Domowe biuro

Czas wakacji już za nami i jak zawsze mamy poczucie, że letnie miesiące minęły zbyt szybko. Nadszedł trudny czas powrotów do pracy i szkoły. Zaczęliśmy analizować, co musimy zmienić, co przearanżować w pokoju naszych dzieci, i jak lepiej zorganizować swoje miejsce do pracy w domu.

Na domowe biuro zazwyczaj brakuje nam miejsca i pomysłu, ale przede wszystkim uważamy, że nie jest ono potrzebne. Nie każdy przecież pracuje w domu i ma taką potrzebę.

Fot. Joanna Załęska

A przecież miejsce do pracy w domu to również ta przestrzeń, w której możemy trzymać stosy dokumentów i rachunków. To miejsce, w którym odkładamy laptopa i ładowarki. Często trzymamy w nim drukarkę, zapas papieru, korespondencję, długopisy, nożyczki, taśmy czy przybory do pakowania prezentów. Gdy tak spojrzymy na sprawę, nagle okazuje się, że takie domowe biuro jest potrzebne i powinno być w każdym domu.

Fot. Joanna Załęska

Nie musimy korzystać z usług projektanta, by taką przestrzeń zagospodarować we własnym mieszkaniu. Na początku określmy swoje potrzeby, tzn. odpowiedzmy sobie na pytanie, po co jest potrzebna taka przestrzeń w naszym domu. Dlatego że w nim pracujemy? Czy może bardzo lubimy prace ręczne i dobrze byłoby mieć miejsce na przechowywanie artykułów papierniczych? Jeżeli już wiemy, jakie mamy potrzeby, to zacznijmy szukać inspiracji, a pomysły same zaczną nam kiełkować w głowie.

Fot. Joanna Załęska

Miejsce do pracy może również spełniać różne funkcje jednocześnie, np. dzięki podnoszonemu blatowi stanie się toaletką w sypialni. Ażurowe przepierzenie ładnie wydzieli przestrzeń w salonie – na takiej ścianie możemy stworzyć własny green wall. Albo, jeśli mamy wystarczająco miejsca, to może być to ciekawe biurko zaaranżowane w samym centrum pomieszczenia. Możliwości jest naprawdę wiele.

Fot. Joanna Załęska

Jeżeli organizujemy miejsce do pracy dziecku, to pamiętajmy o jego potrzebach – dopasujemy przestrzeń do tego, ile ma lat, na jakim jest etapie rozwojowym, jakie ma zainteresowania. Pamiętajmy, że nie zawsze będzie potrzebne duże biurko z wieloma organizerami – często wystarczy skromny blat z dobrze dobranym, sztucznym oświetleniem. Barwa i kąt nachylenia światła sztucznego również ma wielkie znaczenie – powinno ono oświetlać płaszczyznę blatu skupiskowo. Ustawienie koniecznie pod oknem!

Fot. Joanna Załęska

Przy skromnej aranżacji dziecko będzie bardziej skupione i łatwiej mu będzie zachować porządek na biurku oraz pod nim. Uważam, że nawet w tym temacie mniej znaczy więcej i umiar jest wskazany. Jestem wielkim przeciwnikiem aranżowania dzieciom centrum dowodzenia w pokoju, czyli mega wypasionego, kosmicznego fotela i ogromnego blatu, na którym mają się zmieścić trzy monitory. Po co taki kosmos?

    1 komentarz

    • Lidia Kalita pisze:

      Bardzo żałuję, że obecnie nie mam warunków do ułożenia sobie takiej minimalistycznej, własnej przestrzeni, ale mega bym chciała, by wyglądała dokładnie tak. Funkcjonalnie, bez miliona ozdobników, w przyjemnych kolorach. Super przytulny kącik do pisania książki przy herbatce. 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *