Denim. Jak robocze jeansy stały się modowym hitem?

Kultowe spodnie z denimu nie od razu były lifestyle’owym must have. Zanim pokochał je cały świat, nosili je wyłącznie amerykańscy górnicy i pracownicy przemysłowi. Tej jesieni jeans znowu będzie na topie. Zanim wybierzesz swój denimowy look, poznaj jego historię i zdecyduj, który jej moment jest Ci najbliższy.

Denim. Trudno nie kochać materiału o tak bogatej przeszłości. Kojarzy się z kowbojami, poszukiwaczami złota, hippisami, gwiazdami rocka i ikonami high fashion. Jest synonimem wolności, odwagi i sprzeciwu wobec zastanego porządku. Jesienią 2020 jeans powraca do sklepów w wielkim stylu, pokazując wszystkie swoje twarze. Który fason wybrać? Służymy inspiracją.

Historia jeansów

Denim wynaleziono w XIX w. Słowo to jest określeniem na bawełniany splot diagonalny – zwykle w kolorze niebieskim. Pierwsza fabryka jeansów została uruchomiona około roku 1850. To wtedy trwała w Stanach Zjednoczonych gorączka złota – górnicy, osadnicy i poszukiwacze cennego metalu potrzebowali spodni, które będą cechować się maksymalną wytrzymałością. Odpowiedzią na te potrzeby były ogrodniczki istniejącej do dziś marki Levi’s.

Denim podbija Amerykę

Denim prawdopodobnie pozostałby niepozornym rozwiązaniem dla robotników, gdyby nie gwiazdy wielkiego ekranu: John Wayne i Gary Cooper. Westerny z ich udziałem stały się tak popularne, a ich sylwetki (oczywiście w opiętych na biodrach jeansach) tak rozpoznawalne, że można ich śmiało nazwać influencerami minionego stulecia. To wystarczyło, by Levi’s, Wrangler, Lee i kolejne marki rozszerzyły swoją ofertę.

Gdy na plakatach pojawiły się pierwsze reklamy ze znanymi aktorkami w damskich jeansach, nie było już odwrotu: modne jeansy chcieli mieć wszyscy. Szybko zauważył je „Vogue”, publikując w latach 30-tych ubiegłego stulecia artykuł o „jeansowym szyku”. Świat mody przyjął denim do siebie i pozwolił mu na pełną kreatywność. Pojawiły się jeansowe sukienki, kurtki, spódnice i inne części garderoby.

Modne jeansy mogą być manifestem

Od tamtej pory jeans bywał atrybutem różnych trendów i subkultur: kochały go dzieci-kwiaty, stał się narzędziem feministek w walce o równouprawnienie kobiet. Spotyka się go zarówno w szafach zwykłych ludzi, jak i na pokazach najsłynniejszych domów mody.

Jak nosimy denim jesienią 2020? Kultowe marki sięgają dziś po fasony odpowiadające niemal każdemu etapowi historii jeansu. W sklepach znajdziesz workerowe ogrodniczki, dzwony, kroje z lat 60’ i 80’, szerokie nogawki i dopasowane jegginsy. Denim od ponad 100 lat pomaga wyrażać siebie. Tej jesieni można wykorzystać właśnie tę jego zaletę.

Gdzie kupić modne jeansy we Wrocławiu?

Zajrzyj do Wrocław Fashion Outlet: czekają tu na Ciebie takie sklepy, jak Mustang, Lee, Wrangler, Lee Cooper i inne kultowe marki. W jedynym outlecie w regionie możesz robić zakupy w ramach Wrocław Fashion Club. Dzięki członkostwie możesz zbierać środki podczas zakupów w sklepach uczestniczących w programie. Wykorzystuj zgromadzone środki i rób zakupy do 25% taniej.

5/5 - (3 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *