Bezpieczna jazda rowerem zimą – zobacz nasze porady!

Jeśli jesteś miłośnikiem roweru, z pewnością zastanawiałeś się już, jak jeździć rowerem zimą – zwłaszcza gdy spadnie śnieg. To nic strasznego! Jazda rowerem zimą może być bezpieczna i sprawiać tyle samo przyjemności, co w inne pory roku – trzeba tylko dobrze się do niej przygotować. Jak to zrobić?

Jak jeździć rowerem zimą?

Jeśli solidnie się przygotujesz, jazda nie będzie Ci straszna w żadnych warunkach. Aby przygotować rower na zimę, przede wszystkim musisz udać się do serwisu i oddać pojazd do przeglądu: należy pamiętać o regularnym wykonywaniu tej czynności. Rower, podobnie jak samochód, to pojazd, którym się poruszasz się w różnych warunkach i musisz być pewien, że jest w 100% sprawny. Oprócz przeglądu należy przed każdą wycieczką zwracać uwagę na poszczególne rozwiązania, które zapewniają rowerzystom bezpieczeństwo: stan opon (i wymiana letnich na zimowe), hamulców, łańcucha, błotników i przede wszystkim: kask, który będzie można założyć na czapkę.

1. Zimowe opony rowerowe i sprawne hamulce

Zimą przed każdą jazdą należy sprawdzać stan hamulców, a także przyglądać się pogodzie. Nawet jeśli nie spadł u Ciebie śnieg, to musisz wymienić opony letnie na zimowe. Niezależnie od tego, czy pada, czy nie, jest ślisko i zwiększa się ryzyko, że wpadniesz w poślizg (zwłaszcza nad ranem), dlatego pamiętaj o zmianie opon. To absolutna podstawa! Zostaw w oponach trochę miejsca: nie pompuj ich do końca. Tym sposobem zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

Pogody nigdy nie należy bagatelizować – mówi ekspert z firmy Rowery Stylowe. – To, że w Polsce rzadko pada śnieg, wcale nie oznacza, że nie należy w rowerze wymieniać opon czy regularnie oddawać sprzętu do przeglądu. Opony zimowe są grubsze, mają specjalne „kolce”, które zapewniają lepszą przyczepność w śniegu, a ich budowa ułatwia czyszczenie ze śniegu.

2. Jak ubrać się na rower zimą?

Przede wszystkim: wygodnie. Najlepiej na cebulkę, ale nie należy zakładać 10 warstw, bo po przejechaniu kilku metrów można się w takim stroju spocić. Najlepiej będzie, jeżeli postawisz na wygodny strój, który nie krępuje ruchów, i kilka warstw, a także szalik/maskę, która będzie chronić drogi oddechowe. Przed wejściem na rower powinno być Ci trochę chłodno, ale nie zimno. Jeżeli jedziesz do pracy albo z pracy, to nie musisz brać dodatkowej odzieży do plecaka, ale zalecamy takie zachowanie w przypadku, gdy jedziesz na wycieczkę i po jeździe na rowerze nie schowasz się do środka. Obowiązkowo zaopatrz się w rękawiczki i czapkę.

3. Lampki rowerowe

To wymóg niezależnie od pogody i pory roku, ale pamiętaj, że zimą ciemno robi się już około 15:00, dlatego masz obowiązek przed każdą wycieczką (nawet krótką – do pracy czy szkoły) sprawdzać, czy lampki w Twoim rowerze są sprawne. Niedziałające lampki mogą się skończyć kosztownym mandatem, nie mówiąc już o wypadku. Pamiętaj: dzięki lampkom z przodu i z tyłu (polecamy również zaopatrzyć się w odblaski lub kamizelkę odblaskową) jesteś bardziej widoczny na drodze. Żeby zwiększyć swoją widoczność zimą na ulicy polecamy również zaopatrzyć się w odblaski lub kamizelkę odblaskową. Bez kamizelki jesteś widoczny po zmroku dopiero z około 20-30 metrów, natomiast gdy ją założysz, kierowca ma szansę dostrzec Cię już z odległości 150 metrów. To nawet pięciokrotnie większy dystans! Kierowca ma większe szanse, żeby wyhamować lub Cię wyminąć!

Gdzie na rower zimą?

rower w zimę

Osobom, które jeżdżą na rowerze rekreacyjnie, odradzamy wycieczki górskie i pozamiejskie zimą – zwłaszcza, gdy pada śnieg. Trening rowerowy zimą poza miastem polecany jest osobom, które nie tylko mają doświadczenie w jeździe na rowerze po trudniejszym terenie, ale również wiedzą, jak właściwie przygotować rower na jesień i zimę. W zależności bowiem od miejsca, w którym jeździsz, musisz mieć inaczej przygotowany pojazd. Dla przykładu, inne opony zimowe kupuje się na rower miejski, a inne na górski. Zimą nawet prosta ścieżka w lesie może stać się niebezpieczna, jeśli więc nie czujesz się rowerowym wyjadaczem – lepiej poczekaj do wiosny. I pamiętaj: o każdej porze roku oddawanie roweru do przeglądu i właściwe jego przechowywanie jest równie ważne.

Zima to ciężki czas dla rowerzystów. Jeżeli nie masz piwnicy, a nie możesz trzymać roweru w mieszkaniu lub na klatce, to koniecznie kup pokrowiec na rower – mówi ekspert z firmy Rowery Stylowe. – Ochronisz w ten sposób pojazd przed deszczem, śniegiem i mrozem. Inaczej metalowe części roweru mogą zardzewieć, a linki hamulców mogą się nawet przerwać.

Pamiętaj, że twój rower musi być przygotowany na zimę tak samo jak ty. Ty ubierasz się „na cebulkę” i kupujesz dodatkową odzież (rękawiczki, czapka, maska na nos i usta), a Twój rower należy przed sezonem zimowym oddać do przeglądu, sprawdzić hamulce, a w razie potrzeby dokupić nowe błotniki czy lampki. Dodatkowo nie zapominaj o regularnym sprawdzaniu łańcucha, zwłaszcza jeżeli trzymasz rower na zewnątrz, a na dworze panuje niska temperatura. Pomyśl także nad pokrowcem na rower, który uchroni Twój pojazd przed niesprzyjającą pogodą.

Jazda na rowerze zimą może być przyjemna i bezpieczna – musisz się do niej jedynie dobrze przygotować. Stosuj się do naszych porad, a także kieruj zdrowym rozsądkiem – wówczas z pewnością poradzisz sobie z zimowym sezonem rowerowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *