O czym Iza całe życie pamięta?
Iwona Żytkowiak
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Ta opowieść to dowód na istnienie kobiecej solidarności i siły przyjaźni – historia rodziny, która pomimo trosk, konfliktów i odmiennych oczekiwań stanowi jedność i siłę. To doskonale stworzony portret psychologiczny kobiety walczącej o szczęśliwe życie. W Koszykowym Dworze Gertruda Pankiewicz i jej mąż wychowują piątkę dzieci, w tym Izę – bohaterkę opowieści. Jej życie pełne jest radości i trosk, pierwszych miłości i przyjaźni na całe życie, ale to dom, z którego pochodzi, jest jej oparciem. Kiedy umiera pierwszy mąż Izy, wydaje się jej, że cały świat legł w gruzach. Czy młoda dziewczyna odnajdzie jeszcze spokój i pozwoli ranom się zabliźnić? Czy odważy się pokochać jeszcze raz? I czy pomogą jej w tym przyjaciółki, z których każda prowadzi własną walkę?
Zdrowe, zielone proteiny
Therese Elquist
Wydawnictwo Zwierciadło
Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa i produktów odzwierzęcych. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy aktywni fizycznie i potrzebujemy dużo białka? Jak zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na proteiny, stosując dietę roślinną? W książce „Zdrowe, zielone proteiny” znajduje się baza wiedzy o najbardziej wartościowych roślinnych zamiennikach mięsa, a także mnóstwo przepisów na pyszne dania z ich wykorzystaniem. Przepisy zawarte w książce, są przepisami kuchni wegańskiej. Jednak osoby, które nie stosują ściśle tej diety, mogą w zależności od uznania dodać do przyrządzanych dań na przykład kawałek sera lub jajko.
To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze
Klementyna Suchanow
Wydawnictwo Agora
Czujesz się zagubiona, zagubiony w tym, co się dzieje z naszą rzeczywistością? Zaskakuje cię to, jak bardzo się upodabnia do świata „podręcznych” z powieści Margaret Atwood? Masz rację, od kilku lat dzieje się coś bez precedensu. Czytasz wiadomości z Polski, Argentyny, ze Stanów Zjednoczonych czy Włoch i widzisz te same średniowieczne pomysły, krążące niebezpiecznie szybko po całym globie. Ktoś chce ci odebrać prawo do decydowania o intymności, o twoim ciele, o tym, jak kochać i kogo, i w ogóle jak żyć. Ta książka opowiada o źródłach tego ciemnego, fundamentalistycznego nurtu, śledzi, kto za nim stoi. Klementyna Suchanow, autorka m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza, dowodzi, że tu nic nie dzieje się przypadkiem, a kobiece ciała stały się dziś przedmiotem wielkiej politycznej rozgrywki o losy świata.
Lekarz wojenny
David Nott
Wydawnictwo Insignis
Od ponad 25 lat David Nott pozostaje na bezpłatnym urlopie, by jako wolontariusz pracować w najniebezpieczniejszych rejonach świata. Od oblężonego w 1993 roku Sarajewa po tajne szpitale we wschodnim Aleppo – przeprowadzał operacje ratujące życie i zabiegi w najtrudniejszych warunkach, bez sprzętu ani zaplecza szpitalnego. Konflikty, w środku których działał, układają się w chronologię wojen XXI wieku. Trafiał też do obszarów klęsk żywiołowych: Haiti i Nepalu. Kierujący się współczuciem, pasją, chęcią pomocy innym oraz pragnieniem życia na krawędzi, David Nott jest obecnie uznawany za najbardziej doświadczonego chirurga urazowego na świecie.
Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?
Magdalena Wszelaki
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Indywidualne programy, smaczne przepisy, zdrowie bez farmakologii. Przełomowy autorski program odzyskania równowagi hormonalnej. Cierpisz na PCOS, Hashimoto lub endometriozę? Zmagasz się z kandydozą, menopauzą czy PMS? A może masz problem z utrzymaniem wagi, wahaniami nastroju i zmęczeniem? W Twoim ciele zachodzą nieustanne zmiany, którym często towarzyszą dolegliwości i złe samopoczucie. Ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu i zachowanie równowagi hormonalnej ma sposób życia i odpowiednie żywienie. Dbanie o zdrowie jelit, wątroby czy trzustki rzeczywiście przekłada się na jakość życia i funkcjonowanie mózgu. Magdalena Wszelaki po latach pracy z pacjentkami borykającymi się z różnymi schorzeniami, opracowała autorski plan pomagający odzyskać równowagę hormonalną. Na swojej stronie HormoneBalance.com udziela rad tysiącom kobiet.
Mały wielki tydzień. Książka napisana jednym palcem
Darek Milewski
Wydawnictwo Prószczyński S-ka
Czego może obawiać się człowiek w sile wieku, w apogeum kariery zawodowej, kochający z wzajemnością swoją rodzinę? Pewnie wielu przeciwności losu, ale najbardziej nieuleczalnej choroby. Właśnie ta przydarza się narratorowi książki. Od 7 lat zmaga się z ALS, śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną. Nie jest to krzepiąca kronika walki z chorobą, bo nie da się z nią wygrać. To sfabularyzowana wizja metaforycznego tygodnia z życia chorego i jego rodziny. Niepozbawiona czarnego humoru opowieść o drobnych czynnościach życiowych, którym zdrowi nie poświęcają uwagi, a które są wyzwaniem dla chorego. Opowieść o miłości, tęsknocie za dawnym życiem, o buncie i frustracji, o budzeniu się co dzień ze świadomością, że może być ostatni. I o strachu przed tym, co czeka za ostatnim oddechem.