Z którym popularnym pisarzem przyjaźni się Harlan Coben?

Wśród miłośników książek kryminalnych i thrillerów niesłabnącą popularnością cieszą się powieści Harlana Cobena. Poznaj bliżej tego niebywale płodnego i utalentowanego pisarza.

Przyjaciel Dana Browna

Harlan Coben przyszedł na świat w New Jersey w Stanach Zjednoczonych w 1962 roku. Ukończył studia na kierunku politologii w Amherst College, gdzie poznał między innymi pisarza Dana Browna, z którym do dziś utrzymuje przyjacielskie stosunki. Po ukończeniu studiów pracował między innymi w biurze podróży, którego właścicielem był jego dziadek. Debiut autora przypadł na 1995 r. za sprawą wydanej w tym roku powieści „Bez skrupułów”. Jednak światową sławę i przełom w karierze przyniósł mu thriller „Nie mów nikomu”, opublikowany w 2001 r. Ta trzymająca w napięciu książka opowiada o losach małżeństwa, które zostaje napadnięte podczas wypoczynku nad jeziorem wskutek czego kobieta ginie. Kilka lat po jej rzekomej śmierci mąż znajduje w swojej poczcie elektronicznej zaskakującą wiadomość, która rozpoczyna bieg niesamowitych i tajemniczych wydarzeń. „Nie mów nikomu” to trzymający w napięciu thriller na podstawie którego Guillame Canet wyreżyserował francuskojęzyczny film „Ne le dis à personne”, który odniósł duży sukces także w naszym kraju.

Seria powieści o Myronie Bolitarze

Bohaterem jego debiutanckiej powieści jest fikcyjna postać – Myron Bolitar – zawodowy koszykarz i agent sportowy, przed którym staje zadanie rozwikłania tajemniczej zagadki kryminalej. Ten bohater pojawia się też w późniejszych książkach z nagradzanej serii o Myronie Bolitarze. Do tej pory w cyklu tym wydanych zostało jedenaście książek, a ostatnia z nich zatytułowana „W domu” ukazała się w Polsce w 2018 r. Każda powieść tego autora to niezwykła uczta czytelnicza dla wszystkich miłośników kryminałów. Fabuła powieści Harlana Cobena toczy się w idylliczny sceneriach w których odkrywane są mroczne tajemnice oraz przerażające zbrodnie. Coben jest laureatem między innymi Nagrody im. Edgara Allana Poego (ang. Edgar Awards), która przyznawana jest corocznie przez Mystery Writers of America czyli organizację zrzeszającą amerykańskich pisarzy powieści kryminalnych.

Ceniony i nagradzany

Cobena uhonorowano ponadto prestiżową Anthony Award czyli nagrodą przyznawaną autorom powieści kryminalnych i detektywistycznych, przyznawaną na Światowym Konwencie Kryminalnym Bouchercon. Autor został wyróżniony też innymi znaczącymi nagrodami: Shamus Award czy też Fresh Talent Award za „Jeden fałszywy ruch”. Wiele z książek tego poczytnego autora stało się światowymi bestsellerami, między innymi: “Bez pożegnania”, “Tylko jedno spojrzenie” czy “Jedyna szansa”. Wśród pozostałych tytułów Dana Browna warto wymienić między innymi książki „Już mnie nie oszukasz” czy „Bez skrupułów”.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *