Dlaczego nie zarabiam tyle, ile chcę?

Pieniądze to energia, która może płynąć bez ograniczeń do każdego z nas, o ile nie mamy w sobie żadnych blokad i negatywnych przekonań na ich temat. Najczęściej nawet nie jesteśmy o nich świadomi. Pierwsze przekonania i wzorce kształtują się w dzieciństwie, szczególnie w kontakcie z rodzicami czy opiekunami. Dzieci są zależne od swoich rodziców i dlatego jest dla nich bardzo ważne, aby zrozumieć i spełnić ich oczekiwania. Właśnie wtedy, pod wpływem wychowania, tworzą się nasze przekonania, które mogą negatywnie się odbijać w naszym dorosłym życiu. Takie przekonania przejęte od naszych rodziców mogą utrudniać lub blokować nasz potencjalny sukces.

Autoblokady

Zastanów się i wypisz sobie na kartce, co Twoi rodzice mówili na temat pieniądza, i w jaki sposób o nim mówili. Czy z radością czy raczej z obawą, że wciąż mają go za mało? A także co myśleli na temat ludzi bogatych: czy podchodzili z szacunkiem do ich pracy i uważali, że są to wartościowe osoby, czy może mówili, że są złodziejami, ponieważ nikt uczciwy nie może posiadać tak dużych pieniędzy? Te lub inne myśli przyjmujemy jako własne, nie zdając sobie z tego sprawy.
Kolejną sprawą jest możliwa podświadoma obawa przed posiadaniem pieniędzy. Obawa, że kiedy będziemy mieli pieniądze, to staniemy się tymi „złymi bogaczami” i przez to spotkamy się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa, przyjaciół, rodziny, czy partnera. Możemy sami, całkowicie nieświadomie naciskać hamulec, który ogranicza przed ruszeniem do przodu. Warto wtedy uwolnić przekonania, które nas ograniczają, a lęk przed brakiem akceptacji zniknie. Zastanów się, co myślisz dzisiaj i zadaj sobie pytania: Co powiedzą ludzie jeśli będę robić to co kocham? Czy będą się cieszyć czy reagować negacją? Czy będą próbowali w jakiś sposób mnie zniechęcić? Czy obawiam się, że mogę utracić wsparcie lub znajomych? Czy boję się, że zostanę sama kiedy osiągnę sukces?

Pierwszy sukces, pierwsza próba bliskości

Kiedy nasze życie zaczyna lepiej się układać, zaczynają zwracać na to uwagę nasi znajomi. Jedni będą się cieszyć, inni odczuwać zazdrość. Możemy wtedy zacząć się bać, że przyjaciele nas zostawią, a myśli zaczną iść dalej. A co jeżeli trzeba będzie dokonać wyboru między sukcesem a bliskimi? Może to być duży problem. Izolacja, presja – z różnym skutkiem – odbiją się na naszej psychice i pewności siebie, albo staniemy się silniejsi albo zatracimy chęć do osiągania dalszych sukcesów.

Tu jest potrzebna m.in. praca z lękiem, strachem przed zazdrością, oceną, byciem atakowanym, potępionym. W grę może wchodzić również poczucie winy oraz cały wachlarz emocji, które mogą być zupełnie różne u każdego z nas. Jest to kwestia indywidualna, w której tylko terapeuta może przyjść z pomocą.

Efekt szklanego sufitu

Jeżeli osiągamy swoje cele, czujemy się akceptowane, zarabiamy więcej pieniędzy, możemy dojść do momentu, w którym zauważymy, że jest nam trudno przekroczyć pewien poziom. Jest to efekt „szklanego sufitu”, który powoduje barierę, ograniczenie, np. zarabiam do 3.000 zł co miesiąc i nigdy nie przekraczam tej kwoty.
Dlaczego tak się dzieje? Tu również mogą wchodzić w grę nieświadome ograniczenia, które sobie same ustawiłyśmy w swojej strefie komfortu. To one nas powstrzymują przed pójściem dalej, poza obecny stan. W tym miejscu należy uwolnić wszelkie negatywne przekonania dotyczące powiązań pracy z pieniędzmi, aby otrzymać nieograniczoną obfitość. Tu można zadać sobie pytania: co się stanie, jak zarobię więcej niż… (Twoja maksymalna kwota do tej pory)? Czy muszę robić coś innego, żeby więcej zarobić? Może muszę być poza domem, żeby więcej zarobić, a nie chcę zostawiać rodziny? Może zarabianie większej kwoty wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem? Czy muszę narazić swoje zdrowie i/lub życie, żeby więcej zarobić?
Zmieniając przekonania ograniczające podejmowanie decyzji i uwalniając emocje, możemy zacząć żyć pełniej i w sposób bardziej satysfakcjonujący. Często dokonujemy nieświadomych wyborów, będąc pod wpływem otoczenia, przez co czujemy się zagubieni.

Każda z nas ma większą moc i możliwość niż myślimy. Jedynie my same możemy powstrzymać się od wykorzystania tej mocy lub zacząć z niej korzystać. Będziemy mogły w pełni realizować swoje plany, jeśli zaakceptujemy siebie i podejmiemy próbę działania.

Każda ma wszelkie możliwości do zmian w sobie, także wiele z nas może już działać, weryfikując swoje życie i zmieniając to, co już nam nie służy.

Tekst: Monika Górzyńska

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *