COWORKING JEST KOBIETĄ

Świetlica Collective Space aka Świetlica Cowork została stworzona przez dwie dziewczyny działające w branży kreatywnej: Katarzynę – architektkę i graficzkę oraz Paulinę – fotografkę. Impulsem do rozpoczęcia przygody tworzenia coworkingu były osobiste doświadczenia obu założycielek. Kasia i Paulina od dłuższego czasu pracowały jako freelancerki i bardzo dobrze poznały uroki opiewanego przez niektórych, a wymarzonego przez wielu “home office”. Okazuje się, że pomimo wielu plusów, praca w domu nastręcza również wielu problemów. Ciężar niepozmywanych naczyń, nieodkurzonej podłogi czy niewstawionego prania z czasem zaczyna przysłaniać radość z możliwości uniknięcia porannych korków, czy dzikiego biegu do autobusu w drodze do pracy.

Blaski i cienie pracy w domu

Po chwilowym zachłyśnięciu się wolnością i pozytywnymi emocjami związanymi z pracą w łóżku, dziewczyny zaczęły dostrzegać, że może jednak piżama, włos w nieładzie i twarz bez make-upu nie są wymarzonym sposobem na spędzenie reszty zawodowego życia. Dodatkowo narastało poczucie, że przebywanie w pobliżu innych osób, jest czasem niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia, a przy twórczej pracy interakcja z ludźmi jest niemal konieczna. Rozpoczęły więc poszukiwania rozwiązania tego problemu. Po etapie wypraw do kawiarni i pracy przy kawiarnianym stoliku oraz po poszukiwaniu dla siebie miejsca w jednym z trójmiejskich coworkingów, obie dziewczyny doszły do wniosku, że jeśli chcą pracować w miejscu, które nie tylko będzie dla nich miejscem pracy, ale też polem do rozwijania kreatywności i spotkań z interesującymi ludźmi, muszą takie miejsce stworzyć same. Tak właśnie narodził się projekt Świetlica Collective Space, który już samą swoją nazwą sugeruje, że priorytetem jest przestrzeń kolektywna i miejsce dla zbiorowości.

Kreowanie kreatywnej przestrzeni

Ideą stojącą za powstaniem Świetlicy była potrzeba stworzenia miejsca kreatywnych spotkań dla osób z wielu różnych dziedzin i profesji. Głównym założeniem projektu była wiara, że dając ludziom piękną przestrzeń do wpólnej pracy, rozwoju i rozwijania pasji, można otworzyć drzwi do ciekawych projektów i różnych twórczych kolaboracji. Świetlica była spełnieniem marzeń Kasi i Pauliny o kreatywnej, wspierającej się społeczności, ulokowanej w pięknym, inspirującym miejscu.

Kluczowym elementem w spełnieniu założeń kreatywnego coworkingu było znalezienie odpowiedniego miejsca. Poszukiwania nie były łatwe, bo wnętrze musiało spełniać określone wymagania. Jednak gdy dziewczyny trafiły na miejsce przy Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, gdzie w tej chwili mieści się Świetlica, nie miały żadnych wątpliwości. To była miłość od pierwszego wejrzenia!

Nadszedł etap projektowania wnętrza i kilkumiesięcznej walki z czasem, ponieważ otwarcie Świetlicy dziewczyny zaplanowały po krótkich i intensywnych 3 miesiącach pracy nad przestrzenią. W ramach projektu, opracowanego przez Katarzynę według wspólnych ustaleń obu właścicielek, mieszkanie z początku XX wieku zostało zaaranżowane na potrzeby coworkingu, studia fotograficznego i sali warsztatowej. Autentyczne elementy architektoniczne pozostały nietknięte, m.in. ornamenty/stiuki na suficie oraz oryginalna stolarka okien i drzwi. Na jednej ze ścian króluje mural stworzony przez Katarzynę, inspirowany twórczością Henriego Mattissa. Odważne użycie elementów geometrycznych i kolorów w nowoczesny sposób nawiązuje do estetyki początku poprzedniego stulecia. Natomiast wyposażenie wnętrza skupia się wokół idei „designu z odzysku”. Wsród perskich dywanów i drewnianych mebli z drugiej ręki królują ikony polskiego designu: “fotel 366” prof. Józefa Chierowskiego z 1962 r. i siatkowe krzesło prof. Henryka Sztaby z 1968 r. – przemalowane na złoto przez właścicielki.

Wiele branż i punktów widzenia

To właśnie piękne wnętrze zabytkowej kamienicy, pełne oryginalnych detali architektonicznych, stało się od września 2018 tłem dla działań fotografów, grafików, designerów I wielu innych osób. W tej przestrzeni inspirują się nawzajem, wymyślają nowe koncepcje i działają wspólnie również programiści, jogini i muzycy. Coworking działa pełną parą, studio przyciąga fotografów, w grafiku pojawiają się wciąż nowe twórcze warsztaty i spotkania, a społeczność wciąż się rozrasta i wzbogaca o kolejnych wspaniałych ludzi. Teraz, po niespełna pół roku od otwarcia, dziewczyny mogą w końcu z lekkim dystansem spojrzeć na rozwój całego projektu i stwierdzić, że było warto realizować swoją wizję. Nie spoczywają jednak na laurach i ciągle pracują nad tym, by Świetlica Collective Space stała się swego rodzaju wrzeszczańskim, kreatywnym hubem.

Świetlica Collective Space

ul. Jaśkowa Dolina 8/5

80-252 Gdańsk

email: czesc@swietlicacowork.pl

www.swietlicacowork.pl

fb: @swietlicacowork

instagram: @swietlicacowork

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *