Zaplanuj idealny urlop i nie daj się zaskoczyć

Podjęcie decyzji o wyjeździe i kupno biletów, to dopiero początek planowania urlopu. Do każdego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować, dzięki czemu wolny czas będzie można spędzić bez zbędnego stresu i przykrych niespodzianek. Proces planowania i przygotowywania wakacji zmienił się na przestrzeni lat, ponieważ cel naszych podróży są coraz bardziej egzotyczne miejsca o odmiennej kulturze i tradycji.

Szczepienia

Jednym z pierwszych aspektów, które należy sprawdzić są szczepienia, które należy wykonać przed wyjazdem. Na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostępne są dokładne informacje o zalecanych szczepionkach. Na przykład osoby udające się do krajów afrykańskich lub do Ameryki Południowej zobowiązane są do zabezpieczenia się przed żółtą febrą. A wizyta w Arabii Saudyjskiej nie obejdzie się bez szczepionki przeciw meningokokom. Niektóre kraje wymagają nawet książeczki szczepień.

Apteczka podróżna

Kolejnym filarem dobrego przygotowania do urlopu jest skompletowanie podstawowej apteczki, dzięki której będziemy mogli zapewnić sobie pomoc w typowych wypadkach. Niezbędne jest zabranie ze sobą bandaży i plastrów, środka dezynfekcyjnego oraz leków przeciwbólowych. Przydatną grupą leków stanowią niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), wykazują one bowiem działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przykładem może tu być lek zawierający deksketoprofen, który  szybko działa przeciwbólowo  i można go przyjąć w przypadku bólu ostrego na pusty żołądek. Jest to ważne, gdyż wiele leków, aby zmniejszyć występowanie działań niepożądanych, należy przyjmować wyłącznie podczas lub po posiłku popijając szklanka wody lub mleka, a w podróży nie zawsze mamy taką możliwość.

Jeżeli wybieramy się na obszary, gdzie jest dużo owadów (szczególnie komarów i kleszczy, które przenoszą wiele chorób) niezbędne będą repelenty, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko ukłucia. Warto zabezpieczyć się też w lek przeciw biegunce, wymiotom i zatruciom (np. nifuroksazyd, węgiel aktywny). Jeżeli miewasz predyspozycje do zapaleń pęcherza – przygotuj się na tę okoliczność. Nie można pominąć preparatów zawierających elektrolity, które pomogą nie tylko przy wymiotach i  biegunce, ale także przy odwodnieniu. Ponadto warto zaopatrzyć się w żel na stłuczenia i  obrzęki.

Ubezpieczenie

Następnie zapewnij sobie odpowiednie ubezpieczenie. Pamiętaj, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz możliwość wyrobienia sobie karty EKUZ, dzięki której skorzystasz darmowo z  podstawowej opieki medycznej za granicą. Jeśli jednak planujesz dalszą destynację zainwestuj w dobre ubezpieczenie, dzięki któremu zapewnisz sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa w  kryzysowej sytuacji.

Zadbaj o szczegóły

Sprawdź czy Twój paszport jest aktualny. Być może wydaje się to trywialne jednak wciąż zdarzają się sytuacje, że do danego kraju możemy mieć wstęp tylko wtedy gdy nasze dokumenty zachowują ważność przez następne kilka miesięcy. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz także wytyczne co do wymaganych wiz w konkretnych państwach.

Sprawdź obyczaje i kulturę odwiedzanego kraju

Zapoznaj się z kulturą danego miejsca. Wybierając się do krajów Arabskich warto sprawdzić w jakim terminie obchodzony będzie ramadan. W roku 2019 przypada on od 5 maja do 4 czerwca. Jest to ważne, ponieważ wiele atrakcji o charakterze religijnym może być niedostępnych, a jedzenie i picie w  miejscach publicznych zostanie źle odebrane.

Koniecznie sprawdź miejscową pogodę. W momencie kiedy w Polsce są wakacje, gdzieś w Tajlandii leje deszcz, ponieważ właśnie trwa tam pora deszczowa. Niech nie stanowi dla Ciebie zaskoczenia. Sprawdź także jakie jest typowe jedzenie w kraju, do którego się wybierasz. Dzięki temu unikniesz wpadki w restauracji zamawiając nieznaną potrawę, która okaże się dla Ciebie niezjadliwa, jak np. jądra byka czy zupa z ptasich gniazd.

Aktualnie dostępnych jest wiele materiałów na YouTube, gdzie fanatycy podróży pomogą w ciekawy sposób przygotować Ci się do wyjazdu. W sieci znajdziesz także wpisy zawierające praktyczne i  niezbędne informacje o każdym kraju na świecie.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *