Jak dbać o swój kręgosłup w trakcie pracy?

Back pain, office chair and woman with medical, healthcare and muscle problem working at an uncomfortable desk. Burnout, tired and stress of business worker or professional person with spine risk

Każdy rodzaj wykonywanej pracy na swój sposób obciąża organizm. Jedną z częstych dolegliwości, jakie z czasem się pojawiają jest ból kręgosłupa – może dotyczyć on pracowników praktycznie wszystkich zawodów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby zmniejszyć ryzyko problemów z kręgosłupem.

Przyczyny bólu kręgosłupa w pracy

W zależności od wykonywanej pracy przyczyny bólu kręgosłupa są inne, jednak efekt pozostaje ten sam. Dolegliwości wynikają przede wszystkim z nadmiernego obciążenia pleców, np. w wyniku częstego schylania czy dźwigania ciężkich przedmiotów. Dodatkowo pracownicy fizyczni często muszą korzystać z narzędzi wywołujących silne wibracje (np. młot pneumatyczny), które mogą powodować mikrourazy i ból.

Również sam sposób ułożenia ciała często nadwyręża kręgosłup. Praca w wymuszonej pozycji, np. przy taśmie produkcyjnej czy wielogodzinne siedzenie za biurkiem skutkują ułożeniem pleców w nienaturalny sposób.

Praca stojąca również obciąża kręgosłup, zwłaszcza jeśli jest wykonywana w niewłaściwym obuwiu. Długotrwałe stanie w pozycji obciążającej plecy jest równie szkodliwe, jak siedzenie przy nieergonomicznym biurku.

Jak pracować, żeby nie nadwyrężać kręgosłupa?

Przede wszystkim zadbaj o swoje stanowisko pracy. Monitor ustaw na wysokości swojego wzroku, a wysokość krzesła i biurka powinny pozwolić Ci swobodnie oprzeć ręce podczas pisania.

Przenosząc ciężkie przedmioty, trzymaj je blisko ciała – w ten sposób oprócz mięśni pleców wykorzystasz także nogi. Podczas podnoszenia nie zginaj się w pasie, a zamiast tego zrób to na ugiętych kolanach.

Jeśli pracujesz w pozycji stojącej, zaopatrz się w wygodne obuwie o grubej, profilowanej podeszwie. Często zmieniaj ułożenie ciała – trzymaj jedną nogę nieco wyżej (np. opartą o stołek) czy przenoś ciężar ciała z jednej strony na drugą.

Niezależnie od wykonywanej pracy bardzo ważne są przerwy. Nie pozostawaj w bezruchu –  porozciągaj się przez kilka minut i chwilę przespaceruj. Ważna jest także aktywność fizyczna w czasie wolnym, która pozwala wzmocnić mięśnie kręgosłupa[1].

Jak złagodzić ból kręgosłupa?

Dolegliwości związane z kręgosłupem mogą zmniejszyć preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Hamują one enzymy odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn, czyli mediatorów stanu zapalnego. To cząsteczki wywołujące ból oraz stan zapalny, dlatego ograniczenie ich syntezy może złagodzić te dolegliwości.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty zawierają np. deksketoprofen, który przyczynia się do złagodzenia objawów o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Dodatkowo wpływa on na przewodzenie bodźców bólowych, więc może zapobiec przekształceniu się bólu ostrego w przewlekły. To szczególnie ważne w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem, które często są utrwalane przez wieloletnią pracę w nieodpowiednich warunkach.

Deksketoprofen rzadko wywołuje działania niepożądane, nawet te związane z charakterystycznym dla NLPZ podrażnieniem śluzówki żołądka. Dzięki temu może być stosowany także u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym[2].

Pierwszym krokiem do zachowania zdrowego kręgosłupa jest przyjrzenie się swoim warunkom pracy. Nawet kilka drobnych zmian może znacznie zmniejszyć dolegliwości. Ponadto jeśli odczuwasz długotrwały ból, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać jego przyczyny.

[1] Kowalska-Bigulak J., Stańczak A., Praca siedząca a występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, Edukacja – zdrowie – społeczeństwo, 1/2019: 108-119.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *