Femtolasik – nowoczesna metoda do usuwania wad wzroku

Korekcja wad wzroku przez noszenie okularów lub soczewek powoli wypierana jest przez laserowe techniki leczenia narządu wzroku. Wpływ ma na to szybka rekonwalescencja, skuteczność tych metod i fakt, że praktycznie od razu po zabiegu problem jest rozwiązany.

Jedną z najnowocześniejszych technik jest korekcja wzroku metodą femtolasik. Przedstawiając szerzej istotę zabiegu i jego przebieg, skupimy się na wskazaniach do jego stosowania oraz zaletach płynących z wykonania tej procedury leczenia.

Na czym polega femtolasik?

Laserowa korekcja z wykorzystaniem tej techniki opiera się na użyciu dwóch rodzajów laserów. W pierwszej fazie laser femtosekundowy ma za zadanie utworzenie tzw. płatka, po którego odsłonięciu możliwy jest dostęp do istoty właściwej rogówki. Innowacją w zakresie tej metody jest fakt, że nie wymagana jest mechaniczna ingerencja w strukturę oka, a wycinany w pierwszym etapie płatek jest dostosowywany indywidualnie do kształtu gałki ocznej pacjenta.

Precyzyjność lasera umożliwia pełną kontrolę nad kształtem, grubością i średnicą płatka. W kolejnej fazie rogówka zostaje poddana działaniu lasera excimerowego, który odsłania płatek i po dostaniu się do głębszych jej warstw, dokonuje korekcji jej powierzchni. Laser jest kontrolowany przez chirurga za pomocą mikroskopu, co zapewnia niezwykłą dokładność. Po ukończeniu modyfikacji płatek wraca na swoje miejsce.

Co ważne podczas całego zabiegu ewentualne ruchy gałki ocznej są śledzone przez specjalny element systemu. Ma to zapewnić eliminację komplikacji wynikających z ruchu oka. Na koniec pacjentowi zakładana jest soczewka chroniąca wrażliwe po zabiegu oko.

Więcej informacji na temat zabiegu możecie znaleźć na tej stronie https://blikpol.pl/femtolasik.

Jakie są wskazania do użycia metody laserowej?

Za pomocą metody femtolasik możliwe jest leczenie wad takich jak krótkowzroczność (do – 13 dioptrii), dalekowzroczność (do + 6 dioptrii) oraz astygmatyzm (do 6 dioptrii). Ponadto metoda ta wykazuje się skutecznością w leczeniu prezbiopii, która związana jest z wiekiem i zmianami, jakie zachodzą w oku osoby starszej.

Precyzja działania lasera pozwala też na leczenie pacjentów zmagających się z aberracjami wyższych rzędów. Technika ta może przysłużyć się osobom, które ze względu na cienką rogówkę lub jej niejednorodną budowę, mogłyby zostać wykluczone z zastosowania innych metod leczenia laserowego.

Jakie są zalety stosowania zabiegu laserowego?

Do najważniejszych zalet tego typu zabiegu zalicza się przede wszystkim jego precyzję. Dzięki szczegółowości lasera minimalizuje się ingerencję w narząd wzroku, a co za tym idzie gojenie jest zdecydowanie szybsze. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku poważniejszych wad.

Tym samym zdecydowanie zmniejsza się dyskomfort związany z rekonwalescencją. Kolejnym plusem jest fakt, że najczęściej już kolejnego dnia po zabiegu wzrok funkcjonuje normalnie. Dodatkowo przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności ogranicza się możliwość wystąpienia powikłań.

Przebieg całego zabiegu i jego wyniki są więc w wysokim stopniu przewidywalne. W związku z powyższym metoda femtolasik jest uznawana za jedną z bezpieczniejszych technik laserowych korekcji wad wzroku.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *