Haluks (paluch koślawy) powstaje w wyniku przemieszczenia się I kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Charakterystycznym objawem jest wystający guz, który nie jest jedynie wadą kosmetyczną. Taka deformacja jest przyczyną przesunięcia się palucha w kierunku pozostałych czterech palców stopy. Towarzyszy temu dyskomfort i bolesność, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach jedynym skutecznym leczeniem jest operacja. Sprawdź, jakie są wskazania do operacji na haluksy i jak wygląda proces rekonwalescencji. Czy rehabilitacja po operacji haluksa jest konieczna? Poznaj wszystkie chirurgiczne metody korekcji zmiany. Przeczytaj.
Kiedy paluch koślawy trzeba operować?
Decyzję o konieczności dokonania chirurgicznej korekty haluksa (palucha koślawego) zawsze podejmuje lekarz. Czynniki, które kwalifikują Pacjenta do operacji haluksa to:
- utrwalone deformacje stopy typowe dla haluksów;
- dyskomfort i ból w obrębie stawu śródstopno-palcowego I, który może być odczuwalny w spoczynku lub podczas poruszania się;
- brak efektów po zastosowaniu nieoperacyjnych metod leczenia haluksów;
- dobry ogólny stan zdrowia Chorego, brak chorób zagrażających życiu;
- brak przeciwwskazań do znieczulenia okołooperacyjnego.
Więcej o różnych metodach leczenia przeczytasz na stronie https://www.operacjestopy.pl/leczenie-haluksow/
Kwalifikacja do operacji na haluksy
Kwalifikacja do operacji haluksa odbywa się na podstawie wywiadu, badania klinicznego i na podstawie wyników badań dodatkowych – podstawowych badań krwi, które kwalifikują do znieczulenia i innych, które zleci anestezjolog, na podstawie RTG w pozycji bocznej, przednio-tylnej i skośnej w obciążeniu oraz rzadziej na podstawie CT stopy.
Metody operacji na haluksy:
Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej – polega na usunięciu nadmiaru torebki stawowej w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. To technika wspomagająca, nie jest podstawową metodą leczenia palucha koślawego
Osteotomia pierwszej kości śródstopia
Osteotomia pierwszej kości śródstopia – polega na nacięciu I kości śródstopia za pomocą specjalnej piły. Kolejny etap to korekta położenia kostnych fragmentów. Wyróżnia się:
- osteotomię SCARF – technika polega na wykonaniu nacięcia I kości śródstopia w kształcie litery Z. Następnie położenie kostnego fragmentu jest korygowane. Po nadaniu stopie prawidłowej budowy, kości są zespalane specjalnymi śrubami.
- osteotomię Chevron’a – nacięcie wykonuje się w obrębie głowy I kości śródstopia.
Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin)
Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin) – celem osteotomii Akina jest korekcja koślawości w stawie międzypaliczkowym. Metoda polega na wycięciu klinu w okolicy przyśrodkowej lub podgłowowej podstawy paliczka proksymalnego. Nacięcie paliczka pomaga naprostować pierwszy palec stopy. To głównie technika wspomagająca, stosowana przy osteotomii pierwszej kości śródstopia.
Bunionektomia
Bunionektomia – polega na usunięciu tkanki kostnej w obrębie przyśrodkowej głowy pierwszej kości śródstopia. Nie jest stosowana jako izolowana technika.
Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha
Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha – technika polega na usunięciu chrząstki stawowej i zespoleniu ze sobą paliczka i I kości śródstopia za pomocą specjalnych wkrętów, płytek lub drutów. Metodę wykorzystuje się u Pacjentów, u których nie da się przywrócić prawidłowej funkcji stawu.
Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha
Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha – usztywnienie polega na usunięciu chrząstki stawowej i dokonaniu korekty położenia obu kości tworzących staw za pomocą odpowiednich narzędzi: drutów, płytek lub wkrętów. Technika jest stosowana u Chorych, u których występują zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, które uniemożliwiają przywrócenie prawidłowej funkcji stawu.
Techniki miniinwazyjne (MICA, PERC)
Techniki miniinwazyjne (MICA, PERC). Takie techniki pozwalają na precyzyjne dokonanie korekty, przy jednocześnie minimalnej ingerencji chirurgicznej. Chirurg stopy operuje za pomocą niewielkich narzędzi, pod kontrolą kamery, która jest umieszczana w miejscu dokonywanej korekcji haluksa.
Czy operacja haluksa boli? Znieczulenie podczas operacji haluksa
Nie. Pacjent jest znieczulony podczas całej operacji przez anestezjologa, dlatego nic go nie boli. Po operacji Pacjent jest zabezpieczony przed bólem pooperacyjnym za pomocą indywidualnie dobranych leków, które stosuje najczęściej kilka-kilkanaście dni.
Po operacji na haluksy. Ile trwa rekonwalescencja po operacji haluksa?
To w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, jego wieku, stopnia aktywności i tzw. predyspozycji psychofizycznych. Niemniej ważny jest operowany stopień deformacji palucha koślawego, metoda operacji haluksa i stosowanie się do zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów w okresie pooperacyjnym. Stąd, powrót do całkowitej sprawności u ogólnie zdrowej i sprawnej osoby zajmuje zazwyczaj około 2-4 miesięcy.
Operacja haluksów – rehabilitacja
Rehabilitacja po operacji haluksów jest bardzo ważnym punktem zdrowienia, który warunkuje utrzymanie się efektów pooperacyjnych. W zależności od zastosowanej techniki operacyjnej, rozpoczyna się ją kilka do kilkunastu dni po operacji, wedle zaleceń lekarza prowadzącego.
Pacjent może się poruszać w specjalnej ortezie (but na haluksy), która odciąża operowaną stopę i umożliwia bezpieczne i niebolesne poruszanie się na niewielkim dystansie. But po operacji haluksa należy nosić przez około 4-12 tygodni, chyba że lekarz zalecił inaczej. Ćwiczenia po operacji haluksa indywidualnie dobiera fizjoterapeuta do potrzeb i możliwości Pacjenta. Specjalista wybiera też zabiegi, które wspomogą proces zdrowienia.
Celem rehabilitacji po operacji haluksów w OperacjeStopy.pl jest przywrócenie sprawności stawu (chyba że operacja polegała na jego usztywnieniu), zniwelowanie dolegliwości bólowych Pacjenta, rozciągnięcie przykurczonych tkanek i mobilizacja blizny pooperacyjnej.