Jak karmić szczeniaka?

Szczeniaki są urocze, dlatego wiele osób decyduje się na ich adopcję właśnie w tym okresie życia. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym czasie potrzebują szczególnej opieki i zaangażowania w ich wychowanie. Najistotniejsze jest natomiast ich prawidłowe i zbilansowane żywienie. Jak karmić szczeniaka? Jaka karma dla psów będzie odpowiednia?

Żywienie szczeniaka

W początkowym okresie życia szczeniaki żywią się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Taki rodzaj pożywienia w końcu przestaje im jednak wystarczać. Mniej więcej w czwartym tygodniu życia należy zatem wprowadzić im dodatkowe jedzenie. Na początek optymalna będzie mokra karma dla psów. Warto postawić na produkty, dedykowane szczeniakom, ponieważ będą one zawierały dużą dawkę energetyczną – potrzebną w tym okresie ich życia. Z czasem psa należy przyzwyczajać do nieco bardziej stałych posiłków. Raz po raz należy im zatem dorzucić do miski karmę suchą.

Jakie porcje są optymalne dla szczeniaka?

Niezależnie od tego czy serwowana jest sucha czy też mokra karma dla psów, należy przestrzegać zaleceń, wskazanych na opakowaniu. Najczęściej producent precyzyjnie określa, ile karmy należy dać psu. Ta ilość z reguły określona jest na podstawie masy ciała psa oraz dodatkowych elementów, opisanych na opakowaniu. Dodatkowe informacje znajdziesz też reguły na stronie internetowej producenta. W razie wątpliwości możesz jeszcze skonsultować tę kwestię z weterynarzem.

Najważniejsze to nie przesadzić

Niezależnie jednak od tego, jaką karmę dla psów wybierzesz. Musisz trzymać się podstawowej zasady – nie przesadzić. Szczeniaki są bowiem ciągle głodne i ciągle domagają się jedzenia. Zjedzą wszystko do ostatniego kęsa, nawet jeżeli zaserwujesz im taką porcję, jak dorosłemu psu. Nie oznacza to jednak, że ta przesada jest korzystna dla ich zdrowia. Łatwo doprowadzić bowiem psa do nadwagi, a stamtąd już krótka droga do różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, problemów z krążeniem oraz ze stawami. Należy więc trzymać się ustalonych wcześniej reguł oraz zaleceń weterynarza.

Dobra karma dla psów, czyli jaka?

Podsumowując zatem, dobra karma dla psów – szczeniaków – powinna być bogata w różnorodne składniki odżywcze i minerały. W szczególności konieczne są te elementy, które wspomagają psy w okresie intensywnego wzrostu. Poza tym wysokiej jakości karma dla psów nie może zawierać żadnych sztucznych składników i konserwantów. Dobrze też, jeżeli jest niskoprzetworzona, a zatem niepoddawana wielu obróbkom. Jeżeli zwrócisz uwagę na wskazane elementy, na pewno uda Ci się skonstruować zdrową i zbilansowaną dietę dla Twojego psa.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *