Wskazówki dotyczące odpowiedzialnego zarządzania budżetem

Jedną z rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć jako dorośli, jest zarządzanie budżetem. Oprócz czynszu i regularnych wydatków, często towarzyszą nam pożyczki do spłaty. Pożyczka może być bardzo pomocna w danym momencie, gdy tych pieniędzy brakuje na przykład jako rozwiązanie na zakup domu, samochód lub awaryjne zapotrzebowanie na pokrycie zaległych rachunków. Problemy mogą jednak pojawić się podczas spłaty, zarówno pożyczek krótkoterminowych, jak i długoterminowych kredytów bankowych. Aby prawidłowo zarządzać budżetem potrzeba nauczyć się paru przydatnych trików, spróbuj zastosować niektóre z następujących sugestii:

1. Oceń obecną sytuację

Pierwszym krokiem jest zawsze szczegółowa analiza bieżących wydatków. Zapisz na kartce wszystkie stawki, rachunki, czynsz, konserwację, absolutnie wszystko, dodatek i kwotę na wypadek sytuacji nadzwyczajnych. Po podsumowaniu wydatków odejmij tę kwotę od miesięcznego dochodu. Suma otrzymana nie powinien przekraczać 40% dochodu, czynsz i utrzymanie nie powinno przekraczać 25% dochodu, więc powinieneś mieć 35% dodatkowych pieniędzy do wydania na faktury i przyjemności. Jeśli nie należysz do jednej z tych kategorii, wróć do listy i spróbuj usunąć wydatki, które są zbędne lub ogranicz konsumpcję. Nie jest to powszechnie stosowany plan, ale dzięki szczegółowej analizie otrzymasz wgląd do swoich wydatków i z pewnością znajdziesz rozwiązanie, aby pod koniec miesiąca na Twoim koncie znalazła się większa suma.

2. Opracuj plan i niezwłocznie go zastosuj

Jeśli po dokonaniu oceny sytuacji doszedłeś do wniosku, że wydajesz więcej niż zarabiasz, nadszedł czas, aby sporządzić plan. Jeśli czynsz jest zbyt wysoki, poszukaj alternatyw, ogranicz swoje rachunki za prąd, anuluj subskrypcję lub zmniejsz liczbę wycieczki lub jedzenia “na mieście” i przygotuj jedzenie w domu. Jeśli liczby nadal są zbyt wysokie, możesz zmienić swój styl życia na minimalistyczny. W razie problemów istnieje też opcja pożyczki przez internet. Refinansowanie kredytu jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ wcześniej zaciągnięte pożyczki będą wypłacane, będziesz miał tylko jedną miesięczną stawkę do zapłaty, jeden kredyt, a nowy kredyt będzie odnosił się do obecnych warunków rynkowych, więc możliwe jest uzyskanie znacznie niższych kosztów.

3. Alternatywny plan

Refinansowanie pożyczek jest możliwe zarówno za pośrednictwem kredytów bankowych, jak i pozabankowych. Nie powtarzaj tego samego błędu dwa razy! Upewnij się, że nowy plan spłaty jest realistyczny. Na wysokość miesięcznej stopy procentowej ma wpływ zarówno pożyczona kwota, jak i okres spłaty, ale lepiej jest mieć niższe stawki miesięczne przez dłuższy okres niż kwoty ograniczone na krótszy okres. Zrób to samo z resztą pozycji na liście, upewnij się, że plan jest realistyczny. Na przykład nie jest realistyczne zakładać, że znajdziesz mieszkanie o 50% taniej, 15%-20% jest bardziej prawdopodobne. Jeśli potrzebujesz kredytu w przyszłości, zawsze porównuj dostępne oferty. Różnice w odsetkach i prowizjach mogą być poważne. Aby porównać szybkie pożyczki, możesz skorzystać z Moneezy – internetowej platformy porównawczej kredytów (pozabankowych), 100% za darmo. Z Moneezy otrzymasz spersonalizowaną listę ofert kredytowych w mniej niż minutę.

4. Postępuj zgodnie z planem

Dziś wydawane są ogromne sumy, aby przekonać konsumenta, że potrzebuje pewnych produktów lub usług, gdy prawda jest taka, że większość z nich jest niepotrzebna. Dlatego tak ważne jest, aby mieć plan i się go trzymać, a tym samym szkolić naszą siłę woli i wzmacniać naszą sytuację finansową.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *