Czy studia liczą się do lat pracy do emerytury?

Czy studia liczą się do lat pracy do emerytury?

Staż pracy jest istotny z wielu powodów. Jednym z nich jest choćby długość przysługującego urlopu wypoczynkowego. Najistotniejsze jest jednak to, że odpowiedni staż pracy uprawnia do otrzymania świadczenia emerytalnego w minimalnej wysokości (przy czym im dłuższy staż, tym potencjalnie wyższa emerytura). Istotne jest zatem pytanie, czy studia też liczą się do lat pracy do emerytury. A jeśli tak, to na jakiej zasadzie.

Staż pracy: dlaczego jest tak ważny w kontekście emerytury?

Wiek emerytalny wynosi obecnie w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że dopiero po osiągnięciu tego wieku można przejść na emeryturę. Jednak, żeby być uprawnionym do pobierania świadczenia w minimalnej ustawowej wysokości (od 1 marca 2024 r. minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto), trzeba posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, natomiast w przypadku mężczyzn – 25 lat. Jeśli osoba, która przechodzi na emeryturę ma minimalny wymagany staż pracy uprawniający do najniższej emerytury, to nie jest istotne, czy zdążyła „uzbierać” na świadczenie w tej wysokości ze składek, które odprowadzano za nią przez wszystkie lata pracy. ZUS automatycznie podwyższa w takiej sytuacji emeryturę do najniższego ustawowego poziomu. To właśnie dlatego tak ważne jest, by mieć odpowiedni staż pracy.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że do stażu pracy wlicza się nie tylko okresy zatrudnienia, ale też m.in. okres nauki, w tym na studiach

Ile lat pracy za studia?

Osoby, które mają wykształcenie wyższe, czyli ukończyły co najmniej studia I stopnia, mogą cieszyć się dodatkowymi 8 latami do stażu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa o studiach licencjackich czy inżynierskich (lub jednolitych magisterskich); istotny jest jedynie dyplom ukończenia studiów. Tym samym osoby, które zdecydowały się kontynuować edukację w szkole wyższej nie muszą martwić się, że czas poświęcony na naukę mogły przeznaczyć na pracę zawodową. Taki wybór jest wręcz premiowany; 3-letnie studia (3,5-letnie w przypadku inżynierskich i 5-letnie przy jednolitych magisterskich) dają aż 8 lat stażu pracy. O tym, ile lat pracy za studia wlicza się do emerytury oraz o tym, co jeszcze wlicza się do stażu pracy, można też przeczytać na stronie Uniwersytetów WSB Merito – https://www.merito.pl/poznaj-wsb-merito/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-na-studiach/czy-studia-wliczaja-sie-do-emerytury-lat-pracy.

Natomiast ukończenie studiów II stopnia czy studiów podyplomowych nie wpływa już w żaden sposób na staż pracy, co jednak zmienia się na korzyść studenta, wraz z podjęciem decyzji o kontynuacji studiów.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *