7 faktów i mitów na temat higieny jamy ustnej

uśmiechnięta kobieta z pięknymi, białymi, zdrowymi zębami

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne dla zachowania nie tylko zdrowia zębów i dziąseł, ale też ma niebagatelny wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Istnieje wiele informacji na temat dbania o zęby, ale nie wszystkie z nich są prawdziwe. W poniższym tekście rozwiejemy najczęściej pojawiające się mity dotyczące higieny jamy ustnej i przedstawimy fakty, które pomogą Ci lepiej zadbać o zdrowie Twoich zębów i dziąseł.

Zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu – FAKT

Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczowa, ponieważ nieleczone choroby jamy ustnej, takie jak zaawansowana próchnica czy choroby dziąseł, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy choroba Alzheimera. Bakterie odpowiedzialne za te schorzenia rozwijają się szybko, gdy nie dbamy o regularne i dokładne mycie zębów. Płytka nazębna, która nie jest usuwana regularnie, może przekształcić się w kamień nazębny, co w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych i chorób dziąseł. Niestety, patogenne bakterie mogą łatwo przedostać się krwioobiegiem do innych narządów, gdzie mogą wywoływać poważne komplikacje. Dlatego dbając właściwie o higienę jamy ustnej, w dużym stopniu dbamy o zdrowie całego organizmu.

Po umyciu zębów trzeba wypłukać jamę ustną wodą – MIT

To jedno z częściej pojawiających się stwierdzeń. Niestety płukanie jamy ustnej wodą tuż po umyciu zębów nie do końca ma sens, ponieważ w ten sposób pozbywamy się substancji aktywnych z pasty, które dopiero co dostarczyliśmy naszym zębom. Dlatego najlepiej wypluć nadmiar piany i opłukać twarz wodą. Dzięki temu substancje takie jak fluor lub związki aktywne, będą miały szansę dłużej działać, zapewniając lepszą ochronę przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Po umyciu zębów możemy natomiast zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który nie tylko odświeży oddech, ale też dostarczy składników, które wzmocnią działanie pasty do zębów.

Niektóre pasty do zębów mogą usuwać kamień nazębny – MIT

Nie istnieje pasta do zębów, która mogłaby całkowicie usunąć kamień nazębny. Pasty przeciwko kamieniowi mają na celu zapobiegać jego powstawaniu poprzez hamowanie odkładania się płytki nazębnej i hamowanie jej mineralizacji. Pasty na kamień zawierają najczęściej związki takie jak pirofosforany lub cytrynian sodu, które to właśnie ograniczają tworzenie się kamienia. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować procesu tworzenia się kamienia na zębach, dlatego regularne jego usuwanie przez dentystę co najmniej raz w roku jest niezbędne, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna dokładniej myje zęby niż szczoteczka manualna – FAKT

Szczoteczka elektryczna rzeczywiście oferuje skuteczniejsze i dokładniejsze czyszczenie zębów w porównaniu do szczoteczki manualnej. Przykładowo szczoteczka soniczna wykonuje od 31 do nawet 96 tysięcy ruchów sonicznych na minutę, podczas gdy szczoteczką manualną w tym samym czasie możemy wykonać jedynie 300-600 ruchów. Ta różnica sprawia, że szczoteczka elektryczna jest w stanie lepiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i dokładniej usunąć płytkę nazębną oraz resztki jedzenia. Co więcej, wiele szczoteczek elektrycznych posiada wbudowany 2-minutowy timer, który pozwala na zachowanie odpowiedniego czasu mycia zębów, co jest kluczowe dla utrzymania dobrej higieny jamy ustnej.

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną – MIT

To powszechny mit, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Chociaż zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe, to ich zdrowie wciąż ma ogromne znaczenie. Zaniedbanie higieny jamy ustnej i brak leczenia próchnicy u dzieci może zwiększyć ryzyko pojawienia się próchnicy na nowo wyrośniętych zębach stałych oraz do szybszej utraty zębów mlecznych. Przedwczesna utrata pierwszych zębów zwiększa zaś ryzyko pojawienia się wad zgryzu i wymowy. Warto też zaznaczyć, że próchnica zębów mlecznych rozwija o wiele szybciej niż na zębach stałych. Dlatego, jeśli dojdzie ona do głębszych struktur zęba, może wywołać nieprzyjemny ból.

Próchnicą można się zarazić – FAKT

Próchnica jest chorobą bakteryjną, która jest zakaźna. Możemy zarazić się nią poprzez bliski kontakt z osobą z zakażoną jamą ustną, na przykład poprzez pocałunek, korzystanie z tych samych sztućców lub picie z jednej szklanki. Dlatego ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.

Twarda szczoteczka nie czyści zębów lepiej – FAKT

Wbrew powszechnej opinii, twardsze szczoteczki nie zapewniają lepszego czyszczenia zębów. Posiadają mniejszą ilość włókien, co może utrudnić dokładne usunięcie płytki nazębnej. Dodatkowo włókna w takiej szczoteczce mogą podrażnić dziąsła i uszkodzić szkliwo zębów. Dużo lepszym wyborem są szczoteczki o miękkim lub średnim stopniu twardości. Gęściej rozmieszczone włókna zapewniają lepsze czyszczenie zębów i przy okazji zapewniają delikatny masaż dziąseł.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *