Co to są elektrolity: jak je uzupełnić domowym sposobem?

Elektrolity są niezwykle ważnymi substancjami, bez których niemożliwe jest utrzymanie homeostazy organizmu. Na ich utratę narażeni są szczególnie sportowcy, osoby borykające się z skutkami zarażenia wirusami (biegunka, wymioty), a także kobiety w ciąży i osoby starsze. Często niedobór elektrolitów występuje również u osób z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia czy anoreksja. Elektrolity można jednak uzupełnić domowymi sposobami, wybierając odpowiednie napoje i produkty spożywcze. Przyjrzyjmy się, po co najlepiej sięgnąć.

Czym są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie?

Elektrolity to substancje, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Są one niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia całego organizmu.

Zależy od nich cała gospodarka wodna organizmu. Pomagają one również w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Zapewniają prawidłową strukturę uzębienia i kośćca. Elektrolity umożliwiają również przewodzenie impulsów nerwowych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni i serca. Więcej informacji o tym, jak ważne są elektrolity dla zdrowia całego organizmu znaleźć można pod adresem https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/elektrolity-jak-wazne-sa-dla-organizmu.

Elektrolity dzielą się na dodatnie jony i ujemne kationy. Elektrolity mocne, czyli całkowicie zdysocjowane na jony, to między innymi: sód, potas, wapń, magnez.

Niedobory elektrolitów – przyczyny i objawy

Do przyczyn niedoboru elektrolitów zaliczyć można:

  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • zakażenie wirusami rota;
  • wysoka gorączka;
  • monotonne diety i głodówki;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • przyjmowanie zbyt małej ilości wody.

Szczególnie narażeni na utratę elektrolitów są sportowcy a także kobiety w ciąży. Do objawów odwodnienia należy złe samopoczucie, osłabienie, zawroty głowy i omdlenia. Wystąpić może drżenie mięśni, arytmia i apatia.

Jak uzupełnić poziom elektrolitów poprzez dietę?

Niedobór elektrolitów występuje najczęściej przez stosowanie nieodpowiedniej diety i niewystarczającą podaż płynów.

Uzupełnienie poziomu elektrolitów należy rozpocząć od porządnego nawodnienia organizmu. Sięgnąć można po wodę mineralną lub soki (sok pomidorowy zawiera duże ilości potasu). Duża ilość składników mineralnych i elektrolitów zawiera również świeża woda kokosowa.

Na co dzień o poziom elektrolitów zadbać można stosując różnorodną, pełnowartościową dietę. Wszystkie potrzebne elektrolity elektrolity występują w łatwo dostępnej żywności. Poniżej przedstawiamy w jakich produktach znajdują się podstawowe elektrolity mocne, to znaczy sód, potas, wapń i magnez.

Sód zawarty jest w soli, ale nie tylko. Źródłem sodu są również sery dojrzewające i topione i przetwory mięsne. Te produkty zawierają również chlor – kolejny ważny pierwiastek. Produkty bogate w potas to pomidory, banany i suszone morele. Wapń znajduje się w orzechach, warzywach strączkowych i roślinach zielonych (kapusta, szpinak, brukselka). Magnez natomiast znajdziemy w kakao, pestkach dyni i migdałach.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *