Co to jest pomarańczowa skórka? Przyczyny, leczenie

Cellulit, nazywany też skórką pomarańczową, to określenie na nieestetyczne zgrubienia podskórne powstające na tle hormonalnym i metabolicznym, które często stanowią przyczynę kompleksów u kobiet. Cellulit to nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny.

Czym jest skórka pomarańczowa?

Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w towarzystwie zmian tkanki podskórnej o charakterze obrzękowo-włóknistym. Uwidacznia się nierównościami, fałdami i zgrubieniami powierzchni skóry, głównie w okolicy ud, bioder, pośladków, ramion oraz piersi. Efekt pomarańczowej skórki może dotyczyć kobiet w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się w czasie zaburzeń hormonalnych (przy dojrzewaniu, ciąży, połogu i menopauzie). Odpowiedzialny jest za to nadmiar estrogenów w organizmie. Cellulit powstaje bez względu na wagę i masę ciała pacjenta. U mężczyzn obserwuje się go sporadycznie. Likwidowanie pomarańczowej skórki jest czasochłonne i wymaga kompleksowej terapii z zakresu kosmetologii, fizjoterapii, dermatologii czy chirurgii plastycznej. Więcej na temat metod pielęgnacji skóry można przeczytać na stronie https://www.hellozdrowie.pl/.

Przyczyny cellulitu

Istotą powstawania cellulitu jest zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych w tkance podskórnej w wyniku nadprodukcji estrogenu, który powoduje miejscowe obrzęki uciskające pobliskie komórki tłuszczowe. Zaburzenia w mikrokrążeniu tkankowym upośledzają dostarczanie tlenu i odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii. Gromadzące się nieoczyszczone komórki tłuszczowe powiększają swoje rozmiary i zbijają się w grudki, czego efektem jest nieestetycznie wyglądająca powierzchnia skóry. Poza czynnikiem hormonalnym kształtowaniu się skórki pomarańczowej sprzyjają m.in.:

  • niska aktywność fizyczna, 
  • siedzący tryb życia,
  • nieodpowiednia dieta bogata w przetworzoną żywność oraz duża ilość soli i cukru,
  • używki, głównie nikotyna i alkohol.

Objawy cellulitu

Cellulit oceniany jest w czterech stadiach, przy czym I stopień oznacza tylko zmniejszoną elastyczność skóry. W miarę postępu dolegliwości zwiększa się jej stopień zaawansowania. Do najczęściej obserwowanych objawów skórki pomarańczowej należą: uczucie ciężkości, napięcie skóry kończyn i mrowienie, nierówności powierzchni, grudki, pofałdowania, rozstępy i zmiana pigmentacji skóry. W ekstremalnych przypadkach skórka pomarańczowa nazywana jest objawem materacowym. W przebiegu tego schorzenia mogą dokuczać mikrowybroczyny podskórne, żylaki czy zmiany troficzne w tkankach skóry.

Leczenie cellulitu

W zależności od stopnia zaawansowania cellulitu dobierane są odpowiednie metody leczenia. Warto pamiętać, że proces powstawania skórki pomarańczowej następuje stopniowo nawet przez wiele lat. Przywrócenie prawidłowej kondycji skóry zwykle jest również czasochłonne. W leczeniu dąży się do ustabilizowania hormonalnego, poprawy mikrokrążenia oraz odbudowy skóry poprzez m.in.:

  • zbilansowaną dietę bogatą w błonnik, tłuszcze nienasycone i witaminy, a także nawodnienie organizmu;
  • aktywność sportową i rekreacyjną, czyli umiarkowany wysiłek ogólnousprawniający pobudzający do pracy system krążeniowo-oddechowy oraz przyspieszający metabolizm. Poleca się także wszelkie ćwiczenia wzmacniające partie ciała zajęte przez cellulit jak przysiady, mostki z bioder w leżeniu na plecach czy wymachy nóg z podporu na przedramionach. Można je wykonywać w wielu wariantach oraz z akcesoriami obciążającymi, co znacznie poszerza możliwości treningowe;
  • drenaż limfatyczny i masaże podciśnieniowe usprawniające krążenie limfy w organizmie i oczyszczanie go z toksyn;
  • liposukcja kawitacyjna, czyli blokowanie rozrastania się komórek tłuszczowych przy pomocy specjalnych preparatów kosmetycznych wprowadzanych do głębokich warstw skóry poprzez aparat ultradźwiękowy;
  • liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu – kosmetyczny zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w najbardziej obciążonych miejscach, np. na udach.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *