Badanie aparatem RTG – na czym polega, jak się przygotować, wskazania i przeciwwskazania

Badanie aparatem RTG, które nazywamy potocznie prześwietleniem, jest badaniem obrazowym, które daje dwuwymiarowy obraz. Na czym ono polega i jak się do niego przygotować? Już wyjaśniamy!

Na czym polega badanie aparatem do RTG?

Podczas takiego badania naświetla się wiązką promieni rentgenowskich określoną część ludzkiego ciała – rękę, nogę, głowę i inne. Wytwarzane przez aparat RTG promienie przenikają w głąb ciała pacjenta i padają w nim na czułą na promieniowanie błonę rentgenowską. Obraz, który otrzymujemy wskutek takiego badania powstaje dzięki temu, że każdy typ tkanki inaczej reaguje na promieniowanie X (rentgenowskie).

Jak przygotować się do badania aparatem RTG?

Przygotowanie do badania RTG zależy od części ciała, którą musicie prześwietlić. Do badania RTG klatki piersiowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tak samo jak do RTG zębów, ręki, nogi, czaszki. Odrobinę inaczej jest z RTG kręgosłupa. Jeśli zostaliście na nie skierowani, musicie mieć świadomość, że zalegające w Waszym żołądku i jelitach treści mogą utrudnić badanie. Przez badaniem należy sporo pić – co najmniej 3 litry wody dziennie. Zaleca się także przejście na około 3 doby przed badaniem na lekkostrawną dietę. Dobę przed badaniem przechodzimy na w pełni płynną dietę. Soki, smoothie, jogurty, zupy – w przeddzień badania aparatem RTG warto postawić na tego typu produkty spożywcze. Ostatnim zaleceniem jest wypróżnienie. Wskazane jest, aby na zdjęcie RTG brzucha/kręgosłupa stawić się po nim.

WAŻNE! W naszym kraju do wykonania badania aparatem RTG – także prywatnie i płacąc za nie – potrzebujecie skierowania od swojego lekarza. Nie zapomnijcie o tym!

Badanie RTG – jakie są wskazania do jego wykonania?

Wśród wskazań do wykonania badania aparatem RTG są między innymi:

  • zmiany pourazowe kości oraz stawów,
  • bóle układu mięśniowo-szkieletowego, np. zmiany zwyrodnieniowe,
  • obrzęk płuc i inne nagłe problemy z klatką piersiową,
  • niedrożność jelit,
  • perforacja przewodu pokarmowego,
  • uporczywy, przedłużający się kaszel,
  • duszności nieznanego pochodzenia,
  • kolka nerkowe,
  • i inne.

Przeciwwskazania do wykonania badania aparatem RTG

Tak naprawdę nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, które zakazywałyby wykonania badania RTG. Oczywiście, istnieją względne przeciwwskazania jak młody wiek czy ciąża, w której RTG należy unikać. Jeśli istnieje jednak zagrożenie życia, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – można wykonać tego typu badanie.

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *