Nadchodzi długo wyczekiwana wiosna, więc wracamy z nowościami książkowymi, które najmilej będzie się czytać, leżąc na piknikowym kocu.
Matt Alt
Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat
Pokemony, Czarodziejka z Księżyca, Hello Kitty, Nintendo, karaoke, a nawet memy, których używamy każdego dnia. W jaki sposób powstały? Dlaczego odniosły sukces poza granicami Japonii i podbiły zachodni świat? Poznaj historię japońskiej popkultury i jej twórców – geeków, dziwaków i geniuszy – których produkty podbiły masową wyobraźnię i ukształtowały XXI wiek na całym świecie!
To pierwsza kompleksowa książka o japońskiej popkulturze. Oscar Wilde nazywał Japonię „czystym wymysłem”. Ale to właśnie japońska popkultura – z jej niesamowitymi pomysłami i fantastycznymi wynalazkami – zawojowała świat i na zawsze zaprogramowała naszą wyobraźnię.
Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte
Czy to normalne? Seks, związki i statystyka
Kiedy bizneswoman Chrisanna Northrup zaczęła czuć znużenie w małżeństwie, postanowiła sprawdzić, jak jest u innych par i jak inni widzą to, co jej i mężowi w życiu intymnym wydaje się „normalne”. Northrup zaprosiła do współpracy dwoje czołowych amerykańskich socjologów, którzy przebadali ponad 10 000 osób z całego świata, zadając najbardziej osobiste pytania. Badacze otrzymali pełen obraz życia współczesnych par, od komunikacji w związku przez satysfakcję w sypialni i wierność po podział finansów. Uwzględniając wiele zmiennych – wiek i płeć, różnice rasowe i geograficzne oraz preferencje seksualne – autorzy wyciągnęli ciekawe wnioski, udzielając odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jak upływ czasu zmienia namiętność w związku? Jakie są potrzeby seksualne par? Co wywołuje konflikty w małżeństwie? Które nawyki doprowadzają partnerów do szału? I jak na tym tle wypadają pary gejowskie i biseksualne?
Ale „Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” to nie tylko podpatrywanie intymnych szczegółów z sypialni współczesnych par. To również praktyczny poradnik – z zadaniami i ćwiczeniami – który pozwoli zerwać z rutyną w związku, przerwie cykl rozczarowań i zapewni satysfakcjonujące i szczęśliwe życie. Bo zawsze może być jeszcze lepiej. Książka zawiera także wiele nieoczywistych odkryć, takich jak najpopularniejsze pozycje seksualne, średnią liczbę pocałunków czy typowe kłamstwa serwowane drugiej połowie. I to wszystko dotyczy zarówno par szczęśliwych, jak i tych, które za takie się nie uważają. Książka została wysoko oceniona przez czytelników i trafiła na listę bestsellerów „The New York Times”.
Caroline de Maigret, Sophie Mas
Druga młodość, cóż z tego, że druga
Mimo że piją dużo wina, do dań zamawiają frytki, a nierzadko też palą, to zazwyczaj prezentują się doskonale. Zwłaszcza, kiedy przekroczą 40-tkę. W czym tkwi sekret pięknego wyglądu i wspaniałego samopoczucia Francuzek niezależnie od wieku? Caroline de Maigret – modelka, producentka muzyczna, muza Karla Lagerfelda, niekwestionowana ikona stylu oraz Sophie Mas – producentka filmowa, uchylają rąbka tajemnicy. Ich najnowsza książka „Druga młodość, cóż z tego, że druga” w księgarniach 27 stycznia. Kiedy na imprezie trzydziestoletni przystojniak nie zaszczyca cię nawet jednym spojrzeniem, a koleżanka z pracy urodziła się w tym samym roku, w którym ukończyłaś studia, kiedy opowiadasz anegdotę sprzed dekady i z zaskoczeniem uświadamiasz sobie, że od wydarzeń minęło już dwadzieścia lat – wiedz, że coś się zmieniło. Ale czy na gorsze?
Po światowym sukcesie książki „Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś” przyjaciółki – Caroline de Maigret i Sophie Mas – powracają w wielkim stylu. Trochę starsze, mądrzejsze i bogatsze w nowe doświadczania.
Autorki w zabawnych historiach i anegdotach ukazują różne etapy dojrzewania z perspektywy sentymentalnych, ale nowoczesnych paryżanek. Przeplatają prywatne opowieści uniwersalnymi radami. Jak wyglądać i czuć się dobrze? Jak o siebie zadbać? Jak pogodzić się z faktem, że pierwsze razy ograniczą się do pierwszego siwego włosa? „Druga młodość, cóż z tego, że druga” to pełna humoru, ciepła i (auto)ironii książka dla kobiet w każdym wieku. W końcu, która z nas nie chciałaby poznać sekretu naturalnego piękna, elegancji i radości życia?
Ori Brafman, Rom Brafman
Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?
Autorzy, Ori Brafman i Rom Brafman, wyjaśniają między innymi, co sprawia, że postępujemy nieracjonalnie i często przez to tracimy.
Każdy z nas słyszał lub mówił: Co ci odbiło? Postradałeś zmysły? Rozum ci odjęło?
Dlaczego, kiedy coś sobie wmówimy, nie umiemy w porę się wycofać, nawet wiedząc, że brniemy w stronę przepaści. Dopasowujemy się do większości, tkwimy w toksycznym związku, zamykamy oczy na oczywistości, które przeczą temu, co zdążyliśmy sobie wbić do głowy. Wybieramy błędne rozwiązania, przestajemy wierzyć własnym zmysłom, dajemy sobie wmówić oczywiste bzdury… Gdybyśmy wiedzieli dlaczego, pewnie potrafilibyśmy się oprzeć działaniu tajemnych sił, które powodują, że podejmujemy nieracjonalne decyzje. Lepiej poznać je zawczasu, by im nie ulegać i zachować zdrowy rozsądek.
„Bezustannie wysyłamy i odbieramy sygnały i subtelne przekazy. Zwodzimy i dajemy się zwieść, nawet bezwiednie. Jak wynika z badań, nic nie poradzimy na to, że dopasowujemy się do oczekiwań otoczenia i nabieramy cech, które przypisują nam inni. Toczy się tajemna gra, ogarniająca nawet pozornie najprostsze wzajemne zależności. Wszyscy jesteśmy psychologicznymi kameleonami”.
Dario Bressanini, Beatrice Mautino
Przeciw naturze
Nareszcie głos rozsądku i solidna porcja wiedzy w dyskusji o zdrowym odżywianiu!
Niezbędny przewodnik po tym, co „organiczne”, „tradycyjne”, „wolne od” i…
„Naturalne” odżywianie to cel prawdziwego wyścigu, w którym od lat biorą udział dietetycy, celebryci, media i my sami. Jednak nasze poglądy w tej kwestii wcale nie są ugruntowane. Niepokojeni i zdezorientowani coraz to nowymi alarmami pojawiającymi się w mediach na temat szkodliwości kolejnych składników, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że „manipulowanie” żywnością to największe zło, zapominając, iż rośliny ulepszamy od początków rolnictwa.
Na czym opieramy pewność, że pomarańczowy to naturalny kolor marchewki? Albo ryż, po który sięgamy w sklepie, jest naprawdę ekologiczny? Czy istnieje coś takiego jak „nadwrażliwość na gluten”?
Aby sprawdzić jakość oraz pochodzenie tego, co trafia na nasz talerz, i rozwiać liczne wątpliwości autorzy – włoscy naukowcy i pogromcy mitów: chemik i biotechnolożka znana z bestsellerowego poradnika „Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę” – opisują historię pokarmów, analizują dowody zgromadzone przez badaczy i wsłuchują się w prastarą mądrość rolników. Dzięki ich pełnemu pasji spojrzeniu oraz rzetelnym objaśnieniom możemy wreszcie dokonać świadomego wyboru jako konsumenci, bez obaw, że działamy „przeciw naturze”.
Małgorzata Węglarz
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej
W Polsce umiera rocznie około 400 000 ludzi, a mimo to o branży pogrzebowej wiemy niewiele. Opowieści o łamaniu zmarłym kości, pijanych grabarzach czy niebotycznych cenach za pochówek powodują, że wokół branży funeralnej istnieje wiele kontrowersji. Książka Małgorzaty Węglarz „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej” pokazuje, jak naprawdę działa branża pogrzebowa w Polsce. Przełamując tabu, jakim dla wielu wciąż jest temat samej śmierci jak i pochówku, w bardzo przystępny sposób i otwarcie porusza tematy, które na co dzień pomijamy, a które prędzej czy później każdy z nas będzie musiał zgłębić.
Z zapartym tchem wysłuchujemy wszystkiego, co z nią związane: opowiesěci o zmarłych, o duchach, historii o białym świetle na koněcu tunelu. Unikamy natomiast rozmów z osobami, które realnie są najbliżej śmierci – pracownikami branży pogrzebowej. Żywi ludzie pracujący ze zmarłymi budzą podskórny lęk. Co tak naprawdę widzą w pracy? Jak to jest na co dzień obcować ze śmiercią? Czy doświadczają czegoś spoza świata żywych? Małgorzata Węglarz przed napisaniem „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej” spotkała się z wieloma ludźmi mającymi bezpośredni kontakt ze zwłokami, między innymi z balsamistami czy tanatokosmetologami. Rozmawiała też z tymi, którzy zajmują̨ się̨ szerzej pojętym tematem śmierci, jak mówcy pogrzebowi czy pracownicy firm wyspecjalizowanych w sprzątaniu po zgonach.
Piotr Kościelny
Skóra
Piotr Kościelny, autor książki roku 2019 plebiscytu Brakująca Litera pt. „Zwierz”, a także „Zaginionej”, na powraca z nową, brutalną, bezkompromisową i przejmującą powieścią, która zostanie z czytelnikami na długo po przeczytaniu jej ostatniej strony! „Skóra” to mocny i wyjątkowo zaskakujący kryminał, z potężnym ładunkiem emocjonalnym, który ukazuje ciemną stronę miasta, ale i mroczną stronę ludzkiej psychiki.
Autor prowadzi własną agencję detektywistyczną, a jego współpracownicy to głównie emerytowani policjanci. Oprócz własnych doświadczeń ze spraw jakie prowadził, to właśnie dzięki nim posiada niezwykle obszerną wiedzę na temat tego, jak faktycznie wygląda praca polskich śledczych i z jakimi potwornościami spotykają się niemal każdego dnia.
FRAGMENT:
„Przeszli do następnej sali. Spod ich stóp zaczęły uciekać szczury. Do smrodu, który wypełniał budynek, doszły jeszcze piski gryzoni. Udali się do miejsca, gdzie szczury piszczały najgłośniej. Majchrzak rozproszył mrok światłem latarki i ich oczom ukazał się makabryczny widok. Władek usłyszał zza pleców głos Wojtka: – O kurwa! Dwóch mundurowych zaczęło wymiotować, przytrzymując się ściany. – Wezwij tu techników, niech zabezpieczą teren – rzucił Majchrzak. Gdy Wojtek poszedł, komisarz spojrzał na ścianę. Rozpięte były na niej zwłoki młodej kobiety, z rękami przybitymi do muru. Wyglądała jak Jezus, tylko brakowało kilku rzeczy. Po pierwsze, nie było krzyża. Po drugie, brakowało jej skóry z przodu ciała. A po trzecie, pozbawiona była wnętrzności, do których dorwały się już szczury. Nad i pod ciałem kobiety widoczny był napis zrobiony krwią. Litery układały się w zdanie: «Człowiek jest uczniem, cierpienie jest jego nauczycielem»”.
Sprawdź znaczenie snu o wilku