Czystek jest rośliną, a dokładniej krzewem, który naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji Zachodniej. W Polsce można spotkać krzewy czystka, jednak w naszych warunkach klimatycznych występuje on jedynie w uprawie.
Właściwości lecznicze
Właściwości lecznicze zależą tak naprawdę od gatunku rośliny, gdyż w jego obrębie wyróżnia się około 50 podgatunków krzewu. Gatunki czystka, które posiadają korzystne właściwości lecznicze zawierają wysoką ilość polifenoli, które są klasyfikowane do grupy antyutleniaczy. Antyutleniacze są istotne dla naszego organizmu, ponieważ neutralizują wolne rodniki. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż wolne rodniki powodują wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na różnego typu nowotwory. Ponadto czystek wpływa korzystnie na hamowanie stanów zapalnych w organizmie, zarówno na powstawania jak i ograniczenie rozwoju tych, które już się toczą. Ponadto czystek wspiera działanie ukłądu odpornościowego, również w zakresie zakażeń o podłożu grzybiczym. To jeszcze nie koniec! Czystek wpływa również korzystnie na naczynia krwionośne ochraniając je przed osadzaniem “złego” cholesterolu. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych wewnątrz naczyń krwionośnych. Wskazuje się, że czystek mogą i powinny spożywać także alergicy, gdyż jedną z zalet tego zioła jest działanie antyalergiczne, polegające na hamowaniu wydzielania histaminy. Czystek wpływa także korzystnie na ogólne wzmocnienie organizmu, dodając mu siły i energii.
Czystek w diecie
Właściwości lecznicze oraz ich szerokie spektrum oddziaływania nie pozostawiają wątpliwości, że warto jest wprowadzić czystek do diety. I to nie w sposób sporadyczny, a regularny, bo tylko wtedy jego właściwości pozwolą odpowiednio zabezpieczyć nasz organizm. Najbardziej znaną postacią, w jakiej występuje czystek jest herbata ziołowa. Jednak to nie wszystkie możliwości. Czystek można również kupić w aptece, jako suplement diety, ale także jako tabletki do ssania. Dostępne są także preparaty olejku eterycznego z liści.