Podłoga w domu to materiał intensywnie eksploatowany przez cały okres jej użytkowania. Musi podołać codziennym wyzwaniom stawianym jej przez użytkowników, w tym czworonogów. Wielokrotne mycie, uderzenia, pocieranie odkurzaczem lub innymi przedmiotami oraz stąpanie, często nietypowym, ostro zakończonym obuwiem, to wszystko, co zwykła domowa podłoga doświadcza każdego dnia. A to wszystko najlepiej, żeby nie pozostawiło na niej śladów. Jaki materiał podłogowy potrafi znieść tak wiele i wyjść obronną ręką z tylu zadań? Najpopularniejsze i odporne podłogi w dalszej części artykułu.
Co na podłogę, czyli dostępne materiały podłogowe
Podłoga, która ma służyć wiele lat, poza aspektem wizualnym, powinna równocześnie posiadać właściwości pozwalające jej zachować ładny wygląd mimo codziennego użytkowania. Mówiąc inaczej najlepiej, aby materiał podłogowy potrafił „ładnie się starzeć”, co oznacza, iż mimo pojawiających się na nim oznak użytkowania, jego wygląd nie raził, a wręcz przeciwnie. Wybierając podłogę, należy brać pod uwagę walory estetyczne, jak i jej trwałość i komfort użytkowania. Podłogę dobrze jest zgrać z wyglądem ścian i ogólnym wystrojem wnętrza, tak aby wszystko było spójne i poszczególne elementy wnętrza mogły ze sobą współgrać. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, a wszystkie dostępne są w różnych wariantach cenowych. Najpopularniejszy jest nadal parkiet drewniany, ale nowoczesne propozycje takie jak panele podłogowe, w tym laminowane lub winylowe, niewiele ustępują mu popularnością. Podłoga z prawdziwego drewna to zazwyczaj parkiet lub deski podłogowe, które można odnawiać poprzez cyklinowanie. Takie rozwiązanie pozwala użytkować podłogę przez wiele lat, bez konieczności jej wymiany. Drewno to jednocześnie wymagający materiał. Ulega stosunkowo łatwemu zarysowaniu, a co najważniejsze nie nadaje się do układania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Innym, coraz popularniejszym, rozwiązaniem są panele podłogowe. Najnowsze propozycje w niczym nie ustępują drewnu, a często ich parametry użytkowe go przewyższają. Panele są wodoodporne, rysunek drewna, kamienia, czy betonu jest niezwykle realistyczny, a zastosowanie warstw ochronnych czyni je odpornymi na mikro zarysowania. Miłośnicy zwierząt domowych również szybko dostrzegą ich zalety i skierują swoje zainteresowanie w kierunku podłóg z paneli.
Ponadczasowe drewno na podłodze
Drewniana podłoga królowała przez lata w mieszkaniach, apartamentach i domach. Piękno naturalnego materiału jest niepodważalne, ale warto wiedzieć, jakie są również wady drewnianej podłogi, zanim dokona się zakupu na lata. Drewno dostępne jest w formie parkietu złożonego z różnej długości oraz szerokości klepek lub desek podłogowych, również dostępnych w różnych długościach, szerokościach oraz wysokościach. Drewnianą podłogę praktycznie nie jesteśmy w stanie ułożyć samodzielnie, jak również poddać ją renowacji. Jej codzienne użytkowanie również jest obarczone pewnymi zasadami. Drewno nie lubi wilgoci i reaguje na nie wypaczeniem. Poza kilkoma wyjątkowo drogimi gatunkami praktycznie niemożliwe jest stosowanie go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Pielęgnacja drewnianej podłogi to również ciągle zwracanie uwagi na nadmierną wilgoć. Poza wspomnianymi ograniczeniami drewno posiada wiele zalet. Jego ciepły i wyjątkowy charakter trudno podrobić. Wprowadzenie drewna do wnętrza i sposób, w jaki ono oddziałuje na nie, chętnie wykorzystują projektanci w swoich realizacjach. Drewno jest ponadczasowe i pięknie współgra z meblami, bez względu na ich styl.
Panele podłogowe – nowoczesność we wnętrzu
Panele podłogowe to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale na tyle zyskały już popularność, że można je śmiało przedstawić jako głównego konkurenta drewna. Panel jest produktem wielowarstwowym, a każda z zastosowanych warstw sprawia, że jest on z jednej strony odporny na zarysowania, uderzenia lub zalanie, a z drugiej na wypaczenie. Producenci paneli podłogowych wyeliminowali z nich praktycznie wszystkie wady parkietu i drewnianych desek. Zastosowane w nich najnowsze rozwiązania sprawiły, że panele są praktycznie w 100% wodoodporne i można je układać w kuchni lub w łazience. Wśród paneli podłogowych najpopularniejsze są panele laminowane oraz winylowe. Różni je budowa, wygląd panelu, ale i właściwości. Z podobieństw warto wspomnieć o uniwersalności rozwiązania i realistycznym rysunku oddanym na panelu. Panele podłogowe to materiał idealny w przypadku ogrzewania podłogowego, ze wskazaniem na panele winylowe, które najlepiej przewodzą ciepło. Ich niski wskaźnik oporu sprawia, że podobnie jak kamień umożliwiają efektywne użytkowanie ogrzewania niskotemperaturowego w pomieszczeniach.
Jakie panele winylowe są najlepsze? Sprawdź na stronie https://abcdomkrakow.pl/panele-podlogowe/podlogi-winylowe-krakow/
Materiałów podłogowych jest obecnie bardzo wiele. Ich wybór jest ogromny i dlatego każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb i preferencji. Co najważniejsze, producenci zadbali również o duży przedział cenowy, co pozwala w każdym budżecie znaleźć podłogę dla siebie. Szczególnie warto przyjrzeć się panelom podłogowym, które w ostatnich latach robią prawdziwą furorę w tym segmencie produktów wykończeniowych. Piękny wygląd i funkcjonalność to najważniejsze ich zalety.