Jak odpowiednio dobrać fotelik samochodowy do wagi i wzrostu dziecka?

jak dobrać idealny fotelik dla dziecka na podróż

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki jest fotelik samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli sprzętu, a młodzi rodzice często nie wiedzą na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę. Jak wybrać odpowiedni fotel dla dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podróży?

Fotelik samochodowy – podział

Zgodnie z prawem najmłodsi podróżnicy do osiągnięcia 150 cm wzrostu bądź 135 cm wzrostu przy wadze 36 kg muszą być przewożeni w foteliku samochodowym. Najbezpieczniejszym miejscem na umieszczenie tego typu sprzętu jest środek tylnej kanapy, wówczas maluch jest osłonięty z każdej strony.

Fotelik do samochodu może zagwarantować bezpieczeństwo jedynie w momencie, gdy będzie dopasowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Modele siedzisk podzielone są na kilka grup, które spełniają potrzeby pasażerów u rodziców w poszczególnych etapach rozwojowych. W myśl rozporządzenia ECE R44 wyróżnić można pięć grup fotelików:

  • Grupa 0 – waga dziecka do 10 kg,
  • Grupa 0+ – waga dziecka do 13 kg,
  • Grupa I – waga dziecka od 9 do 18 kg,
  • Grupa II – waga dziecka od 15 do 25 kg,
  • Grupa III – waga dziecka od 22 do 36 kg.

Warto mieć na uwadze, że foteliki od 0 kg powinny posiadać określone funkcje, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Siedzisko powinno mieć możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy do minimum 13 kg, a także możliwość montażu z użyciem pasów samochodowych lub systemu Isofix. Dodatkowo zagłówek oraz oparcie muszą być regulowane, dzięki czemu będzie można dopasować sprzęt do wzrostu malucha. Ważna jest również uprząż dodatkowo chroniąca dziecko.

Fotelik samochodowy – na co warto zwrócić uwagę?

Fotelik dla dziecka powinien być łatwy w obsłudze i intuicyjny, co ułatwi jego codzienne użytkowanie. Kluczową kwestią jest komfort jazdy dziecka. Wygodna podróż w odpowiednim siedzisku zapewnia prawidłową postawę. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest fotel. Najlepsze są tkaniny przewiewne, które nie będą powodowały nadmiernej potliwości.

Dobrze, jeśli materiał, z którego wykonany jest fotelik samochodowy dla dziecka był odporny na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Jeśli dziecko bawi się lub je w aucie istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś wyląduje na siedzisku. Jeśli poszczególne elementy można wyprać w pralce, tym łatwiej będzie zachować porządek.

Fotelik samochodowy może posłużyć maluchowi nawet kilka lat, jeśli oczywiście można go dopasować do szybko zmieniającej się sylwetki malca. Profesjonalne marki sprzętów dziecięcych proponują rozwiązania trwałe, estetyczne i przede wszystkim – funkcjonalne przez długi czas.

Wybór fotelika do samochodu może przyprawić o zawroty głowy. To decyzja na kilka kolejnych lat, dlatego warto ją przemyśleć. W ofercie marki Recaro znajduje się funkcjonalny, wysokiej jakości sprzęt dla najmłodszych, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa każdemu podróżnikowi. Postaw na jakość i sprawdź asortyment producenta specjalizującego się w produkcji sprzętów dla dzieci.

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *