Dekoracje DIY – od czego zacząć?

Koncepcja domowego rękodzieła święci triumfy nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych zakątkach świata. Na sklepowych półkach pojawiają się coraz to nowe produkty, które posłużyć mogą do zrealizowania swojego kreatywnego zacięcia. Pomiędzy kolorowymi papierami kupić możemy włóczki bawełniane, naklejki, pieczątki i kolorowe tasiemki. Wszystko to powstało zgodnie z duchem nowego, domowego hobby, oznaczonego tajemniczym skrótem “DIY”. 

Czym jest ta idea, jak spróbować swoich sił w nowym, kreatywnym zajęciu i jaki sklep z włóczkami i przyborami papierniczymi odpowie na nasze potrzeby?

Co to jest DIY?

Skrót DIY w języku angielskim oznacza “Do It Yourself”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “zrób to sam”. Nazwa ta obecnie przypisywana jest całej idei, polegającej na samodzielnym i niekomercyjnym wykonaniu różnych, kreatywnych prac.

Hobby w postaci DIY cieszy się sporą popularnością od kilku lat. Mało kto jednak wie, że jego początki sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy to narodziły się subkultury hippie i punk. To w tych grupach zapanował zwyczaj samodzielnego wykonywania biżuterii, dzieł muzycznych, plakatów i naszywek. W końcu – każdy z nas kojarzy kolorowe t-shirty, spodnie poplamione farbą, korale na rzemyku i wianki, które wplatało się we włosy ponad 40 lat temu.

Jak zacząć swoją przygodę z DIY?

Początki bywają trudne, zwłaszcza jeśli nie do końca wiemy, jakie mamy możliwości. W tym celu dobrze jest zapoznać się z poradnikami, książkami i inspiracjami, które wskażą nam najpotrzebniejsze przedmioty oraz proces, którego owocem będzie nasze pierwsze dzieło.

Obserwuj i czytaj blogi, oglądaj wideo z instruktażem, kupuj pełne zestawy, które zawierają instrukcję. Pierwsze kroki najczęściej opierać się będą na naśladowaniu. Z czasem jednak nabierzesz wprawy, zaczniesz eksperymentować, odkrywać swoje nowe umiejętności. W ostateczności wystarczy niewielki zmysł artystyczny, praktyczna wiedza i szczypta kreatywności, dzięki której stworzysz np. własną biżuterię, ozdoby do domu, poszewki na poduszki i prezenty dla swoich najbliższych. 

Nasza rada? Zacznij od rzeczy prostych i mało skomplikowanych, które nie zajmą ci zbyt wiele czasu. Długotrwałe i trudne projekty zostaw na później – np. gdy już zrozumiesz ideę tworzenia. Jeśli pierwszy projekt ci nie wyjdzie – nie zniechęcaj się – w końcu “nie od razu Rzym zbudowano”.

DIY – niezbędne narzędzia

Jeśli pragniesz rozpocząć swoją przygodę z DIY, potrzebować będziesz kilku, niezbędnych przyborów. Poniżej znajdziesz listę najczęściej używanych narzędzi, które przydadzą ci się na początku twojej kreatywnej drogi.

  • Klej – niezbędny podczas większości prac plastycznych. Wybierając go, upewnij się, że jest dobrej jakości – w końcu będzie musiał połączyć nie tylko papier, ale także plastik czy drewno. 

Zaczynając pracę nad DIY wybierz klej bezbarwny, który jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny. 

  • Klej na gorąco – idealna alternatywa dla pierwszej propozycji, którą wyróżnia trwałość i szybkie zasychanie. 
  • Nożyczki – wybierz wersję z ergonomiczną i wygodną rękojeścią oraz ostrą końcówką. Model powyżej 23 centymetrów nada się do twardych materiałów. Nożyczki mające nie więcej niż 16 centymetrów są idealne do wycinania drobnych, wymagających precyzji elementów.
  • Nóż introligatorski – doskonały do cięcia tektury, skóry i kartonu. 
  • Przybory i akcesoria, które pomogą ci stworzyć twoje pierwsze dzieło – włóczki, kolorowy papier, bibułę, szkiełka i nitki. 
  • Linijka – najlepiej powyżej 30 cm. 

Z czasem potrzebne ci będą nieco bardziej zaawansowane przybory, takie jak młotek, miarka stalowa, włóczki z naturalnej wełny, koraliki, filc i elementy do decoupage.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *