Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementacji białkiem!Jeśli kiedykolwiek decydujemy się na to, by wybrać się na siłownię i zadbać o nasze zdrowie to może w końcu dojść do tego, że sam trening i dieta nie są już dla nas wystarczające by jeszcze lepiej wyrzeźbić naszą wymarzoną sylwetkę. W takim przypadku bardzo często ludzie sięgają po suplementy diety by wspomóc swoje starania. Jednakże, co jeśli bardzo byśmy chcieli właśnie to spróbować ale za bardzo nie wiemy jak? W tym artykule dowiecie się wszystkiego, co istotne na temat jednej z najpopularniejszych odżywek – białko. Zapraszam!

Białko jest jednym z najważniejszych związków organicznych, które możemy dostarczyć do naszego organizmu. Przez wielu nazywane “budulcem życia” posiada istotne właściwości dla naszego ciała, jak:

  • budulcowa – istotny element naszych tkanek
  • magazynowa – składuje żelazo
  • energetyczna – dostarcza nam energii
  • transportowa – przenosi tlen z krwią

Oczywiście jest tego wiele, wiele więcej. W tym przypadku jednakże najbardziej interesuje nas to, co może dla nas zrobić w przypadku ćwiczeń.

Białko a ćwiczenia

To, że proteiny są istotne dla kulturystów z pewnością nie jest żadną niespodzianką dla wielu osób, które siedzą w tym temacie. Poprzez suplementację możemy liczyć na takie efekty jak pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej, przyrost nowej masy mięśniowej czy skrócenie czasu regeneracji po naszym treningu. Z tego też powodu tak wiele osób wybiera właśnie białko jako jeden z pierwszych suplementów diety by poprawić swoją sylwetkę.

Białko a suplementy diety

Jeśli już zdecydujemy się na korzystanie z odżywek to zauważymy z pewnością, że na rynku istnieje wiele przeróżnych rodzajów białka, które można wybrać. Skupmy się tutaj na tych najbardziej popularnych, które pochodzą z mleka krowiego:

  • Białko serwatkowe – jedno z najbardziej popularnych suplementów dostępnych na rynku dzięki temu, jak wpływa na nasz trening. Odnajdziemy trzy głównie rodzaje, które różnią się od siebie poziomem czystego białka: WPH, czyli hydrolizat, który posiada najwyższą zawartość czystego białka sięgającego aż do 100%. WPI czyli izolat to drugi najwyższy wynik do 90% oraz na koniec WPC czyli koncentrat posiadający około 80% czystego białka w sobie. Wybór w tym przypadku jest zależny od upodobań i od tego, jak dużą ilość protein chcemy przyswajać. Głównie najpopularniejszym rozwiązaniem jest WPC
  • Kazeina micelarna – również odżywka bogata w przyswajalne białko. Jej wyjątkowością jest to, że bardzo powoli się przyswaja dzięki czemu często polecana jest jako świetny suplement do przyjęcia przed snem

Prócz tego oczywiście znajdziemy również inne rozwiązania, zależne od upodobań. Często możemy chociażby odnaleźć odżywki bez laktozy, lub rozwiązania roślinne chociażby z soi dla osób, które nie przyjmują produktów odzwierzęcych.

Warto również zaznaczyć to, że takie produkty są bezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli korzystamy z nich wedle zaleceń producenta. Odpowiednia dawka nie powinna nam w żaden sposób zaszkodzić.

Podsumowanie

Suplementacja białkiem dla wielu osób może być świetnym rozwiązaniem w kwestii pracy nad swoją sylwetką. Jednakże, nie możemy zapominać, że samo stosowanie odżywki nigdy nie zastąpi nam treningu czy odpowiedniej diety. Te trzy rzeczy najlepiej jest ze sobą łączyć by uzyskać wymarzone efekty. Powodzenia!Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *