Inteligentny dom – czy warto?

Futurystyczne wizje bywają nieco straszne – roboty przejmujące kontrolę nad światem albo, w najlepszym wypadku, zabierające pracę tysiącom ludzi skazanym na życie w głodzie i ubóstwie. Ale spokojnie, to tylko filmy.

W morzu możliwości, jakie niesie za sobą technika, w dużej mierze to my odpowiadamy za to, jakim torem potoczą się losy naszego gatunku. Tymczasem nowe technologie bazujące na inteligentnych systemach pomagają w codziennym życiu, a osobom schorowanym i starszym dają mnóstwo wytchnienia.

Właśnie takie bezpieczne rozwiązania stosuje w swoich projektach firma Domy Hybrydowe, którym przyjrzymy się nieco bliżej. W podstawowym pakiecie nowoczesnych, zdrowych i funkcjonalnych Domów Hybrydowych znajduje się System SmartHome Somfy. Jest to udogodnienie, które pozwala na sterowanie urządzeniami w domu, nawet kiedy jesteśmy daleko poza nim.

Raz ciepło, a raz zimno…

Jedną z głównych funkcji systemu jest sterowanie temperaturą. I tutaj bez wyrzutów sumienia możemy już zacząć mówić w superlatywach – każdy kto kiedykolwiek posiadał staromodny system ogrzewania wie, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie ciepłej wody do kąpieli lub ile zajmuje samo ogrzanie budynku. W Domu Hybrydowym system SmartHome Somfy współgra z Systemem Hybrydowym (w skład tego drugiego wchodzą takie elementy, jak pompa ciepła oraz kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne). Obie instalacje połączone są w taki sposób, że wystarczy wcisnąć przycisk na ekranie tabletu lub smartfona, aby zainicjować działanie pompy i ustawić dogodną temperaturę. Co więcej, opcja ustawiania tak zwanych „scenariuszy” pozwala nam zapomnieć o codziennym zaprzątaniu sobie głowy aktywacją systemu i włączyć opcję, w której ogrzewanie automatycznie zmniejsza swoją moc po naszym wyjściu do pracy, a zwiększa – na chwilę przed naszym powrotem. Przy dłuższych wyjazdach system samodzielnie może kontrolować temperaturę w domu, tak aby, przykładowo, przy niskich temperaturach mróz nie wyrządził szkód, przy jednoczesnym zminimalizowaniu energii. Wszystko to wygodnie i bezpiecznie.

Proste czynności uprzyjemniające codzienność!

Co więcej? Dużo więcej! Pomówmy o niezbyt przyjemnej sytuacji, która zapewne przytrafiła się chociaż raz każdemu z nas. Wieczór po długim dniu w pracy, kładziemy się do ukochanego łóżka w naszym ciepłym, ogrzanym domu, zerkamy na przedpokój, a tam… zapomnieliśmy zgasić światła. Czy nie byłoby świetnie po prostu kliknąć guzik w nowoczesnej aplikacji, który wyłączy wszystkie lampy w domu? SmartHome Somfy posiada opcję sterowania oświetleniem, do której również możemy tworzyć scenariusze. Funkcja ta jest także przydatna przy dłuższych wyjazdach, gdzie siedząc podczas urlopu na Hawajach jednym guzkiem sprawiamy, że co jakiś czas światła w wybranych pomieszczeniach się zapalają, symulując obecność mieszkańców i odstraszając ewentualnych rabusiów. Do systemu można podłączyć właściwie każde urządzenie elektryczne w domu, sprawiając, że i nimi można sterować przez aplikację, siedząc na kanapie w salonie czy na odległość (włączenie ekspresu na kawę przed wyjściem z łóżka lub powrotem z pracy? Jasne!). Dodatkowo zgrupowanie całego wyposażenia na tym samym sterowniku gwarantuje, że o niczym nie zapomnimy przy ich wyłączaniu.

Nowocześnie, ale przede wszystkim bezpiecznie!

Skupmy się przez chwilę na kwestii bezpieczeństwa. Twórcy systemu inteligentnego sterowania domem doskonale wiedzą, że poza sprawianiem, iż nasze życie jest wygodniejsze, powinien on także zadbać o bezpieczeństwo. I tak, w Domach Hybrydowych istnieje możliwość instalacji całego systemu otwierania i zamykania rolet, ale to dopiero początek. System SmartHome Somfy można poszerzać o ogromną liczbę kompatybilnych urządzeń i funkcji. System kamer internetowych wyśle nam w czasie rzeczywistym powiadomienie na smartfona, kiedy podczas naszej nieobecności w domu zostanie zarejestrowany ruch.

Ta ostatnia funkcja jest niezwykle przydatna, jeśli w domu mieszkamy całą rodziną, z dziećmi. Podczas dnia możemy mieć subtelną kontrolę nad tym, co dzieci robią po powrocie ze szkoły lub czujemy się bezpieczniej, kiedy zostawiamy je same. Dodatkowo tak możemy zaprogramować drzwi, aby dzieci miały możliwość otwierania ich poręczną kartą lub nawet bez żadnego rodzaju klucza, tak by dostęp nadawany był przez nas zdalnie lub po weryfikacji odcisku palca.

Korzyści nie tylko dla młodego pokolenia uwielbiającego nowe technologie

Wszystkie funkcje, o których mowa, są nie tylko niezwykle wygodne, ale w pewnych przypadkach wręcz potrzebne i niezastąpione. Zalety inteligentnych Domów Hybrydowych z pewnością docenią seniorzy i osoby schorowane. Gdy poruszanie się jest ograniczone, a każdy krok – o ile jest wykonalny – sprawia ból, możliwość poczucia się komfortowo i bezpiecznie we własnym domu jest nieocenionym skarbem i ulgą. Dom to inwestycja na lata, a myśl o tym, że w podeszłym wieku sami poradzimy sobie z jego ogrzewaniem oraz zapewnieniem sobie wygody i bezpieczeństwa jest niemałym wytchnieniem.

System Inteligentnego Sterowania Domem działa naturalnie, w sposób niemal niezauważalny. Inteligentny dom jest miejscem, które wie, jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojego właściciela. Wie głównie dlatego, że sami powiemy mu o swoich potrzebach, dzięki czemu, możemy spokojnie odetchnąć i zapomnieć o stresie w swoim własnym Domu Hybrydowym.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *