Co to jest praktyka mindfulness?

warsztaty mindfulness wp

Mindfulness, czyli praktyka uważności, to nie tylko sposób na skupienie się na danej chwili, ale również sztuka życia, dzięki której można zyskać pełnię szczęścia. W stworzonym przez nas wpisie umieściliśmy szereg kluczowych informacji, dotyczących zagadnienia, by każda zainteresowana osoba mogła się z nimi zapoznać.

Czym jest mindfulness? Objaśnienie pojęcia

Mindulness jest praktyką uważności i świadomością tego, co dzieje się w chwili obecnej. Jej założeniem jest przykładanie uwagi do codzienności, bez oceniania oraz myślenia o tym co było lub co jeszcze się wydarzy. 

To umiejętność bycia tu i teraz, w chwili obecnej, dzięki czemu praktykująca osoba uczy się postrzegać rzeczy takimi, jakie są, bez nadawania im dodatkowego znaczenia oraz oceniania, czy są one negatywne, czy wręcz przeciwnie — pozytywne. Celem praktyki nie jest unikanie negatywnych emocji oraz myśli, a pozwolenie im zagościć w ludzkim ciele. Bycie uważnym na daną chwilę, pozwala inaczej odnosić się do doświadczeń, przeżyć oraz całego życia.

Jakie są zalety wzięcia udziału w warsztatach mindfulness?

Nauka praktyki uważności wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pomaga skoncentrować się na wykonywaniu danego zadania oraz osiąganiu zamierzonych celów. Zwracanie uwagi na daną chwilę przyczynia się również do uspokojenia umysłu, pozbycia się natłoku myśli oraz na wyciszeniu swojego mózgu. 

Decydując się na warsztaty i ćwiczenia z mindfulness, można zadbać o swoje samopoczucie, a wykwalifikowani instruktorzy zapewnią prawidłowe zrozumienie oraz praktykowanie. To możliwość uzyskania cennych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące pytania, co może nie być możliwe w przypadku korzystania z Internetu bądź książek.

Warsztaty mają z góry ustalony harmonogram, zapewniający systematyczność, spotkania z inspirującymi osobami, możliwość wymiany doświadczeń i wzajemne wsparcie podczas praktyki. 

Regularna praktykowanie mindfulness pomaga również w redukcji stresu oraz napięcia, ale także okazuje się przydatne w radzeniu sobie z depresją czy zaburzeniami zdrowia psychicznego, z którymi należy zgłosić się do specjalistów z https://www.monarlublin.pl/

Mindfulness – ćwiczenia i techniki stosowane w praktyce

Praktyka uważności może obejmować mnóstwo aspektów oraz czynności, dzięki którym dana osoba będzie świadoma przemijającej chwili. W związku z tym w mindfulness niezwykle pomocna okazuje się medytacja, w której należy skupić się na swoim wnętrzu lub ciele, by uspokoić gonitwę myśli, skupić się na jednej rzeczy, części ciała czy sytuacji i odnaleźć równowagę emocjonalną. 

Bycie uważnym można ćwiczyć w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu oraz czasie, w pełni angażując się na chwili obecnej. Gdy praktykuje się uważność, dochodzi do aktywnego skupiania się na danym momencie poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów, nie pozwalając, aby umysł wędrował. 

Mindfulness w praktyce – co warto wiedzieć?

Praktykę uważności wspomaga nie tylko medytacja, ale również uważne jedzenie czy spacery. W tym celu warto skupić się na wyglądzie spożywanej potrawy, jej zapachu oraz smaku. Należy jeść w zwolnionym tempie, poświęcając czas na dokładne przeżuwanie. 

Dobrym pomysłem jest wybranie się na spacer i w jego trakcie wyłączenie telefonu, koncentracja na powierzchni, na której stawia się stopy, na mijanych drzewach, odcieniach liści oraz kwiatów. Warto rozejrzeć się po scenerii, poczuć powiew wiatru na swojej skórze i skoncentrować na wyczuwalnych w powietrzu woniach. 

Co to jest praktyka mindfulness? Podsumowanie

Warsztaty mindfulness, czyli praktyka uważności, jest sztuką życia, w której przywiązuje się uwagę do danego momentu, w pełni skupiając swoją uwagę na jego przeżywaniu. Systematyczne ćwiczenie tak niesamowitego podejścia pozytywnie wpływa na emocje oraz pomaga w samokontroli, a także poprawia nastawienie do świata i samych siebie. 

Praktyka uważności korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu, poprawiając koncentrację czy zapamiętywanie. Dzięki regularnym ćwiczeniom można znacząco zniwelować stres i niepokój, tym samym znakomicie wpływając na jakość codziennego życia. 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *