Od gorsetów po stringi, czyli ewolucja damskiej bielizny

O ile bielizna towarzyszy nam już od wielu wieków, to w obecnej formie znana jest dopiero od kilku dekad. Z upływem wieków szczególnie damska bielizna uległa ogromnej ewolucji, która doskonale odzwierciedla również zmiany w obyczajowości. Właśnie ten interesujący kontekst społeczny sprawia, że warto zapoznać się z jej historią.

Początki damskiej bielizny

Jak wiele innych współcześnie wykorzystywanych przedmiotów, tak i damska bielizna ma korzenie sięgające starożytnego Egiptu, Grecji oraz Rzymu. Tamtejsze kobiety zaczęły bowiem zakładać pod wierzchni ubiór dodatkową tunikę, czasem również okręcając biust tkaniną w celu nadaniu mu pożądanego kształtu. Można więc powiedzieć, że już wówczas powstał pierwowzór współczesnego biustonosza. Podobne rozwiązanie stosowano również w średniowieczu, kiedy to kobiety używały opasek na biust. 

Jednak o ile bielizna osłaniająca górne partie kobiecego ciała zaczęła być stosowana stosunkowo wcześnie, to sprawa majtek przez długi czas była raczej pomijana milczeniem. Co prawda już w średniowieczu znano ich pierwowzór zwany calzoni lub pantalonami, jednak uważano go za atrybut kurtyzan, a Kościół zabraniał jego używania. W szesnastym wieku przeżył we Włoszech krótki okres świetności dzięki królowej Katarzynie Medycejskiej, która nakazała poddanym jego noszenie, jednak po jej śmierci szybko wyszedł z mody. Wypadało go wówczas nosić jedynie kobietom starszym i chorym – w innym wypadku jego zakładanie było traktowane jak wodzenie na pokuszenie.

W wieku szesnastym pojawił się atrybut, który zdominował świat damskiej bielizny i jest nim oczywiście gorset. Jego popularność wynikała niewątpliwie z jego modelujących sylwetkę właściwości, choć niestety jego zakładanie trwało długo, a nosiło się go ogromnie niewygodnie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że bieliźniana rewolucja, która miała miejsce kilka wieków później była przede wszystkim reakcją na dyskomfort, które kobiety tak długo musiały znosić ze względu na gorset.

Bieliźniana rewolucja

W ciągu kilku następnych wieków po śmierci Katarzyny Medycejskiej pantalony po cichu przecierały szlak majtkom. Pantalony bowiem były bowiem z biegiem dekad konsekwentnie skracane, aż w dwudziestoleciu międzywojennym zyskały kształt współczesnych majtek. 

Jeśli chodzi zaś o ewolucję biustonosza, pierwszy egzemplarz zapowiadający współczesne modele pojawił się w 1859 roku w Stanach Zjednoczonych, chociaż oczywiście mocno odbiegał od nich projektem. Współczesna forma biustonosza powstała w 1913 roku, kiedy to nowojorska poetka Mary Phelps Jacobs na szybko stworzyła biustonosz we wstążki i dwóch chusteczek. Miał być to strój, który pasował pod kreację, którą chciała założyć na przyjęcie, tymczasem szybko okazał się rewolucyjnym projektem. W tym momencie bieliźniana rewolucja zaczęła się na dobre.

W następnych dekadach biustonosze i majtki z jednej strony stały się bardzo istotnym elementem mody damskiej, z drugiej zaś stały się o wiele bardziej skąpe. Mało kto już przejmował się, że skąpa bielizna wodzi na pokuszenie, bo właśnie to stało się w dużym stopniu celem jej zakładania! Z drugiej strony zaś współczesna bielizna zapewniła kobietom przede wszystkim upragniony komfort, którego odmawiały im gorsety i właśnie to należy uznać za najbardziej pożyteczny owoc bieliźnianej rewolucji.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona coemi.pl.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *