Jak oszczędzać prąd w restauracjach i hotelach? Poznaj sposoby

Prowadzenie własnego biznesu w branży gastronomicznej lub hotelarskiej to duże wyzwanie i spore koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by zaoszczędzić prąd w restauracji, pensjonacie czy hotelu. 

Analiza wydatków

Na początku należy zastanowić się, co generuje największe koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, szczegółowo przeanalizować zapotrzebowanie na prąd całego budynku i znaleźć jego najsłabsze punkty, w których energia jest marnowana lub wykorzystywana ponad miarę. Dzięki temu dowiemy się, jakie zmiany możemy wprowadzić, by zmniejszyć wydatki na prąd. Analizy możemy dokonać sami lub zlecić ją profesjonalnej firmie, zajmującej się audytami energetycznymi.

Modernizacja instalacji

Przestarzałe i tylko w części sprawne instalacje elektryczne, klimatyzacja, czy wentylacja mogą powodować, że zużycie energii w budynku jest znacznie większe, niż powinno. To samo dotyczy nieszczelnych okien i drzwi, czy nieprawidłowo zaizolowanych ścian i podłóg, które umożliwiają uciekanie ciepła. Warto zadbać o tego typu naprawy i modernizację jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Wymiana sprzętów

To, jak wiele energii zużywają różnego rodzaju sprzęty AGD, takie jak lodówki, chłodnie, kuchenki elektryczne, zmywarki, pralki itp., wie każdy właściciel hotelu czy restauracji. Warto więc wymienić stare urządzenia na nowe, posiadające wysoką klasę energetyczną. Energooszczędne sprzęty w realny sposób zmniejszą wydatki na prąd, i to w krótkim czasie.

Energooszczędne oświetlenie

Każdy hotel czy restauracja wyposażony jest w niezliczoną ilość lamp. Oświetlenie jest bardzo ważne, powinno więc być odpowiednio dobrane do pomieszczenia oraz zapotrzebowania gości. Nikt nie chciałby jeść obiadu w ciemnej sali, w której trudno zobaczyć własny talerz lub spędzać urlopu w niedoświetlonym pokoju. Nie wyklucza to jednak możliwości zamontowania energooszczędnych żarówek, które zużywają znacznie mniej prądu, a na dodatek wyróżniają się wyjątkowo dużą żywotnością. W niektórych pomieszczeniach można również rozważyć użycie żarówek LED-owych.

Wybór najlepszej oferty

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest zmiana jego sprzedawcy. Obecnie  w Polsce mamy możliwość swobodnego decydowania o tym, od kogo chcemy kupować energię elektryczną, możemy również wybierać spośród wielu obecnych na rynku firm. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie oferty, by wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Najlepiej zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również inne warunki umowy, takie jak czas jej trwania, gwarancja stałej ceny, czy dodatkowe koszty za przyłącz itp. Specjalne warunki dostawy prądu dla gastronomii znaleźć można w ofercie firmy Po Prostu Energi (zobacz: https://poprostuenergia.pl/horeca/). Zostały one stworzone m.in. z myślą o restauracjach, kawiarniach, hotelach i pensjonatach.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *