Implanty zębowe – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Usunięcie zęba powinno być ostatecznością, jednak z różnych względów zdarza się, że ząb należy usunąć.

Jeżeli stomatolog wyczerpie wszystkie możliwości leczenia, takie jak na przykład zastosowanie leczenia endodontycznego, wówczas ekstrakcja zęba może być jedynym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że każda luka zębowa powinna być uzupełniona, aby nie dopuścić do rozchwiania się zębów w łuku zębowym.

Rozwiązania protetyczne

W przypadku licznych braków zębowych częstym rozwiązaniem jest proteza ruchoma. Jest zaletą z pewnością jest także stosunkowo niska cena. W odróżnieniu od innych rozwiązań proteza jednorazowo nie kosztuje majątku, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że protezę ruchomą trzeba co parę lat wymieniać. Innym rozwiązaniem są mosty i korony protetyczne, które pozwalają na odbudowę braku pojedynczych zębów.

Rozwiązania implantologiczne

Rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania implantologiczne. Dzięki rozwojowi technologii w stomatologii stosuje się nawet implanty zębów, które można wszczepić w ciągu jednego dnia. Dzięki zastosowaniu implantów możliwe jest zarówno odbudowanie pojedynczych braków zębowych, jak i odbudowanie całego łuku zębowego, utraconego na przykład na skutek wypadku czy choroby. Implant zębowy to tytanowa śrubka, którą wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Po zakończeniu procesu osseointegracji, trwającego od sześciu do dziewięciu miesięcy w zależności od połączenia, na wszczepiony implant nakłada się koronę protetyczną, która zastępuje naturalną koronę zęba. W przypadku konieczności odbudowy licznych braków zębowych stomatolog może zaproponować protezę stałą opartą na implantach. Nie trzeba wówczas wszczepiać kilkunastu implantów w miejsce każdego zęba, a jedynie od  czterech do sześciu implantów, które stanowić będą oparcie dla protezy, umieszczonej na stałe w jamie ustnej pacjenta.

Szeroki wachlarz możliwości pozwala pacjentowi na wybór rozwiązania, które będzie dla niego najkorzystniejsze.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *