Film z POLĄ NEGRI i koncert CZERWIE w GTS

W maju Teatr Szekspirowski zaprasza na pokaz arcydzieła kina niemego – film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” w reżyserii Eugena Illés’a z Polą Negri w roli głównej. Seansowi będzie towarzyszył koncert zespołu CZERWIE.

Na 2017 rok przypadają dwie rocznice związane z Polą Negri – 120 lat od jej narodzin oraz 30 lat od śmierci wybitnej aktorki – jedynej Polki, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood.

By uczcić tę wybitną artystkę, Teatr Szekspirowski organizuje w maju pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, arcydzieła kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej. Film opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów, Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa…

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, urodziła się w 1897r. w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Karierę aktorską rozpoczęła w Polsce, następnie kontynuowała ją w Berlinie (gdzie występowała m.in. u Maxa Reinhardta), a od 1923 roku w Hollywood. Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” w 1914. Wystąpiła także w innych polskich filmach: „Żona”, „Studenci”, „Bestia” (znany tez jako „Kochanka apasza”), w cyklu „Tajemnice Warszawy”. W tym czasie na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki, Ady Negri, przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. Była największą gwiazdą kina niemego i symbolem seksu tamtych czasów, do czego przyczyniły się jej fenomenalne role – ale również głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Projekcję filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie. To niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno – filmowo – plastycznych. Od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. Stworzyli i wykonywali również muzykę do wielu spektakli teatralnych, w tym do „Albośmy to jacy, tacy” w reżyserii Piotra Cieplaka, na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).

W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. „Padlina” z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.

Więcej informacji o zespole Czerwie: www.czerwie.com.pl i www.facebook.com/czerwie

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 21 maja 2017, godz. 19:00

Bilety: 25 zł / 35 zł – parter, 20 zł / 30 zł – galerie na wprost sceny, 20 zł – galerie boczne

Sprzedaż rozpocznie się 31 marca 2017 (piątek) o godz. 14:00.

Bilety dostępne w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego, w godz. 14:00 – 19:00 oraz online: http://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet/

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *