Antybakteryjne fartuchy medyczne, jak je dopasować?

Nieuświadomiony lęk przed personelem medycznym drzemie w głowach wielu pacjentów. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia białe fartuchy potrafią przyprawić ich o przyspieszone bicie serca i panikę.

Choć przez dziesięciolecia to właśnie aseptyczne białe fartuchy kojarzyły nam się ze służbą zdrowia, to przecież nie kolor przesądzał o tym, że mają one charakter antybakteryjny. Tak, biel kojarzy się z kliniczną czystością, ale skoro dla wielu pacjentów – zwłaszcza najmłodszych – jest „kolorem strachu”, zaczęto szyć kolorowe fartuchy medyczne, które znacznie ułatwiły nawiązywanie relacji na linii lekarz – zestresowany pacjent.

O tym, że uniformy pielęgniarskie czy lekarskie są antybakteryjne decyduje rodzaj materiału, z którego są uszyte. Nowoczesna odzież medyczna szyta jest z tkanin wykonanych w technologii Certainty (nanotechnologii), która sprawia, że materiał jest nie tylko odporny na zagnieżdżanie się w nim drobnoustrojów chorobotwórczych, ale także na wchłanianie przykrych zapachów. Te nowoczesne tkaniny można dodatkowo prać w bardzo wysokich temperaturach, bez obaw o skurczenie się czy odbarwienie. Wspomniana wyżej nanotechnologia daje możliwość tworzenia włókien sztucznych o bardzo dokładnej i niezwykle precyzyjnej budowie molekularnej (cząsteczkowej). Na potrzeby zawodów (około)medycznych stworzono więc materiał, na którym bakterie nie są w stanie osiadać, zagnieżdżać się czy rozmnażać.

Dobierz fartuch do swojej sylwetki

Wciąż używamy sformułowania „materiał”, uciekając od precyzyjnego określenia z czym mamy do czynienia. Zupełnie jakby kolorowa odzież medyczna szyta była z jakiejś kosmicznej materii. Tymczasem, żeby bluzyspodnie czy fartuchy dla lekarzy oraz pielęgniarek były nie tylko aseptyczne, ale i… estetyczne i dopasowane do sylwetki, szyje się je po prostu z bawełny z dodatkiem poliestru czy spandexu. To właśnie włóknom tych materiałów nadaje się właściwości antybakteryjne, dzięki czemu lekarski fartuch czy innego rodzaju uniform nie staje się siedliskiem drobnoustrojów.

Tak, perfekcyjne dobranie fartucha albo bluzy czy spodni ma dla medyków znaczenie szczególne. Dlaczego? Zabiegany personel medyczny zawsze potrzebuje mieć swobodę ruchów oraz komfort termiczny. Ubierając służbowy uniform, lekarz czy pielęgniarka nie chcą sobie zawracać głowy myśleniem o tym, że coś uwiera, gniecie, przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków – niejednokrotnie w obsłudze urządzeń czy aparatury ratującej życie. Dobranie odzieży medycznej do sylwetki to także kwestia estetyki. Estetycznie, modnie i kolorowo ubrani medycy sprawiają, że skraca się dystans między nimi a pacjentami. Nie postrzegają już oni lekarzy i pielęgniarek jako zadufanych w sobie wszechwładnych decydentów, ale jako osoby życzliwe, skłonne do rozmowy i żywo zainteresowane problemami chorych. Biały uniform jest jak zbroja – to aż nazbyt widoczna granica między medykiem i jego pacjentem. Kolorowy uniform antybakteryjny zdaje się stawiać nieprzekraczalne granice jedynie… drobnoustrojom chorobotwórczym.

Medyczny dess code – przełam go kolorem!

Odejście od klinicznej aseptycznej bieli ma także duże znaczenie dla najmłodszych pacjentów. To oni mają największą szansę przestać kojarzyć biel fartucha ze strachem i obawami. Wydaje się, że jako pierwsi zdecydowali się na przełamanie medycznego dress codu właśnie pediatrzy i stomatolodzy. Oswajanie dzieci z procedurami medycznymi, które czasem przynoszą trochę bólu i lęku przed nieznanym, zaczęli właśnie od zmiany wizerunku. Kolorowe bluzy z nadrukami w kwiaty czy sylwetki ulubionych bajkowych bohaterów przełamały niejedne lody i sprawiły, że pełni obaw mali pacjenci zaprzyjaźniali się ze swoimi lekarzami, nabierając do nich zaufania i pozwalając wykonać skomplikowane badania czy kłopotliwe zabiegi stomatologiczne.

Zwróć uwagę na wytrzymały i oddychający materiał

Kolorowa odzież medyczna szyta z wytrzymałych materiałów umożliwiających skórze swobodne oddychanie to komfort, na który może pozwolić sobie każdy lekarz, pielęgniarka oraz laborant. Podczas wykonywania obowiązków wygoda ma znaczenie szczególne. Co ważne, nowoczesne uniformy są po prostu ładne – człowiek nie czuje się przebrany za medyka, a ubrany stosownie do sytuacji i wykonywanego zawodu. Komercjalizacja rynku usług medycznych ma swoje złe strony, ale przełamanie dress codu stanowczo należy do tych dobrych. W myśl zasady „nasz klient, nasz pan”, nie traktuje się już pacjentów jako zła koniecznego. Staranny ubiór jest więc jednym z elementów wyrażania szacunku do pacjenta – zwłaszcza najmłodszego i takiego, który ma uzasadnione podstawy, żeby się lekarzy i pielęgniarek obawiać.

Wytrzymały materiał fartuchów medycznychbluz i spodni to także pewność, że nasz ulubiony uniform będzie służył przez długie lata.

Poznaj ofertę

Jeśli przytoczone wyżej argumenty przemawiają do Twojej wyobraźni, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Stelo

Jesteśmy oficjalnym importerem odzieży medycznej wiodących marek. Gdyby nie fakt, że każdy element dostępnej w naszym sklepie garderoby jest opisany jako „medyczny”, można by odnieść wrażenie, że to zwykłe ubrania o niezobowiązującym weekendowym przeznaczeniu. Odróżnia je jednak materiał, z którego są wykonane (antybakteryjny) oraz detale – kieszenie czy specyficzne zapięcia. Kolorowa odzież medyczna szyta jest z taką samą pieczołowitością i starannością jak… wojskowe uniformy. To przecież także odzież do zadań specjalnych!

Decydując się na współpracę z wiodącymi markami odzieży dla lekarzy i pielęgniarek chcieliśmy wyjść na przeciw potrzebom wszystkich osób uprawiających zawody (około)medyczne, które nie obawiają się porzucić archaicznego wizerunku wszechwiedzącego medyka w bieli i gotowe są na wejście w rolę lekarza czy pielęgniarki o wysokiej empatii. Człowieka, który umie pokazać, że swoją pracę lubi i chce się w niej czuć komfortowo i swobodnie.

Stelo to sklep dla nowoczesnych profesjonalistów, którzy doskonały wygląd traktują jako ukłon w stronę swoich pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *