Ból pleców czy kamica nerkowa? Jak je odróżnić?

man suffering from backache,Lower back pain.

Kamica nerkowa to choroba polegająca na zaleganiu w drogach moczowych złogów. Powoduje to silny ból w dolnej części pleców, co niekiedy bywa mylone z bólem płynącym z kręgosłupa. Czy da się rozróżnić te dwie dolegliwości? Kiedy udać się do specjalisty po diagnozę?

Kamica nerkowa: co to jest?

Kamica nerkowa jest obecnością w drogach moczowych złogów, potocznie nazywanych kamieniami. Są one złożone z substancji, które u zdrowych osób są rozpuszczone w moczu. Bywa jednak, że z różnych przyczyn, np. odwodnienia, złej diety czy przyjmowania dużych dawek witaminy D, dochodzi do wytrącenia się kryształków.

Jak wskazuje portal Dbajonerki.pl, którego duża część poświęcona jest właśnie tematyce kamicy nerkowej – gdy złogi są niewielkie, nie dają żadnych objawów. Jeśli jednak przekroczą rozmiar kilku milimetrów, pacjent zaczyna doświadczać dolegliwości bólowych, które niekiedy bywają mylnie interpretowane jako ból pleców. 

Objawy kamicy nerkowej

Choroba początkowo może nie dawać żadnych objawów, a okres ten trwa nawet kilka lat. W tym czasie kamień, który „utknął” w miedniczce nerkowej zwiększa swoją objętość. Gdy wypełni ją całą, zaczyna być powodem bólu pleców opisywanego przez pacjentów jako „tępy”, „rozlewający się”. Jeśli objaw ten zostanie zbagatelizowany, dochodzi do tzw. kolki nerkowej, która jest już ostrym, szarpiącym wręcz bólem zlokalizowanym najczęściej nad jednym z pośladków. Nierzadko promieniuje ku dołowi w stronę pachwiny. Bólowi towarzyszą nudności, wrażenie potrzeby wypróżnienia, wzdęcia i częstomocz. W czasie oddawania moczu pojawiają się objawy zbliżone do zapalenia pęcherza moczowego: pieczenie i ból cewki moczowej. W czasie mikcji można obserwować krew (mocz zabarwiony na czerwono). Atakom kolki nerkowej nierzadko towarzyszy także gorączka i bardzo złe samopoczucie ogólne. 

Czy to kolka nerkowa czy ból pleców?

Jak widać, istnieje wiele czynników odróżniających ból nerek od dolegliwości powodowanych przez kręgosłup. Wszelkie dolegliwości ortopedyczne zazwyczaj nie mają związku z temperaturą ciała, nie powodują także wzdęć, częstomoczu czy innych przypadłości narządów wewnętrznych. Ból pleców, jeśli jest powodowany nieodpowiednią pozycją, wadami postawy czy nawet urazem, zazwyczaj zmienia swoje natężenie w zależności od tego, czy leżymy czy stoimy. Ulega też redukcji po podaniu zwykłych środków przeciwbólowych, dobrze reaguje na masaż. Przy kolce nerkowej będącej następstwem kamicy niestety żadna z tych metod uśmierzania bólu nie pomoże.

Dopiero podanie środków rozkurczowych, antybiotyków i specjalistycznych preparatów przeciwbólowych przynosi ulgę. Zazwyczaj także konieczne jest przeprowadzenie zabiegu lub operacji usunięcia/rozbicia kamienia, aby chory odzyskał pełną sprawność. 

Kiedy wybrać się do specjalisty?

Jeśli kolka nerkowa zdarza się nam po raz pierwszy, dodatkowo ból i nudności uniemożliwiają przyjmowanie płynów, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się na izbę przyjęć. Jeżeli kolka nerkowa pojawia się po raz kolejny i jej przebieg nie odbiega od dotychczasowych ataków tej dolegliwości, można ograniczyć się do przyjęcia przepisanych wcześniej przez lekarza leków rozkurczających i przeciwbólowych. Konieczne jest także spożywanie dużej ilości płynów (wody) celem wydalenia kamienia. Jeśli po dobie dolegliwości nie ustępują, warto zgłosić się do lekarza po specjalistyczną poradę. 

W żadnym wypadku dolegliwości z dolnej części pleców nie powinny być bagatelizowane. Nawet, jeśli nie występują objawy typowe dla kamicy nerkowej, każdy przewlekły ból wymaga diagnostyki, ponieważ może być symptomem poważnej choroby. 

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *