Dlaczego ochrona wzroku dziecka przed słońcem jest kluczowa? Wszystko, co musisz wiedzieć

glowne IMG 3243

Chronimy nasze dzieci na różne sposoby. Często zapominamy jednak, że kilkulatek przebywający na świeżym powietrzu, narażony na ekspozycję słoneczną powinien, podobnie jak dorosły, nosić okulary przeciwsłoneczne. Oczy pociech są bardzo wrażliwe na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego, dlatego taka ochrona odgrywa istotną rolę. Jak jednak tę wiedzę przełożyć na praktykę? Jakie wymagania powinny spełniać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

1. Czym jest promieniowanie UV?

2. Jak promieniowanie UV wpływa na oczy dziecka?

3. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – najważniejsze zasady

Kiedy należy zacząć stosować u dzieci okulary przeciwsłoneczne? Najlepiej wówczas, gdy maluch zaczyna mieć styczność z promieniowaniem słonecznym. Więcej informacji na temat ochrony wzroku i okularów przeciwsłonecznych znajdziesz na uvok.pl.

Czym jest promieniowanie UV?

Jak prawdopodobnie wszyscy wiedzą, promieniowanie UV jest emitowane przez Słońce. Wyróżniamy trzy jego typy: UVA, UVB i UVC, zaś do powierzchni Ziemi dociera przede wszystkim UVA oraz część UVB.

Oko ludzkie nie jest w stanie przefiltrować lub w inny sposób poradzić sobie ze szkodliwym promieniowaniem UV, zaś długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może nie tylko powodować oparzenia słoneczne, o których myślimy w tym kontekście najczęściej, ale również spowodować trwałe zmiany w soczewce oka lub uszkodzić siatkówkę. Oczy dzieci są szczególnie wrażliwe.

Jak promieniowanie UV wpływa na oczy dziecka?

Dlaczego dzieci są szczególnie wrażliwe na promieniowanie UV? Ich źrenice są większe, zaś soczewki oczu bardziej przejrzyste, co oznacza mniejszą odporność. W pierwszym roku życia do dziecięcej siatkówki dociera ok. 90% promieniowania UVA i ponad 50% promieniowania UVB. Później te wartości maleją, ale nadal pozostają na wysokim poziomie. Właśnie dlatego brak odpowiedniej ochrony może zwiększać ryzyko rozwoju chorób wzroku, takich jak np.: zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – najważniejsze zasady

Koniecznie musimy jednak zaznaczyć, że skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV zapewniają jedynie dobrej jakości okulary. Zamiast prostych modeli kupowanych w kiosku czy na deptakach nad morzem wybierzmy więc najlepsze okulary przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami. Za przykład mogą tu posłużyć okulary dostępne w specjalistycznym sklepie UVOK, w których zastosowano najwyższy możliwy filtr – UV400 – tylko taki skutecznie chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Są one bezpieczne, wykonane z najwyższej klasy materiałów, a ich skuteczność została potwierdzona badaniami. Pamiętajmy, że na zdrowiu dzieci nie warto oszczędzać.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *