Irys – dekoracyjna roślina o zniewalającym zapachu

kwitnące irysy na łące

Irys to roślina o atrakcyjnych, pięknie pachnących kwiatach, którą dość często można spotkać w polskich ogrodach. Jest on chętnie wybierany na rabaty kwiatowe, niektórzy obsadzają nim oczka wodne. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się posadzić irysy w naszym ogrodzie?

Irys – ważne informacje o roślinie

Irys (inna nazwa tej rośliny to kosaciec) to dekoracyjna roślina cebulowa, którą w naturalnych warunkach możemy spotkać w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji, a także w Europie. Irysy są częścią rodziny kosaćcowatych, co oznacza, że ich krewnymi są takie rośliny jak mieczyk, iksja, frezja, kroksmia, a także tygrysówka. Irysy mogą osiągać do 80 centymetrów wysokości (choć można spotkać także odmiany znacznie niższe). Wyróżniają się one wzniesionym, kępiastym pokrojem. Posiadają one długie, mieczowate, jasno-zielone liście, a także duże kwiaty, które mogą wyrastać pojedynczo lub być zebrane w kwiatostany. Kwiaty irysów występują w wielu wariantach kolorystycznych – fioletowym, białym, żółtym, różowym, niebieskim, łososiowym, pomarańczowym, kremowym. Spotkamy się także z kwiatami dwubarwnymi. Kwiaty wydzielają bardzo przyjemny zapach. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa zazwyczaj do końca czerwca. Irysy są często sadzone na rabatach kwiatowych, w okolicach zbiorników wodnych. Pasują do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Nadają się również do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Co warto wiedzieć o uprawie irysów?

Zanim zdecydujemy się posadzić irysy w przydomowym ogrodzie, zastanówmy się czy jesteśmy im w stanie zapewnić odpowiednie stanowisko. Rośliny będą kwitły najobficiej w pełnym słońcu. W takich warunkach jednak czas kwitnienia będzie krótszy. Jeżeli chcemy go wydłużyć – wybierzmy miejsce częściowo zacienione. Irysów nie powinno się sadzić w cieniu.

Irysy nie mają wielkich wymagań co do jakości gleby. Jeżeli mamy taką możliwość wybierzmy dla nich podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Cebule irysów należy posadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.

Irysy wykazują odporność na mróz, dlatego ich cebule sadzi się wczesną jesienią (potrzebują czasu, żeby się ukorzenić przed nastaniem mrozów). Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę. Możemy również zabezpieczyć cebule przed szkodnikami sadząc je w metalowych lub plastikowych koszyczkach (kupimy je w sklepach ogrodniczych).

Irys – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Irysy potrzebują regularnego, ale nie nazbyt obfitego podlewania. Warto jest je także nawozić. Do tego celu dobrze sprawdzi się biohumus lub kompost. Należy natomiast unikać nawozów o dużej zawartości azotu. We wczesnej fazie wzrostu tych roślin niezbędne jest odchwaszczanie.

Irysy mogą przetrwać zimę w polskim ogrodzie, jednak warto jest je zabezpieczyć przy pomocy kory drzew, agrowłókniny lub gałązek krzewów iglastych. Zagrożeniem dla tych rośli są szczególnie bardzo mroźne i bezśnieżne zimy (śnieg stanowi naturalną warstwę izolacyjną).

Kupujemy cebule irysów

Sprawdź promocje na cebulki irysów w sklepie plantet.pl

Irysy są w Polsce popularnymi roślinami ogrodowymi, dlatego ich cebule są powszechnie dostępne. Można je kupić w większości dobrze zaopatrzonych sklepów ogrodniczych, a nawet na działach ogrodniczych dużych supermarketów. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą cebule irysów od renomowanych, polskich producentów. Pochodzą one wyłącznie z kontrolowanych upraw i są w pełni wartościowe. Kupując cebule warto jest sprawdzić termin ważności na ich opakowaniu (po jego upływie zdolność cebul do kiełkowania może być mniejsza lub całkowicie zaniknąć).

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *