Co zrobić, jeżeli nie mogę zajść w ciążę?

Wiele kobiet odwleka moment zajścia w ciąże na czas, gdy będą już w stabilnym związku i na takim stanowisku pracy, które gwarantuje im niezależność finansową. Badania wykazują, że ta granica cały czas się przesuwa. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasze matki decydowały się na posiadanie dziecka nawet przed dwudziestym rokiem życia – dzisiaj niektóre kobiety czekają nawet do czterdziestki.

Nie ma nic złego w tym, że chcemy podejmować swoje własne decyzje, ale musimy mieć świadomość, że z każdym upływającym rokiem nasza szansa na posiadanie potomstwa drogą naturalną się zmniejsza. Kliniki płodności przyjmują coraz więcej pacjentów i pacjentek – osoby w każdym wieku zaczynają doświadczać takich dolegliwości jak niska jakość spermy bądź niedrożność jajowodów. Do trudności z zajściem w ciąże przyczyniają się też inne czynniki – palenie papierosów, nadwaga, zły tryb życia. Młode osoby obecnie nie dbają o siebie, a wszystko to odbija się na ich zdrowiu.

Jakie mamy opcje?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na posiadanie dziecka i doświadczamy pierwszych problemów – nie można od razu zakładać najgorszego. Wielu osobom wydaje się, że zajście w ciąże zajmuje tylko chwilę i wydarzy się od razu po zaprzestaniu korzystania z antykoncepcji. Czasami potrzebne jest kilka miesięcy prób i dopiero wtedy kobieta faktycznie będzie spodziewać się dziecka.

W momencie, gdy upłynęło jednak bardzo dużo czasu, a test ciążowy jest w dalszym ciągu negatywny – nadszedł czas na wizytę w klinice płodności. Choć nie jest to miejsce, do którego ktokolwiek udaje się z radością – leczenie niepłodności jest skuteczne, a zabieg in vitro sprawdził się już u setek szczęśliwych par zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwe jednak dopiero wtedy, gdy spełnimy szereg wymagań i zostaniemy odpowiednio przygotowani do zabiegu. Musimy przygotować się na wysoki koszt in vitro i fakt, że niestety również ta opcja może okazać się w naszym przypadku nieskuteczna.

A co, jeżeli się nie uda?

Nieskuteczność jednego zabiegu in vitro nie oznacza jeszcze, że w naszym przypadku leczenie niepłodności zawiodło. Jeżeli możemy pozwolić sobie na powtórzenie procedury to zalecane jest spróbowanie przynajmniej dwukrotnie – musimy uzbroić się w cierpliwość i spróbować pokonać stres, który nie sprzyja w tym wypadku powodzeniu całego procesu. W przypadku, gdy ponownie nam się nie powiedzie powinniśmy zacząć brać pod uwagę adopcję dziecka. Wiele par, które zdecydowało się na taki krok tworzy teraz bardzo szczęśliwe rodziny. Dlatego warto powierzyć zapłodnienie in vitro specjalistom. W Katowicach polecamy Klinikę Leczenia Niepłodności Zięba Clinic.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *