Buty – skórzane, satynowe czy ze skóry ekologicznej?

Znowu kupiłaś buty, które po prostu wpadły Ci w oko? Tak robi prawdopodobnie większość kobiet. Niestety, wiele osób nie przywiązuje dużej uwagi do materiałów, z których zostały wykonane ich wymarzone buciki. A to błąd! Skóra naturalna ma inne właściwości niż skóra sztuczna lub satyna.

Jeśli chcesz być naprawdę zadowolona z kupowanych butów, weź pod uwagę nie tylko fason. Kluczowa powinna być oczywiście wygoda. Jeśli już podczas przymierzania czujesz się w wybranych butach dobrze, prawdopodobnie będziesz z nich zadowolona. Zwróć jednak uwagę także na materiały, z których zostały wykonane – i to zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu.

Już podczas zakupu warto pamiętać, że np. buty, które powstały z myślą o codziennym używaniu, będą przede wszystkim bardzo trwałe (nawet kosztem komfortu), natomiast w butach do tańca priorytetem jest wygoda.

Skóra naturalna – bez kompromisów

Za najlepszy materiał uchodzi oczywiście skóra naturalna. Buty z dobrej jakości skóry mogą pięknie się prezentować w wersji codziennej, wizytowej, ale również jako obuwie taneczne bądź ślubne. Nic więc dziwnego, że buty skórzane są bardzo chętnie wybierane na ślub i wesele. Podczas uroczystości dodadzą szyku i blasku pannie młodej, a po weselu jeszcze nie raz się sprawdzą jako eleganckie pantofle wizytowe.

Skóra licowa (gładka) ma opinię bardzo praktycznej. Taki materiał jest odporny na zabrudzenia, trwały i dobrze dopasowuje się do stopy. Możliwość rozchodzenia butów, to bardzo ważna zaleta obuwia ze skóry naturalnej.

Warto wiedzieć, że możliwości rozchodzenia butów są różne i zależą zarówno od materiałów, jak i od fasonów. Na przykład, skóra licowa rozciągnie się łatwiej niż satyna czy ekoskóra, a gdy mówimy o wzorach – modele z paseczkami z przodu rozejdą się szybciej od czółenek – mówi Piotr Brożek z firmy Sensatiano produkującej obuwie ślubno-taneczne na indywidualne zamówienie.

Pamiętajmy jednak, że skóra występuje w różnych grubościach i typach wykończenia, które wpływają na odczucie komfortu dla stóp. Buty najczęściej wykonywane są ze skóry bydlęcej bądź koziej. Ta druga jest cieńsza i bardziej elastyczna, dzięki czemu buty lepiej dopasowują się do stóp. Wrażenie wygody jest jednak kwestią bardzo indywidualną, dlatego najlepiej przymierzyć kilka par obuwia przed ostatecznym dokonaniem wyboru.

Za najdelikatniejszą skórę uważa się wszelkiego rodzaju welury. Buty zamszowe i welurowe są bardzo wygodne, ale zarówno utrzymanie ich w czystości, jak i samo czyszczenie będzie już trudniejsze niż w przypadku skóry licowej.

Naturalna skóra jest materiałem, który „oddycha”, tzn. przepuszcza powietrze. Jeśli Twoje stopy są podatne na otarcia i odparzenia, najlepiej, aby ze skóry została wykonana także wewnętrzna część buta, czyli futrówka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której masz alergię na garbniki użyte przy wyprawianiu skóry – wówczas poszukaj takich butów, które we wnętrzu mają np. mikrofibrę (ona także przepuszcza powietrze).

Sztuczna skóra – tańsza, ale…

Buty ze sztucznej skóry mogą się prezentować równie dobrze jak skórzane, a są przy tym znacznie tańsze. Sztuczna skóra będzie zazwyczaj stosunkowo trwała, choć nie tak jak dobrej jakości obuwie ze skóry naturalnej.

Niestety, buty z tzw. skóry ekologicznej mają jedną zasadniczą wadę – bardzo słabo przepuszczają powietrze, a więc stopy mogą się w nich pocić i ulegać odparzeniom. To szczególnie ważne, jeśli w butach chcemy spędzać wiele godzin. Nie będzie to natomiast problemem, gdy obuwie zakładamy okazjonalnie, na kilka godzin.

Warto jednak mieć na uwadze, że buty ze sztucznej skóry są zazwyczaj mniej wygodne niż te ze skóry naturalnej.

Buty satynowe – na specjalne okazje

Satyna jest materiałem bardzo chętnie wybieranym na buty ślubne oraz taneczne. Dzieje się tak, ponieważ z satyny można wykonywać obuwie bardzo atrakcyjne wizualnie, a przy tym wygodne. Ważną zaletą butów satynowych jest także ich niższa cena w porównaniu z obuwiem skórzanym.

Buty satynowe można rozchodzić, ale będzie to trwało dłużej niż w przypadku butów ze skóry naturalnej. Plusem satyny jest również to, że buty z takiego materiału przepuszczają powietrze.

Skoro więc buty z satyny mogą być ładne, wykonane w dowolnej kolorystyce, podatne na zdobienia (np. kryształkami Swarovskiego), a przy tym niezwykle wygodne, dlaczego z takiego materiału nie wykonuje się butów do codziennego użytku?

Niestety, buty satynowe są mniej trwałe. Nie jest to problemem, gdy zakłada się je tylko na specjalne okazje, tym bardziej, że dzięki niższej cenie, można sobie pozwolić na ich częstszą wymianę. Jednak buty satynowe nie powinny mieć kontaktu z wodą, a więc odpada chodzenie w nich po ulicy przy złej pogodzie. Nie bez powodu takie buty wytwarza się zazwyczaj z myślą o używaniu ich na parkietach tanecznych.

Warto mieć świadomość, że but bardzo elastyczny, komfortowy dla stopy podczas tańca, nie będzie nadawał się do tak intensywnej eksploatacji jak but treningowy. Buty taneczne są delikatne i w związku z tym wymagają odpowiedniego traktowania. W zamian jednak oferują komfort nieosiągalny w butach codziennych – mówi Piotr Brożek z Sensatiano.

Następnym razem, gdy będziesz kupowała buty, zwróć uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Oczywiście skóra skórze nierówna, a i buty satynowe mogą być różnej jakości. Dlatego warto wziąć pod uwagę także jakość wykonania. Im dokładniej obejrzysz i poznasz swoje przyszłe buty przed zakupem, tym lepszego dokonasz wyboru i tym większą sprawisz sobie radość.

sensatiano_25

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *