Homeopatia – czym jest i kiedy warto rozważyć jej stosowanie?

Homeopatia to jeden z segmentów medycyny niekonwencjonalnej opartej na naturalnych metodach leczenia. Stosowana od kilku stuleci znalazła tylu samo zwolenników, co przeciwników. W Polsce z tej metody leczenia korzysta co trzeci Polak. Co istotne, homeopatia z założenia nie leczy choroby, a jej objawy. Na czym dokładnie polega, kto może ją stosować? Zapraszamy do lektury.

Homeopatia i jej początki

Twórcą homeopatii był żyjący w latach 1755-1843 niemiecki lekarz Christian Friedrich Samuel Hahnemann. Nie potrafił zaakceptować metod leczenia, jakie wykorzystywała ówczesna medycyna. Uważał, że często są one barbarzyńskie i sieją spustoszenie w organizmie pacjenta. Swoje życie poświęcił badaniom nad homeopatią, a dokładniej nad wykorzystaniem składników pochodzenia naturalnego do leczenia nie tyle samej choroby, co jej objawów. Zrezygnował z prowadzenia tradycyjnej praktyki na rzecz badań nad chemią. Wiedzę czerpał z ogólnoświatowej literatury medycznej, a będąc poliglotą znającym 14 języków, przekłady nie stanowiły dla niego problemu. To właśnie Christian Friedrich Samuel Hahneman w 1810 roku opublikował Organon der Hailkunst (Organon sztuki uzdrawiania) – podręcznik opisujący teorię oraz praktykę w stosowaniu homeopatii, która do dziś uznawana jest za podstawowe źródło wiedzy dla homeopatów.


Hompeopatia – co to takiego?

Homeopatia to naturalna metoda leczenia, oparta na działaniu preparatów homeopatycznych, które przygotowywane są z naturalnych składników. Mowa tu o surowcach roślinnych, zwierzęcych oraz mineralnych. Najpopularniejsze to m.in. aloes, sól morska, glinka, rumianek pospolity, arnika, a także krzem, selen czy złoto. Wśród preparatów homeopatycznych można znaleźć również te stworzone na bazie patologicznych wydzielin np. jadu czy mleka. Homeopatia kieruje się zasadami, które niezmiennie uznawane są od samego początku jej istnienia.


Zasady homeopatii

Zasada podobieństwa
Ta pierwsza i podstawowa zasada homeopatii polega na doborze takiego leku, który w większych stężeniach u osoby zdrowej wywołuje objawy chorobowe, za to w bardzo małych – identyczne objawy niweluje, a nawet leczy. Najprościej rzecz ujmując – podobne leczyć podobnym.

Indywidualizm
Ta zasada zakłada, że każdy przypadek i każdy pacjent jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. W praktyce oznacza to, że dwie osoby zmagające się z tymi samymi objawami, niekoniecznie będą leczone w identyczny sposób. Homeopatia bowiem skupia się na indywidualnym sposobie reagowania, lek więc dobierany jest do pacjenta, a nie do samej choroby czy schorzenia.

Teoria sił witalnych
Homeopatia zakłada, że organizm ludzki składa się z ciała, umysłu oraz ducha. Duch przez Hahnemanna został nazwany „siłą witalną”. Według niemieckiego lekarza to właśnie ona wpływa na normalne funkcjonowanie i odczuwanie organizmu, o ile jest on zdrowy. Jednak siła ta zaburzona przez chorobę sprawia, że pacjent fizycznie odczuwa symptomy, które tworzy choroba. Zbyt osłabiona siła witalna uniemożliwia jakąkolwiek kurację.

Zasada Minimum
Zgodnie z nią leki aplikowane choremu powinny być podawane zawsze w możliwie najmniejszych dawkach. Dawkach, które wywołają oczekiwane zmiany i spowodują minimalne wzbudzenie „sił witalnych”.


Potencje i rozcieńczenia w homeopatii

PotencjePotencja homeopatyczna, nazywana również potęgą, to pojęcie oznaczające siłę działania danego leku homeopatycznego, która z kolei określana jest za pomocą wielokrotności rozcieńczeń. Potencję oznacza się za pomocą liter oraz liczb, które umieszczane są w nazwach leków homeopatycznych. Wyróżnia się trzy potencje:
• dziesiętne, określane literą D i liczbą. Przykładowo potencja D5 oznacza 1 część substancji leczniczej i 4 części rozpuszczalnika,
• setne, określane literami C lub K, a także liczbą – jedna część substancji leczniczej i 99 części rozpuszczalnika,
• potencja LM – stosunek rozcieńczenia leku wynosi 1:50 000.

Rozcieńczenia
W homeopatii stosuje się również podział potencji ze względu na rozcieńczenia:
• słabe – według homeopatów działające głównie lokalnie do D30, C30, 30K,
• średnie – według homeopatów działające na poziomie emocjonalnym: D200, C200, 200K,
• wysokie – według homeopatów działające na poziomie mentalnym: MK, 10MK,
• bardzo wysokie – do tej grupy należą: 50MK, CMK.


Homeopatia i kontrowersje

Homeopatia ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jej przeciwnicy argumentują, iż jej skuteczność nie jest poparta żadnymi badaniami i działa wyłącznie na zasadzie placebo. Zwolennicy zaś podnoszą, że jej skuteczność można potwierdzić, stosując ją na samym sobie. Skoro jednak homeopatia w żaden sposób nie wpływa negatywie na pacjenta, warto sprawdzić tę metodę leczenia. Ważne jednak, aby robić to tylko i wyłącznie pod okiem lekarza lub homeopaty.

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *