4 skuteczne sposoby, by pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej po zimie

Przybyło Ci kilka dodatkowych kilogramów po zimie? Nic dziwnego. Zima sprzyja odkładaniu się dodatkowego tłuszczyku. Mniej się ruszamy, więcej czasu spędzamy w domu, częściej też sięgamy po różne, niekoniecznie zdrowe, przekąski. Do tego po drodze są święta i to właśnie w tym okresie najczęściej ulegamy pokusom. Jeśli czujesz, że nie wejdziesz w swoją ulubioną wiosenną sukienkę i zaczynasz powoli myśleć o przygotowaniu swojego ciała do lata, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy 4 skuteczne sposoby na pozbycie się nadprogramowej tkanki tłuszczowej po zimie.

Dlaczego zimą tyjemy? 

Niewątpliwie jesień i zima to najtrudniejszy czas dla organizmu. Brak słońca, zimno, deszcz na przemian ze śniegiem, wiatr sprzyjają nie tylko gorszemu samopoczuciu, ale również często dodatkowym kilogramom. Dlaczego gdy robi się chłodniej przybieramy na wadze? Nie wszystkie powody są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. 

Mniej ruchu

Jesienią i zimą spędzamy chętniej czas w domu niż na świeżym powietrzu. Z roweru przesiadamy się do komunikacji miejskiej lub samochodu, do tego częściej podjadamy, bo co innego tak umili oglądanie ulubionego serialu, jak ciastko z kremem lub paczka chipsów. 

Niedobór witaminy D3

Łatwiejsze przybieranie na wadze w okresie zimowym spowodowane może być również niedoborem witaminy D. Badania wykazują, że zimą aż 90% osób cierpi na deficyt witaminy D3, a większość z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jaki jednak związek ma niedobór witaminy D3 z tyciem? Otóż suplementacja witaminy D3 zmniejsza poziom wydzielania się hormonu stresu, czyli kortyzolu. Z kolei efektem przewlekłego stresu i podwyższonego poziomu kortyzolu jest nasilony apetyt, co sprzyja odkładaniu się nadprogramowej tkanki tłuszczowej i rozwoju otyłości, zwłaszcza brzusznej. Przy niedoborze witaminy D mamy więc większą ochotę na jedzenie, w dodatku doskwiera nam senność i zmęczenie. 

Niewielka ilość ciepłych i słonecznych dni w okresie jesienno-zimowym w naszej szerokości geograficznej sprawia, że ekspozycja na słońce jest wówczas praktycznie niemożliwa. Dlatego szczególnie jesienią i zimą, ale również przez cały rok warto suplementować naturalne suplementy diety z witaminą D3. 

Spadek poziomu serotoniny i wzrost melatoniny w organizmie 

W pochmurne dni znacząco spada poziom serotoniny, czyli ,,hormonu szczęścia”. Jest to neuroprzekaźnik, pełniący bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wpływa na nasze stany emocjonalne. Brak odpowiedniej ilości serotoniny w organizmie zwiększa skłonność do objadania się lub sięgania po słodkie przekąski. Podobnie jest z melatoniną, z tą jednak różnicą, że gdy dni stają się krótsze, a wieczory dłuższe nasz organizm zaczyna wytwarzać jej nadmiar, co powoduje uczucie senności, brak motywacji do działania, w tym również do ćwiczeń, a także poczucie głodu. 

Co robić, aby pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej po zimie? 

Tkanka tłuszczowa po zimie najczęściej gromadzi się w takich miejscach, jak brzuch, boczki, uda. Jak się jej skutecznie pozbyć? Poniżej omawiamy 4 skuteczne sposoby, które poprawią metabolizm i pozytywnie wpłyną na redukcję tłuszczyku. 

#1 Regularnie uprawiaj sport

Wiosna to doskonały pora na to, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną po zimie. Nie trzeba od razu forsować się wymagającymi ćwiczeniami, aby osiągnąć upragniony efekt. 

Cieplejsze dni sprzyjają aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wystarczy kilkudziesięciominutowy marszcz każdego dnia albo jazda do pracy rowerem zamiast samochodem, by zauważyć korzyści, jakie niesie za sobą aktywność fizyczna nie tylko dla utrzymania dobrej formy i zgrabnej sylwetki, ale również zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że tylko systematyczność przyniesie pożądane efekty. 

#2 Oczyść organizm z toksyn i nadmiaru wody 

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić oczyszczanie organizmu z toksyn, nawet przy prowadzeniu zdrowego trybu życia. W tym celu dietetycy zalecają stosować jedno- lub kilkudniowy detoks organizmu. W trakcie oczyszczania organizmu warto sięgnąć po naturalne składniki usuwające toksyny z organizmu, takie jak cytrusy, jabłka, suszone śliwki, grejpfruty, buraki, kiszonki etc. W celu oczyszczenia organizmu z toksyn i usunięcia wody z organizmu można stosować również specjalne herbaty oczyszczające lub suplementy diety, na przykład takie naturalne tabletki na nadmiar wody

#3 Zmień sposób odżywiania 

Pamiętaj, że nie da się gwałtownie schudnąć w krótkim czasie, nie powodując spustoszenia w organizmie. W dodatku naprzemienna utrata i przybieranie wagi sprzyjają powstawaniu efektu jojo. Zdecydowanie odradzamy stosowanie ekstremalnych diet, które bazują na dużej utracie wagi w krótkim czasie. Chcąc pozbyć się dodatkowych kilogramów, raczej trzeba pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Staraj się jeść więcej owoców, warzyw, a kaloryczne przekąski zastąp tymi dietetycznymi. Z diety wyeliminuj przetworzoną żywność o wysokim indeksie glikemicznym. Smażenie zastąp pieczeniem lub gotowaniem na parze. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. 

#4 Wspomóż działanie diet 

Odpowiednio zbilansowaną dietę warto wspomóc specjalnymi bezglutenowymi suplementami dietyStosowanie samych suplementów nie spowoduje nagłej utraty wagi, ale jeśli połączymy je z regularnym uprawianiem sportu i zdrową dietą możemy liczyć na pozytywne efekty takiej suplementacji. Przykładem takie suplementu mogą być takie tabletki na redukcję tłuszczu zawierające w swoim składzie naturalne składniki. Ich działanie polega na wsparciu metabolizmu, ze szczególnym uwzględnieniem spalania kwasów tłuszczowych. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *