ABC krawiectwa, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o tkaninach

Rozpoczynając swoją przygodę z krawiectwem, musisz niewątpliwie posiąść podstawową wiedzę na temat rodzajów tkanin. Jakie sprawdzą się do uszycia zasłon? A z jakich zrobisz efektowną sukienkę lub sweterek? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Tkaniny lniane

Len to najczęściej wybierany materiał do letnich kreacji. Doskonale sprawdza się w upalne dni, zapewniając ciału odpowiednią wentylację. Len jest bowiem przewiewny i dobrze absorbuje wilgoć. Poza tym jest doceniany jako materiał na ubrania, ponieważ posiada antyalergiczne właściwości i dużą odporność na tarcie i rozciąganie. Niejednokrotnie w sklepach i hurtowniach z tekstyliami można znaleźć tkaniny na metry o mniejszych i większych gramaturach (cieńsze i grubsze). Poza tym niejednokrotnie produkuje się tkaniny z domieszką włókien bawełnianych, wełnianych albo poliestrowych. Bawełna i wełna sprawia, że materiał staje się przyjemniejszy w dotyku. Z kolei poliester zmniejsza podatność na gniecenie.

Tkaniny softshell

Z kolei tkanina softshell to niezbędny materiał w okresie zimowo-jesiennym. Najczęściej stosuje się go do szycia odzieży outdoorowej oraz dziecięcej. Jego zewnętrzna warstwa wyposażona została bowiem w powłokę wiatroszczelną i wodoszczelną. Z kolei od wewnątrz posiada przyjemny w dotyku polar. Softshellowe tkaniny na metry można również zastosować do wykonania różnorodnych pokrowców. Coraz częściej w ten sposób produkuje się chociażby etui do komputerów. Polarowa warstwa pozwala na optymalną amortyzację sprzętu. Z kolei zewnętrzna powłoka chroni go przed uszkodzeniami, zalaniem i innymi wypadkami.

Tkaniny surowe

Na pierwsze kroki w krawiectwie polecamy natomiast surowe tkaniny na metry. To materiały w pełni naturalne, ekologiczne i niczym nie barwione. Wykorzystywane są najczęściej do szycia prostych rzeczy, takich jak torby na zakupy, worki, pokrowce, a czasem nawet zasłony. Z kolei artyści wykorzystują surowe tkaniny jako materiał bazowy do malowania i nanoszenia wszelkich nadruków.

Tkaniny klasyczne

Do tkanin klasycznych należy natomiast zaliczyć te materiały, które najczęściej spotykamy w sklepach i hurtowniach z tekstyliami. Wśród nich znajdują się w szczególności tkaniny na metry bawełniane, wełniane oraz wiskozowe. Mają wiele różnorodnych zastosowań. Wykorzystamy je do uszycia ubrań, ale i do wykonania zasłon, toreb, szalików i innych akcesoriów.

Tkaniny stretch


No i pozostają jeszcze tkaniny stretch. To bardzo uniwersalne materiały, które sprawdzą się zarówno podczas szycia ubrań (spodni, marynarek lub garniturów), a także wykonywania różnorodnych artykułów dekoracyjnych (pokrowców na krzesła i stoły, obrusów, serwet). Tkanina ta jest bardzo odporna na przecieranie i rozciąganie.

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *