony z utrudnionym dostępem do opieki medycznej, umów się na wizytę u swojego lekarza alergologa. Przygotuj podróżną apteczkę, w której będziesz miał leki, których możesz potrzebować i które może być trudno zakupić w podróży. Koniecznie spakuj lek przeciwhistaminowy, który może pomóc w walce z objawami alergii, jeśli się pojawią. W przypadku alergicznego nieżytu nosa nie zapomnij też o zabraniu kortykosteroidu donosowego. Spakuj też maseczkę z filtrem HEPA, środki do ochrony przed słońcem, środki odstraszające owady i płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. [2]
Na wyjazd warto zabrać swoją poduszkę i kołdrę/koc, jeśli odczuwasz dolegliwości z powodu alergii na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego. W wielu ośrodkach wciąż dostępna pościel zawiera pierze, której nie można prać i która jest „zbieraczem kurzu”.
Wybieraj pokoje hotelowe o wysokim standardzie czystości. Wiele miejsc oferuje kontakt z obsługą przy rezerwacji. Zapytaj o to, w jaki sposób i jak często sprzątane są pomieszczenia.
Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego! O ile w granicach kraju nie będzie trudno o ewentualną pomoc medyczną, to Twoje ubezpieczenie zdrowotne może nie obejmować opieki za granicą. Upewnij się, że umowy międzynarodowe między krajem, do którego się udajesz, a Polską, zapewnią Ci opiekę w razie, gdybyś jej potrzebował. [3]
Podróżowanie nie jest obojętne dla organizmu alergików i wiąże się z wieloma zagrożeniami. Odpowiednie przygotowanie pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia przykrych dolegliwości i umożliwi Ci odpoczynek bez zmartwień.
Bibliografia
[1] „Kalendarz pylenia roślin”. Dostęp: 5 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php [2] A. C. Terry i N. J. Haulman, „Travel Medical Kit”, Medical Clinics of North America, t. 100, nr 2, s. 261–277, mar. 2016, doi: 10.1016/j.mcna.2015.09.007. [3] „Allergies and Travel | Travelers’ Health | CDC”. Dostęp: 20 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/allergies