Jak dobrać buty do biegania?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie zdrowego trybu życia, którego celem jest zapewnienie optymalnego zdrowia, a także zminimalizowanie ryzyka powstania chorób. Do tego zaczynają oni regularnie uprawiać aktywność fizyczną i wprowadzają specjalną dietę. Najczęściej spotykaną formą aktywności jest bieganie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o zdrowie, ale także zachować smukłą sylwetkę i poprawić swoje samopoczucie.

Pozytywne strony biegania

Bieganie ma wiele pozytywów, np.: poprawia wydolność organizmu, zapobiega otyłości, pomaga zgubić zbędne kilogramy, poprawia sen, a także usprawnia pracę serca. Dla ludzi, którzy na co dzień zmagają się z ogromnym stresem, to świetny sposób na relaks i wewnętrzny spokój. Bieganie działa pozytywnie na nasz układ kostny, wzmacnia go i zapobiega osteoporozie. Podczas biegania pracuje całe ciało, głównie nogi, brzuch, ramiona i pośladki. Dzięki temu mięśnie zostają wzmocnione.

Odpowiedni dobór obuwia do biegania

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności, ponieważ sport ten jest dostępny dla każdego i o każdej porze. Bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiedniego obuwia. Jakie korzyści to ze sobą niesie? Otóż zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji czy bólu oraz zwiększa się komfort treningu. Pierwszym krokiem w doborze butów, jest wykonanie prostego testu wodnego. Pozwala on określić typ podbicia. Następnie możemy wybrać rodzaj obuwia. Dla osób z niskim podbiciem, najlepszym rozwiązaniem będą buty sztywne, kontrolujące ruchy stopy, z systemami podtrzymującymi – motion-control („trzymające”). Buty z systemami stabilizującymi – stability, przeznaczone są dla osób o podbiciu normalnym. Natomiast osoby z podbiciem wysokim, powinny zaopatrzyć się w buty z systemami amortyzującymi – cushioned. Są one miękkie z elastyczną podeszwą.  But amortyzujący zapewnia stopie swobodny ruch i chroni ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o podłoże. Jedną z najpopularniejszych firm, która produkuje buty treningowe, jest New Balance. Duży wybór obuwia treningowego i sportowego, można znaleźć na stronie internetowej: https://www.cozyshoes.pl/. Jest to profesjonalny sklep, który oferuje obuwie najwyższej jakości. Dostępne są tam modele najpopularniejszych marek, w tym właśnie New Balance. Buty do biegania powinny być o rozmiar większe niż te używane tylko do chodzenia.

Odpowiedni dobór obuwia w zależności od terenu

Kolejnym ważnym aspektem jest teren, czyli podłoże. Wyróżnia się buty do biegania po asfalcie, w terenie na nawierzchniach miękkich i różnych. Asfalt to twarda nawierzchnia, a więc idealnie sprawdzą się tutaj buty, które zapewnią odpowiednią amortyzację i uchronią przed kontuzją. Szczególnie polecane są modele: Asics Gel-Oberon, Asics Gel-Pulse, Brooks Ghost. Buty trailowe świetnie nadają się do nawierzchni miękkich. Szczególnie polecane modele: Brooks Cascadia, Inov-8 Trailroc 255. Natomiast na nawierzchnie różne, należy wybrać buty uniwersalne, np.: Asics Gel-Zaraca, Asics Gel-Sonoma.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *