Wybór właściwego zawodu ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji z wykonywanej pracy, co przekłada się na ogólne zadowolenie z życia. Podejmując tę decyzję, warto kierować się własnymi predyspozycjami, umiejętnościami i zainteresowaniami. Czy warto zostać doradcą podatkowym? Przeczytaj poniższy artykuł!
Doradca podatkowy to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego. Specjalista, który zajmuje się ogólnie pojętym doradztwem w zakresie prawa podatkowego, co w dzisiejszych czasach jest ogromnie istotne. Bez względu na to czy prowadzisz firmę, czy jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowę – doradca podatkowy swoją wiedzą i umiejętnościami znacznie ułatwi Ci życie i zapewni bezpieczeństwo finansowe.
Jak zostać doradcą podatkowym?
Zastanów się, czy posiadasz cechy dobrego doradcy podatkowego. Musisz być godny zaufania, odpowiedzialny i dokładny. Liczy się także terminowość i skrupulatność. Dodatkowo musisz korzystać w pełni z praw publicznych. Jeśli spełniasz te podstawowe kryteria, wystarczy, że ukończysz szkołę wyższą, np. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, a konkretniej – studia podyplomowe z doradztwa podatkowego, oferowane przez tę uczelnię.
Czekają Cię jeszcze egzaminy zawodowe, składające się z części pisemnej i ustnej, a następnie kilkumiesięczne praktyki. Po złożeniu wniosku uzyskujesz wpis na listę doradców zawodowych i możesz rozpocząć pracę.
Doradca podatkowy – dlaczego warto nim zostać?
Istnieje wiele powodów, aby to właśnie zawód doradcy podatkowego był Twoją przyszłością. Poniżej przedstawiamy największe zalety takiego wyboru.
- Możliwość pomocy innym i własne bezpieczeństwo finansowe
Zawód doradcy podatkowego to przede wszystkim udzielanie porad i opinii klientom, ale także:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych;
- sporządzanie zeznań i deklaracji w imieniu klienta;
- reprezentowanie podatników przed organami administracji publicznej;
- przeprowadzanie audytów podatkowych.
I wiele innych. Decydując się na ten zawód, będziesz wspierać podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i wszystkich osób zatrudnionych na dowolną umowę. Jednocześnie posiądziesz wiedzę, dzięki której zadbasz o własne bezpieczeństwo finansowe. Bez względu na to czy zdecydujesz się na założenie firmy, czy może pozostaniesz na etacie. Będziesz wiedzieć jakie kroki podjąć, aby na tym zyskać.
- Wysokie zarobki
Z usług doradcy podatkowego korzysta sporo pracowników oraz niemal wszyscy przedsiębiorcy. Dzięki temu masz pewność, że zawsze pozyskasz klientów i będziesz mieć pewność zawodu. To z kolei przekłada się na miesięczne zarobki. Statystyki wskazują, że co drugi doradca finansowy zarabia średnio nawet do 7880 zł. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, abyś kierując się swoim zaangażowaniem, zarabiał jeszcze więcej.
- Prestiż
Wszelkie zawody związane z prawem (doradca podatkowy, prawnik, adwokat) wzbudzają ogromne zaufanie społeczeństwa i nieodłącznie kojarzą się z prestiżem. Ich przedstawiciele mają autorytet, są zatrudniani przez największe firmy. Jeśli planujesz doradzać w zakresie prawa podatkowego, możesz mieć pewność, że będziesz wykonywać pełen uznania i poważania zawód.