Ćwiczenia w domu – o czym warto pamiętać?

Zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny i ważny w życiu szerokiej grupy osób. Właściwe odżywianie idzie w parze z aktywnością fizyczną i regularnymi ćwiczeniami poprawiającymi sylwetkę. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Warto pamiętać, że trening można wykonywać nie tylko w klubie fitness i na siłowni, ale również w domu. Regularny trening bez sprzętu jest doskonałym przygotowaniem do intensywniejszej aktywności w przyszłości.

Jak wygląda trening w domu?

Trening domatora jest przeznaczony dla każdego. Szczególnie poleca się go osobom, które chcą rozpocząć przygodę z siłownią, ale nie czują się jeszcze na tyle pewnie, by od razu zapisać się do klubu. Ćwiczenia z własnym ciałem pozwalają poprawić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Regularne trenowanie jest doskonałym przygotowaniem do dalszego, intensywniejszego wysiłku w przyszłości. Trening domatora wykonują również osoby, które ćwiczą regularnie, bo jest to świetny sposób na codzienny rozruch.

Zalety i wady domowego treningu

Trening domowy ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala oszczędzić pieniądze, bo nie wymaga zakupu karnetu oraz zaoszczędzić czas, bo nie trzeba dojeżdżać do klubu. Poza tym, czas trenowania jest bardzo elastyczny, ćwiczenia można wykonywać o każdej porze, gdy mamy na to czas. Aktywność fizyczna w domu jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na wizyty w siłowni np. rodziców z małymi dziećmi. Trening z własnym ciałem może być alternatywą dla ćwiczeń w siłowni, podczas wyjazdu służbowego albo na wakacjach. Ponad to, podczas treningu w domu występuje niskie ryzyko kontuzji. Ćwiczenia doskonale przygotowują organizm do intensywniejszego wysiłku w przyszłości. Trening w domu ma kilka minusów. Ćwicząc w domu możemy mieć mniejszą motywację do treningu. Poza tym, domowe ćwiczenia w dużej mierze angażują przednie partie mięśni – brzuch, klatkę piersiową, a mniej uda i plecy. Poza tym, trening w domu z czasem staje się zbyt łatwy i potrzebne są dodatkowe obciążenia. Na szczęście, akcesoria fitness nie są drogie i podstawowe przyrządy takie jak: hantle, ławeczki czy drążek można znaleźć na: specialfitness.pl. Oczywiście trening w domu ogranicza wyobraźnię, bo niektórych ćwiczeń nie da się wykonać bez profesjonalnego sprzętu. Nie mniej jednak warto wykonywać ćwiczenia w domu, bo wpływają one pozytywnie na ciało i nastrój.

Trening w domu – wskazówki

Trening domowy powinien być dobrze zaplanowany. Ćwiczenia muszą być różnorodne i angażować wszystkie partie mięśniowe. Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia w interwałach i łączyć je w obwody. Poza tym, należy trenować uważnie, bez pośpiechu. Bardzo ważne jest regularna aktywność i podnoszenie poprzeczki, co daje lepsze rezultaty. Każdy trening należy rozpocząć rozgrzewką i zakończyć serią ćwiczeń rozciągających. Oczywiście trening siłowy można uzupełnić bieganiem lub jazdą na rowerze.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *