A na smutki? Zumba!

Zumba – od kilku lat faworytka ćwiczeniowa wśród kobiet w Polsce, które wręcz zakochały się w tej – pełnej energii i radości – odmianie fitnessu. Aktywność tę opracował tancerz i choreograf Alberto „Beto” Perez, który w latach 90. XX wieku w Kolumbii stworzył coś, co dzisiaj kochają kobiety na całym świecie.

Zumba jest połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich z aerobikiem. Świetnie sprawdza się jako trening odchudzający – w czasie godzinnych zajęć możemy spalić nawet osiemset kalorii. Połączenie tańca i fitnessu wzmacnia też nasze mięśnie i pozwala pozbyć się stresu.

– Zumba to połączenie tańca i fitnessu, skuteczny trening, który pozwala zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję. W rzeczywistości jednak zumba daje uczestnikom dużo więcej. Jest znakomitym lekiem na stres – nieraz słyszałam od uczestników zajęć, że to jedyna godzina w ciągu dnia, kiedy mogą zapomnieć o wszystkich problemach i niczym się nie martwią. Zumba pomaga przełamać własne bariery, nabrać pewności siebie i, w przypadku pań, odkryć swoją kobiecość – mówi Ania Cegłowska, instruktorka tańca i trenerka zumby, założycielka firmy Z-Dance.

Cegłowska organizuje największe na Pomorzu imprezy Zumba®Fitness, m.in. Gdański Zumbathon® i Maraton Zumba® Fitness na Plaży. Trenerka zwraca uwagę na to, jak zumba pomaga kobietom, które przychodzą na zajęcia. Usprawnia je nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Na zajęciach można zawrzeć nowe znajomości, zrzucić wiele kilogramów, a nawet zwalczyć niektóre z objawów depresji czy poradzić sobie z toksycznym związkiem – wszystkie te historie pochodzą z życia, wszystkie Cegłowska zaobserwowała u uczestniczek swoich zajęć. – Chociaż może się wydawać, że to tylko program fitnessowy, zumba zmieniła życie wielu ludzi i to właśnie na tym opiera się jej fenomen i niesłabnąca popularność – opowiada trenerka.

Nie należy jednak zapominać, że zumba to przede wszystkim doskonały trening dla naszego ciała. Jej wielką zaletą jest to, że doskonała zabawa sprawia, że niemal nie czujemy, że właśnie ćwiczymy! – Przyciemnione, kolorowe światła, głośna muzyka, kolorowe stroje i duża dawka endorfin – to elementy, które sprawiają, że możemy poczuć się jak na imprezie. Pomimo konkretnych choreografii do utworów, nie chodzi o to, aby każdy krok idealnie odwzorować. Jako instruktor powtarzam zawsze swoim kursantom, że najważniejsze jest to, żeby się dobrze bawić – mówi Ola Kłoska, instruktorka zumby.

Plusem takich ćwiczeń jest bez wątpienia fakt, że wykonywane są one w grupie. Inne dziewczyny dają nam motywację i energetycznego „kopa” do działania. Na zajęciach spotykają się ludzie z różnych środowisk, w różnym wieku, o różnej kondycji.

– Zumba® Fitness to program łączący elementy tańca i fitnessu. Utwory wykorzystywane w trakcie zajęć to głównie muzyka latynoska, ale nie tylko. Tak naprawdę, to wszystko zależy od instruktora. Ważne, aby było energetycznie i różnorodnie, piosenki muszą po prostu wpadać w ucho. Zajęcia są bardzo popularne, a kursanci kochają je od pierwszego zatańczenia – podkreśla Kłoska. Jak mówi, na jej zajęciach ludzie uczą się otwartości, akceptacji swojego ciała, poczucia własnej wartości. A jednocześnie spalają tkankę tłuszczową i rzeźbią sylwetkę. Bo Zumba to nie tylko trening, ale – jak zauważają instruktorki – przede wszystkim doskonała zabawa.

Intensywny trening zumby to świetna metoda na walkę ze stresem i brakiem pewności siebie. Po całym tygodniu obowiązków zawodowych, domowych i rodzinnych zumba zjawia się w naszym terminarzu jak prawdziwe wybawienie. – Zumba pomaga się odstresować, jest jak darmowa terapia u psychoanalityka – mówi trzydziestoośmioletnia Alicja, pełnoetatowa mama. I taką postawę prezentuje większość fanek zumby, które traktują ją nie jako nudny trening, a jako świetną rozrywkę, zastępstwo piątkowej imprezy.

– Ja sama na początku swojej przygody z zumbą nie powiedziałabym, że kiedykolwiek odważę się stanąć przed grupą ludzi i poprowadzić zajęcia. Teraz prowadzę je sześć dni w tygodniu i nie wyobrażam sobie życia bez zumby. Ten program zmienił moje podejście do świata, a pasja przerodziła się w sposób na życie. Pokochałam zumbę dlatego, że pozwala zapomnieć o troskach i zmartwieniach, jest świetną odskocznią od rutyny i codziennych obowiązków – mówi Ola Kłoska.

Wbrew pozorom zumba to jednak nie tylko radosne podskakiwanie w rytm ulubionej muzyki, a ciężki, wymagający trening dla całego ciała. Zajęcia są jedną z form treningu aerobowego. Efektywnie spalają kalorie i wzmacniają serce i układ krążenia. Podczas takiego wysiłku pracują wszystkie nasze mięśnie, dzięki czemu wzmacniamy je i budujemy zgrabną, wyrzeźbioną sylwetkę. W dodatku zumbę może uprawiać każdy – w dopasowanej do swoich potrzeb i możliwości formie.

Do tego wszystkiego świetna muzyka, doskonałe towarzystwo, duża dawka motywacji. A w efekcie – piękne ciało i fantastyczny humor. Takie treningi to ja rozumiem!

 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *